Monday 19th November 2018,

Etapa a doua, o runda fara surprize in Champions Cup

24 octombrie 2016 CHAMPIONS CUP
Etapa a doua, o runda fara surprize in Champions Cup,

Etapa a II-a din European Rugby Champions Cup a programat partide deosebit de interesante, campioana Frantei, Racing 92 fiind invinsa de Leicester Tigers, in timp ce echipa lui Mihaita Lazar, Castres, a castigat categoric in fata lui Norhampton Saints, prima remiza a acestei editii consemandu-se in disputa dintre Toulouse si Wasps.

Grupa 1
Aflata la prima partida in actuala editie a Champions Cup, Munster a castigat de o maniera entuziasmanta pe Thomond Park in fata lui Glasgow Warriors, care etapa trecuta o invinsese categoric pe Leicester. Armata rosie s-a impus cu rezultatul de 38-17 si s-a ales cu bonusul ofensiv in urma unui eseu de penalizare si a reusitelor semnate de Tyler Bleyendaal, Jaco Taute, Simon Zebo si Niall Scannell desi din minutul 18 a evoluat in inferioritate numerica dupa ce Keith Earls a vazut cartonasul rosu.
Leicester Tigers a trecut peste infrangerea suferita la Glasgow si a invins campioana din Top 14, Racing 92 cu rezultatul de 27-17. Brendon O’Connor si Freddie Burns au marcat incercarile tigrilor, ultimul remarcandu-se si din fata butului cu o transformare si trei lovituri de pedeapsa. Pentru parizieni cate o incercare au reusit Daniel Carter si Juan Imhoff.

1.Munster-5p,
2.Glasgow-5p,
3.Leicester-4p,
4.Racing 92-0p

Grupa 2
Toulouse si Waps au remizat pe Stade Municipal, 20-20, dupa ce francezii s-au aflat de fiecare data la conducere, dar londonezii au revenit. Census Johnston si Gael Fikou au marcat incercarile lui Toulouse, Josh Bassett si Nathan Hughes pe cele ale viespilor, ultima reusita din minutul 78 care a fost transformata de Jimmy Gopperth stabilind rezultatul final.

Zebre nu a rezistat decat o repriza in fata lui Connacht care s-a dezlantuit in partea secunda cand a marcat italienilor nu mai putin de cinci eseuri. Jack Carter, Conor Carey, Cian Kelleher dubla, si hat-trick-ul lui Stacey Ili au adus victoria cu bonus ofensiv pentru Connacht, rezultat 52-7, Zebre fiind nevoita sa evolueze din minutul 30 in inferioritate numerica dupa cartonasul rosu vazut de Oliviero Fabiani.

1.Connacht-9p,
2.Wasps-7p,
3.Toulouse-3p,
4.Zebre-0p

Grupa 3
Cu doua eseuri marcate rapid in minutele 9, respectiv 12 de Charles Ollivon si Leigh Halfpenny, Toulon a castigat, rezultat 15-5, pe terenul lui Sale Shars. Toate punctele s-au inscris in prima repriza atunci cand s-a consemnat si incercarea gazdelor, avandu-l ca autor pe Paolo Odogwu.
Campionii en-titre, Saracens nu au avut emotii in fata galezilor de la Scarlets de care au trecut cu scorul de 44-26, Mako Vunipola, Nick Tompkins, Marcelo Bosch, Chris Wyles si Michael Rhodes fiind autorii eseurilor londonezilor, Aaaron Shingler si Jonathan Davies de partea lui Scarlets.
1.Saracens-9p,
2.Toulon-4p,
3.Scarlets-4p,
4.Sharks-0p

Grupa 4
Mihaita Lazar a fost rezerva pentru Castres in partida pe care echipa sa a castigat-o cu rezultatul de 41-7 impotriva lui Northampton Saints, cele cinci eseuri marcate de francezi avandu-i ca autori pe David Smith dubla, Antoine Tichit, Alexandre Bias si Antoine Dupont, incercarea de onoare a englezilor fiind semnata de James Wilson.
Dupa o partida incrancenata, Montpellier a invins-o pe Leinster, rezultat 22-16, Vincent Martin si Nemani Nadolo dubla, asigurand succesul trupei din Top 14, un eseu venit in minutul 80, autor Ica Nacewa aducand in contul irlandezilor puctul bonus defensiv.
1.Leinster-6p,
2.Castres-5p,
3.Montpellier-5p,
4.Northampton 4p

Grupa 5
Pe Stade Marcel-Michelin, Clermont si Bordeaux au facut un adevarat spectacol, intr-o partida deschisa, jucata pe contre, galben-albastrii inclinand balanta de partea lor, rezultat 49-33. Raportul eseurilor a fost de 6-5, Noa Nakaitaci, Alexandre lapandry, Wesley Fofana, Sebastien Vahaamahina, David Strettle si Sitaleki Timani marcatori pentru Clermont, respectiv Jean-Marc Buttin dubla, Jayden Spence, Metuisela Talebula si Gauthier Doubrere de partea lui Bordeaux.
Singurul eseu al partidei Ulster-Exeter a fost marcat de Sean Reidy, pentru nord-irlandezii care au castigat cu 19-18 dupa un final dramatic. Gareth Steenson i-a adus in avantaj pe englezi cu un dropgol, insa tot un dropgol, a lui Paddy Jackson avea sa decida castigatoarea cu doua minute inainte de ultimul fluier al arbitrului.