Friday 20th April 2018,

O singura victorie cu bonus ofensiv in etapa secunda din Top 14

29 august 2016 TOP 14
O singura victorie cu bonus ofensiv in etapa secunda din Top 14.

In etapa a II-a din primul esalon valoric al Frantei, Top 14 doar campioana en-titre, Racing 92 a reusit o victorie cu bonus ofensiv, in fata nou-promovatei Lyon, pe prima pozitie a clasamentului aflandu-se Toulouse singura echipa cu doua victorii din tot atatea partide disputate.

Dupa ce in etapa trecuta a cedat fara a marca vreun eseu pe terenul lui Bordeaux, campioana en-titre, Racing 92, a finalizat de patru ori in terenul de tinta al celor de la Lyon pentru o victorie cu rezultatul de 29-16 care i-a adus si bonusul ofensiv. Pentru parizieni, Henry Chavancy a semnat o dubla, cate o incercare fiind izbutita de Juan Imhoff si Luc Ducalon, pentru ca din fata butului Daniel Carter sa concretizeze trei transformari si o lovitura de pedeapsa.

Tot cu infrangere a debutat in acest sezon si Toulon care s-a impus cu emotii pe terenul lui Pau, rezultat 22-18, iar gazdele au fost nevoite sa se multumeasca cu bonusul defesiv, desi pe final eseul lui Quentin Lespiaucq-Brettes a dat ceva emotii ros-negrilor care au evoluat in 13 jucatori, Charles Ollivon si Mamuka Gorgodze fiind trimisi pe banca pedepselor. Charles Ollivon a marcat singura incercare a invingatorilor, restul punctelor venind din piciorul lui Leigh Halfpenny.

Mihaita Lazar a intrat in repriza secunda a intalnirii dintre Bayonne si Castres, inlocuidu-l pe germanul Damien Tussac, pilierul nostrum primind un cartonas galben in minutul 64. Partida s-a incheiat la egalitate, 12-12 fiind o lupta din fata butului intre cei doi transformer Willie Du Plessis, respectiv Benjamin Urdapilleta.

Toulouse este singura echipa din Top 14 care a inregistrat victorii in cele doua etape din debutul competitiei, de acesta data trupa lui Ugo Mola impunandu-se in fata lui Bordeaux, la care pilierul moldovean Vadim Cobilas a evoluat in repriza secunda. Victoria lui Toulouse, rezultat 22-17, a fost asigurata de eseul lui Julien Marchand si a tentativelor de tinta concretizate de Sebastien Bezy.

In deryul rundei, Clermont a castigat dramatic in deplasare la Montpellier, gazdele desi au marcat trei incercari, autori Paul Willemse, Pierre Spies si Bismarck Du Plessis, au trebuit sa se multumesca cu bonsul defensiv. Pentru invingatori Noa Nakaitaci si Pecceli Yato au marcat cate o incercare, iar Camille Lopez doua transformari, respectiv patru lovituri de pedeapsa.

Gaetan Germanin a fost omul meciului in partida dintre Brive si Stade Francais, acesta marcand 25 din cele 28 de puncte ale victoriei alb-negrilor in fata lui Stade Francais, rezultat 28-20. Fundasul lui Brive a semnat un eseu, o transformare si sase lovituri de pedeapsa la care s-a adaugat dropgolul din ultimul minut a lui Thomas Laranjeria. Ca un aspect important, pe durata partidei Brive a suferit patru eliminari temporare, cartonaul galben trimitandu-i pe banca pedepselor pe Karlen Asieshvili, Fabien Sanconnie, Dominiko Waqaniburotu si Gaetan Germain.

O victorie oarecum suprinzatoare a obtinut La Rochelle, care s-a impus pe terenul lui Grenoble, eseurile marcate de Zeno Kieft, Hikaro Forbes si Zack Holmes asigurand vizitatorilor succesul cu rezultatul de 22-19, gazdele trecandu-si in cont punctul bonus defensiv.