Wednesday 17th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

All Blacks pastreaza trofeul Bledisloe Cup, in timp ce Argentina a invins dramatic Africa de Sud

28 august 2016 The Rugby Championship

In cea de-a doua etapa din cadrul The Rugby Championship s-au disputat partidele Noua Zeelanda-Australia si Argentina-Africa de Sud, All Blacks reusind sa se impuna din nou in fata cangurilor pentru a obtine trofeul Bledisloe Cup, in timp ce Los Pumas au invins dramatic pe Springboks.

Dupa ce in urma cu o saptamana, Noua Zeelanda a castigat de o maniera categorica disputa de la Sydney si pe Westpac Stadium din Wellington tot trupa lui Steve Hansen a dominat autoritar, astfel ca All Blacks si-au trecut in cont un nou succes in fata Australiei, cu rezultatul de 22-9, ceea ce le-a adus punctul bonusu ofensiv in clasament si trofeul Bledisloe Cup pe care-l detin din 2003. Pentru neozeelendezi au fost doua reprize simetrice, in ambele reusind sa inscrie cate o dubla, Israel Dagg in prima parte( minutele 7 si 21), respectiv Julian Savea si Sam Cane, dupa pauza.

Singurele reusite ale australienilor au fost cele din fata butului, Bernard Foley a concretizat doua tentative de tinta, iar Reece Hodge una, acesta din urma aflat la debutul in tricoul Wallabies.

Pe Estadio Padre Ernesto Martearena din Salta, Argentina a obtinut prima victorie pe propriul teren in istoria confruntarilor directe cu Africa de Sud, un succes care a venit cu doua minute inainte de fluierul final gratie loviturii de pedeapsa concretizate de Santiago Gonzales Iglesias de la aproximativ 40 de metri de butul advers. Argentina s-a aflat la conducere pana in minutul 74, cand se parea ca va scapa printre degete victoria, Joaquin Tuculet si Juan Manuel Leguizamon fiind autorii a doua incercari spectaculoase, reusita flankerului argentinian venind dupa un balon de urmarire trimis inteligent de Juan Martin Hernandez. Eseul lui Pieter-Steph du Toit a intors rezultatul, dar pumele au avut puterea sa revina pentru un succes cu rezultatul de 26-24.

In urmatoarea etapa care va avea loc pe 10 septembrie Noua Zeelanda va intalni Argentina la Hamilton, iar Australia va primi vizita Africii de Sud pe stadionul din Brisbane.

Rezultatele etapei a II-a din The Rugby Championship:
Westpac Stadium, Wellington: Noua Zeelanda-Australia 22-9 (15-9) Au marcat:Dagg-2e, J.Savea-e, Cane-e, Barrett-3tr,lp respectiv Foley-2lp, Hodge-lp
Noua Zeelanda: 15 Ben Smith, 14 Israel Dagg, 13 Malakai Fekitoa, 12 Anton Lienert-Brown, 11 Julian Savea, 10 Beauden Barrett, 9 Aaron Smith, 8 Kieran Read (c), 7 Sam Cane, 6 Jerome Kaino, 5 Samuel Whitelock, 4 Brodie Retallick, 3 Owen Franks, 2 Dane Coles, 1 Joe Moody Rezerve: 16 James Parsons, 17 Wyatt Crockett, 18 Charlie Faumuina, 19 Liam Squire, 20 Ardie Savea, 21 TJ Perenara, 22 Aaron Cruden, 23 Seta Tamanivalu

Australia: 15 Israel Folau, 14 Adam Ashley-Cooper, 13 Samu Kerevi, 12 Bernard Foley, 11 Dane Haylett-Petty, 10 Quade Cooper, 9 Will Genia, 8 David Pocock, 7 Michael Hooper, 6 Scott Fardy, 5 Adam Coleman, 4 Kane Douglas, 3 Sekope Kepu, 2 Stephen Moore, 1 Scott Sio Rezerve: 16 Tatafu Polota-Nau, 17 James Slipper, 18 Allan Ala’alatoa, 19 Dean Mumm, 20 Will Skelton, 22 Tevita Kuridrani, 23 Reece Hodge, 21 Nick Phipps

Estadio Padre Ernesto Martearena, Salta: Argentina-Africa de Sud 26-24 (13-3)
Au marcat: Tuculet-e, Leguizamon-e, Sanchez-tr,2lp, Hernandez-tr,lp, Gonzales Iglesias-lp respectiv Habana-e, DuToit-e, Jantjies-2lp, Goosen-tr, Steyn-2lp
Argentina: 15 Joaquín Tuculet, 14 Santiago Cordero, 13 Matías Orlando, 12 Juan Martín Hernández, 11 Manuel Montero, 10 Nicolás Sánchez, 9 Martín Landajo, 8 Facundo Isa, 7 Juan Manuel Leguizamón, 6 Pablo Matera, 5 Tomás Lavanini, 4 Matías Alemanno, 3 Ramiro Herrera, 2 Agustín Creevy (c), 1 Nahuel Tetaz Chaparro Rezerve: 16 Julian Montoya, 17 Felipe Arregui, 18 Enrique Pieretto, 19 Guido Petti, 20 Javier Ortega Desio, 21 Tomas Cubelli, 22 Santiago Gonzalez Iglesias, 23 Lucas González Amorosino

Africa de Sud: 15 Johan Goosen, 14 Ruan Combrinck, 13 Lionel Mapoe, 12 Damian de Allende, 11 Bryan Habana, 10 Elton Jantjies, 9 Faf de Klerk, 8 Warren Whiteley, 7 Teboho Mohoje, 6 Francois Louw, 5 Lood de Jager, 4 Eben Etzebeth, 3 Vincent Koch, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Tendai Mtawarira Rezerve: 16 Bongi Mbonambi, 17 Steven Kitshoff, 18 Lourens Adriaanse, 19 Pieter-Steph du Toit, 20 Jaco Kriel, 21 Rudy Paige, 22 Morne Steyn, 23 Jesse Kriel

Clasament:
1.Noua Zeelanda-10p
2.Africa de Sud-5p(+5)
3.Argentina-5p(-5)
4.Australia-0p

FOTO: skysports.com

2,007 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response