Thursday 16th August 2018,

Andrei Ursache a marcat un eseu in victoria lui Carcassone din Pro D2

11 septembrie 2016 PRO D2
Andrei Ursache a marcat un eseu in victoria lui Carcassone din Pro D2.

In cel de-al doilea esalon valoric din Franta, Pro D2, au avut loc partidele din etapa a III-a, o runda in care pe teren s-au aflat trei jucatori romani, Andrei Ursache, Valentin Ursache, respectiv Otar Turashvili si in care nicio echipa nu a reusit sa obtina punctul bonus ofensiv.

In tentativa de a reveni in esalonul de elita Oyonnax a facut un pas gresit chiar pe propriul teren fiind invinsa de Colomiers cu rezultatul de 21-19, o partida cu un deznodamant dramatic, punctele victoriei vizitatorilor consemnandu-se in minutul 79 din lovitura de pedeapsa concretizata de Thomas Ramos, astfel ca ros-negrii au fost nevoiti sa se multumesca cu bonusul defensiv. La Colomiers, Otar Turashvili a fost titular, in timp ce Valentin Ursache a intrat pe teren de partea lui Oyonnax in repriza secunda.

Carcassonne a dispus de Beziers cu rezultatul de 17-9, scorul fiind deschis de eseul pilierului Andrei Urasache , care a inceput ca titular si a fost prezent pe teren pana in minutul 59. De la Beziers a lipsit Alexandru Tarus care nu a fost convocat pentru acesta partida din care echipa sa nu a reusit sa obtina niciun punct.

Surpriza etapei a constituit-o victoria nou-promovatei, Soyaux-Angouleme in deplasare la Biarritz, rezultat 21-20, alte succes ale oaspetilor fiind inregistrate in partidele Narbonne-Albi (28-34), Perpignan-Dax (14-16) precum si un rezultat de egalitate in disputa Vannes-Agen (19-19).

Liderul clasamentului ProD2 este Aurillac care a trecut de Montauban pe propriul teren cu rezultatul de 20-12.