Friday 29th May 2020,
Federatia Romana de Rugby

Romania pe pozitia a saptea la Campionatul European U18 Sevens. Irlanda a castigat competitia

18 septembrie 2016 Rugby Europe Championship, U18
Romania pe pozitia a saptea la Campionatul European U18 Sevens.

Disputat pe Stadionul National Arcul de Triumf, Campionatul European de Rugby 7 rezervat categoriei de varsta U18 s-a incheiat cu succesul Irlandei, care a invins in finala Franta, echipa noastra nationala ocupand pozitia a saptea dupa succesul cu 14-10 in fata Germaniei.

In prima partida a zilei, in cadrul sferturilor de finala Romania a intalnit Italia si, dupa o partida echilibrata, azzurri s-au impus prin cele doua eseuri marcate in repriza secunda, astfel ca Stejareii au continuat parcursul in lupta pentru pozitiile 5-8, in semifinale intalnind Spania.

Ibericii au deschis scorul, insa Romania a intors rezultatul prin eseul lui Petru Azoitei, un avantaj pe care nu am reusit sa-l aparam pana la final, Spania impunandu-se cu o incercare marcata la colt, astfel ca urmatoarea partida a echipei noastre a fost finala locurilor 7-8.

Romania a inceput foarte bine in fata Germaniei si eseurile marcate de Petru Azoitei si Codrin Bercu, ambele transformate, ne-au asigurat un avantaj de 14-0, pe care de aceasta data am stiut sa-l gestionam cu inteligenta, chiar daca rezultatul final a fost de 14-10, astfel ca Stejareii au ocupat in ierarhia generala pozitia a saptea.

In finala Campionatului European U18 de Rugby 7 Irlanda a invins cu categoricul rezultat de 31-5 Franta, medaliile de bronz revenind Portugaliei, care a dispus de Rusia cu 12-5.

Irlanda a castigat Campionatul European U18 de la Bucuresti.

Irlanda a castigat Campionatul European U18 de la Bucuresti.

Rezultatele inregistrate in cea de-a doua zi la Campionatul European U18 de Rugby 7:

Sferturile de finala:
Franta-Spania 35-0
Portugalia-Germania 12-5
Irlanda-Rusia 26-12
Italia-Romania 10-0

Trofeul Bowl
Semifinale:
Polonia-Moldova 42-0
Luxemburg-Israel 31-5
Finala locurilor 11-12: Israel-Moldova 17-0
Finala locurilor 9-10: Luxemburg-Polonia 19-14

Trofeul Plate:
Semifinale:
Spania-Romania 10-7
Germania-Rusia 0-33
Finala locurilor 7-8: Romania-Germania 14-10
Fianla locurilor 5-6: Spania-Rusia 31-5

Semifinalele locurilor 1-4:
Franta-Italia 43-0
Irlanda-Portugalia 36-0
Finala locurilor 3-4: Portugalia-Italia 12-5
Finala locurilor 1-2: Irlanda-Franta 31-5

Lotul Romaniei U18: Andrei Pasalan (CT Dinicu Golescu), Codrin Bercu (CNE CSS2 Baia Mare), Paul Herman (CNE Baia Mare), George Ciorbac (LPS Constanta), Razvan Belehuz (CSS Barlad), Cristian Andi Radu (CS Dinamo), Razvan Enache (CNAV), Petru Azoitei (CSS Barlad), Vlad Bocanet (CNE Baia Mare), Ionut Vatafu (LPS Constanta), Malauta Andrei (CNAV), Alexandru Tudose (Pitesti), Marius Chiriac (CNAV), Sebastian Ionescu (SCM Timisoara), Alexandru Cosmin Iliuta (CSS Barlad), Marius Ioana (CSS Steaua)
Antrenor : Alexandru Lupu

3,110 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response