Sunday 05th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Romania 7’s incepe lupta pentru revenirea in elita europeana

11 iunie 2016 7's GPS, 7's Men
Romania 7’s incepe lupta pentru revenirea in elita europeana.

Pe 11 si 12 iunie in localitatea Malmo din Suedia se va disputa prima etapa contand pentru Rugby Europe Sevens Men’s Trophy, al doilea esalon valoric al rugbyului in 7, la care va participa si echipa noastra nationala avand ca obiectiv revenirea in Sevens Grand Prix Series, competitia de elita a batranului continent. In prima zi a turneului, Romania va juca cu Suedia, Cehia si Cipru.

Anul acesta lotul national de rugby 7 a efectuat o serie de pregatiri, dar a si paricipat deja la un turneu international , organizat in Franta, Stanislas Sevens, unde a ocupat pozitia a treia , un rezultat pozitiv in conditiile in care am intalnit adversari din tara organizatoare , Anglia si Germania, toate extrem de bine cotate in cadul acestei variante a sportului cu balonul oval.

“Practic am inceput pregatirile pentru participarea la Rugby Europe Trophy inca din luna martie cand a avut loc primul stagiu de pregatire, pentru ca apoi sa ne reintoarcem la Snagov pentru alte trei, ocazie cu care am putut vedea si analiza o serie de jucatori din care am ales lotul cu care vom aborda prima etapa de la Malmo”-ne-a declarat Alexandru Lupu antrenorul Romaniei 7’s. In opinia sa :”Stanislas Sevens a fost o experienta extrem de utila care mi-a dat posibilitatea de a trage anumite concluzii referitoare la nivelul la care ne aflam, mai ales ca desi vom intalni adversari din al doilea esalon valoric al Europei, sunt cateva echipe de valoare precum Ucraina, Letonia sau Moldova si in special Irlanda pe care o consider principala contracandidata in lupta pentru promovarea in Sevens Grand Prix Series”.

Desi anul trecut Romania 7’s a retogradat, sperantele unuei reveniri rapide se bazeaza pe faptul ca sub conducerea aceluiasi cuplu, Stefan Mitrea, manager si Alexandu Lupu, antrenor principal la categoria de varsta de varsta U 19, am realizat un turneu cu rezultate bune, locul patru , dupa victorii in fata Lituaniei, Rusiei si Germania, care la nivel de seniori se gasesc in esalonul de elita.

Din echipa de atunci va fi prezent in Suedia doar Eduard Bencea, in schimb Andrei Iurea si Ionut Balaban au debutat la World Rugby Nations Cup pentru Stejari si asa cum am aflat tot de la Alexandru Lupu: “Ne bazam pe experinta lui Ciprian Caplescu si Stephen Hihetah care revine la echipa nationala de rugby 7, in jurul lor dorind sa formam o echipa de viitor”.

La Malmo, Romania va juca in prima zi intr-o grupa din care mai fac parte tara organizatoare, Suedia, Cehia si Cipru, enumerate in ordinea in care se vor confrunta cu echipa noastra nationala. Dintre acestea cea mai puternica este Cipru, locul sase in clasamentul final al esalonului secund anul trecut, cand a fost urmata de Cehia, in timp ce Suedia a evitat in extremis retrogradarea.

In acest an vor fi doua etape in cadrul Rugby Europe Trophy, cealalta urmand sa se dispute in Cehia la Ricany intre 2-3 iulie.

Lotul Romaniei 7’s este urmatorul: Andrei Vasilica Pasu (Steaua Bucuresti), Stephen Hihetah (Rosslyn Park), Marius Simionescu (Timisoara Saracens), Ciprian Caplescu (Centrul National Olimpic de Tineret), Ionel Melinte (Steaua Bucuresti), Eduard Bencea (Steaua Bucuresti), Costel Manolache (RCM Galati), Cristi Boboc (RCM Galati), Robert Neagu (Steaua Bucuresti), Vasile Paraschiv (Universitatea Cluj), George Croitoru (CSM Bucuresti), Remus Zaharescu (Stiinta Petrosani) Alexandru Lupu-antrenor,Stefan Mitrea-manager, Marius Todosi-kineto, Stefan Rusu Bobeica-preparator fizic.

3,188 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response