Thursday 23rd May 2019,

Anglia si Irlanda, invingatoare in primele partide test din Emisfera de Sud

12 iunie 2016 INTERNATIONAL
Anglia si Irlanda, invingatoare in primele partide test din Emisfera de Sud.

Sambata s-au disputat primele confruntari din cadrul seriei de partide test pe care natiunile din Emisfera de Nord le disputa in Emisfera de Sud, Anglia si Irlanda reusind sa se impuna in fata Australiei, respectiv Africii de Sud, ca o revansa pentru infrangerile suferite la Cupa Mondiala.

Invinsa anul trecut chiar pe Twickenham de Australia, Anglia a ratat calificarea in sferturile de finala ale Cupei Mondiale. De acesta data insa cu un australian pe banca tehnica, Eddie Jones, trandafirii , campionii en-titre ai Emisferei de Nord s-au impus la Brisbane, acesta fiind cea de-a doua victorie din istorie obtinuta pe terenul cangurilor dupa succesul din 2003. Nu trecusera decat 16 minute de la primul fluier al arbitrului si eseurile lui Michael Hooper, respectiv Israel Folau asigurau un avantaj de 10-0 Australiei. Owen Farrell a strans rezultatul din doua lovituri de pedeapsa, iar apoi Jonathan Joseph i-a adus in avantaj pe trandafiri cu un eseu gratie caruia Anglia conducea la pauza cu 19-13.

Imediat dupa reluare Marland Yarde a batut defensiva gazdelor, iar tentativele de tinta concretizate de Owen Farrell au marit ecartul la 29-13. Australia a revenit si in minutul 78 avea de recuperat patru puncte, doua eseuri fiind reusite de Michael Hooper si Tevita Kuridrani. Anglia insa a rezistat , mai mult chiar a marcat o incercare prin Jack Nowell care a stabilit rezultatul final: Australia-Anglia 28-39.

Desi a fost nevoita sa evolueze inca din minutul 22 fara CJ Stander eliminat definitiv cu cartonas rosu, Irlanda a obtinut prima victorie pe terenul Africii de Sud. Jared Payne si Conor Murray au marcat eseurile irlandezilor care s-ar fi dovedit insuficeinte pentru o victorie daca din fata butului Paddy Jackson nu ar fi reusit doau transformari , trei lovituri de pedeapsa si un dropgol. Pentru Africa de Sud cate o incercare au reusit Lwazi Mvovo si Pieter Du Toit, Pat Lambie, respectiv Elton Jantijies fiind autorii a cate doua transformari, respectiv lovituri de pedeapsa. La debutul pe banca tehnica, Allister Coetzee a contabilizat si prima infrangere pentru care se va putea revansa pe 18 iunie.

Campionii mondiali en-titre si-au respectat blazonul si chiar daca Tara Galilor a facut o partida buna pe Eden Park din Auckland, All Blacks s-au impus cu rezultatul de 39-21, diferenta de scor care s-a conturat in ultimele 18 minute cand neozeelandezii au marcat trei eseuri, dupa ce la pauza avantajul era de partea elevilor lui Warren Gatland. Prima repriza a fost una a rasturnarilor de situatie astfel ca dupa ce Noua Zeelanda s-a desprins la 15-5, penele de strut au revenit si au intors rezultatul.

In partea secunda, galezii au mai rezistat pana in minutul 53, dupa care All Blacks au preluat initiativa pentru o victorie la un ecart poate prea mare fata de cele petrecute pe teren. Julian Savea, Waisake Naholo dubla, Kieran Read si Nathan Harris au marcat eseurile Noii Zeelande, patru fiind transformate de Aaron Cruden care si-a trecut in cont si doua penalitati, de partea Tarii Galilor, Tulupe Faletau si Rhys Webb avand cate o finalizare in terenul de tinta advers, iar Dan Biggar o transformare si trei lovituri de pedeapsa.

Aflat la prima partida pe banca tehnica a Italiei, Conor O’Shea a reusit sa dea o alta fata azzurrilor care au cedat la mare lupta pe stadionul din Santa Fe in fata Argentinei, cu rezultatul de 30-24. La capitolul eseuri a fost egalitate, 2-2, Manuel Montero si Matias Moroni pentru pume, respectiv Leonardo Sarto si Simone Favoro in contul italienilor, decisive fiind astfel tentativele de tinta concretizate de Nicolas Sanchez.

La Apia s-a consemnat o premiera, prima partida disputata de Georgia pe terenul unei natiuni din Insulele Pacificului. Intalnirea dintre Samoa si Georgia s-a terminat la egalitate, 19-19, elevii lui Milton Haig avand avantaj la pauza, 9-6, Pentru Georgia, Giorgi Tkhilaishvili a marcat un eseu, iar Merab Kvirikashvili, o transformare si patru lovituri de pedepasa, de partea samoanilor, David Lemi a semnat singurul eseu in timp ce Patrick Fa’apale a izbutit aceeasi performanta ca si omologul sau din tabara adversa.