Friday 21st February 2020,
Federatia Romana de Rugby

Romania 7’s a ocupat pozitia a cincea in prima etapa a Rugby Europe Sevens Men’s Trophy

12 iunie 2016 7's Men, TURNEE
Nationala de rugby 7 masculin participa la etapa a doua a Campionatului European de la Ricany.

Echipa nationala de rugby 7 a terminat pe pozitia a cincea prima etapa din cadrul Rugby Europe Sevens Men’s Trophy care s-a disputat in Suedia la Malmo, prima pozitie revenind Irlandei care in finala a invins surprinzatoarea reprezentativa a tarii gazda.

Ca si in prima zi a competitiei, Romania a intalnit in Suedia, partida contand pentru sferurile de finala ale locurilor 1-8 si de acesta data victoria revenind scandinavilor cu rezultatul de 24-7. Acesta infrangere a facut ca echipa noastra nationala de rugby 7 sa continue parcursul in semifinalele pentru pozitiile 5-8.

Primul adversar a fost Letonia pe care echipa noastra a invins-o cu rezultatul de 17-7 si astfel in finala pentru locurile 5-6 am intalnit Israelul, care a dispus de Cipru, in fata careia baietii nostri cedasera in faza grupelor.  Romania 7’s a facut insa poate cel mai bun joc, iar victoria cu 40-12 ne-a asigurat pozitia a cincea in clasamentul final.

Pe prima pozitie s-a situat Irlanda care a invins in finala Suedia cu rezultatul de 57-0, in timp ce medaliile de bronz au revenit Ucrainei dupa victoria, 31-0, impotriva Moldovei.

 Dupa prima etapa din cadrul Rugby Europe Sevens Men’s Trophy clasamentul arata astfel:
1.Irlanda-20p
2.Suedia-18p
3.Ucraina-16p
4.Moldova-14p
5.Romania-12p
6.Israel-10p
7.Cipru-8p
8.Letonia-6p
9.Cehia-4p
10.Danemarca-3p
11.Slovenia-2p
12.Monaco-1p

Urmatoarea etapa va avea loc in perioada 2-3 iulie la Ricany in Cehia.

2,131 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response