Sunday 17th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Romania intalneste pentru a opta oara Statele Unite

11 noiembrie 2016 First XV
Romania intalneste pentru a opta oara Statele Unite.

Sambata, pe Stadionul National Arcul de Triumf, Romania intalneste Statele Unite in prima din cele trei partide test programate pentru Stejari in luna noiembrie, acesta fiind cea de-a opta confruntare directa dintre cele doua natiuni, respectiv a doua in palmaresul Cupei Pershing.

Prima confruntare dintre Romania si Statele Unite a insemnat practic si debutul reprezentativei noastre in partidele test. S-a intamplat in luna iunie a anului 1919 cu ocazia participarii la Jocurile Interaliate de la Paris. Americanii, care un an mai tarziu aveau sa cuceresca medalia de aur la Jocurile Olimpice s-au impus cu rezultatul de 21-0,iar echipa noastra a aratat astfel: 1.Rudolf Schmettau, 2.Mirca Vidrascu, 3.Gheorghe Simion-4.Grigore Caracostea,5.Nicolae Vraca-6.Henry Manu, 7.Constantin Cartunescu,8.Rdu Polizu, 9.Mircea Iconomu, 10.Jean Hussar, 11.Victor Brabeteanu, 12.Ion Iconomu, 13.Niculae Marascu, 14.Gheorghe Bentia, 15.Aurel Draghici

Urmatoarea intalnire a avut loc pe 11mai 1924 cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Paris.A fost o noua victorie reusita de americani fara puncte marcate de Stejari.Americanii s-au impus cu 37-0 si in ciuda infrangerii Romania a primt medaliile de bronz, primele medalii cucerite vreodata la Jocurile Olimpice. Romania a evoluat in formula: 1.Dumitru Armasel,2.Sorin Mihailescu,3.Eugen Sfetescu-4.Tudor Marian,5.Ion Garlesteanu-6.Iosif Nemes,7.Sterian Soare, 8.Mihai Vardala-9.Atanase Tanasescu, 10.Puia Volvoreanu-11.Paul Vidrascu, 12.Mircea Sfetescu, 13.Niculae Marascu, 14.Gheorghe Bentia, 15.Florian Tudor.

Au trecut 64 de ani pana cand pe 17 Septembrie 1988 cu ocazia unui turneu la Moscova, Stejarii si vulturii sa-si masoare din nou fortele. Au castigat din nou americanii , cu rezultatul de 17-7, in fata XV-lui nostru alcatuit din:1.Gheorghe Leonte,2.Marin Mot,3.Vasile Man-4.Gheorghe Caragea,5.Sandu Ciorascu-6.Florica Murariu, 7.Alexandru Radulescu, 8.Haralambie Dumitras, 9.Teodor Coman, 10.Gelu Ignat, 11.Gheorghe Varzaru, 12.Adrian Lungu, 13.Stefan Tofan, 14.Daniel Boldor, 15.Dorel Piti

Prima si singura victorie pe care am reusit-o in fata Statelor Unite, s-a inregistrat la Dublin, pe Lansdown Road, in cadrul Cupei Mondiale din 1999. Atunci Stejarii s-au impus cu 27-25 reusind sa intoarca soarta partidei in repriza secunda, dupa ce americanii au condus la pauza cu 10-5. Pentru Romania au evoluat: 1.Petru Balan,2.Razvan Mavrodin, 3.Constantin Stan-4.Tiberiu Brinza,5.Tudor Constantin-6.Alin Petrache, 7.Erdinici Septar,8.Catalin Draguceanu, 9.Petre Mitu, 10.Roland Vusec, 11.Gheorghe Solomie, 12.Romeo Gontineac , 13.Gabriel Brezoianu , 14.Cristian Sauan, 15.Mihai Vioreanu, iar pe parcursul jocului au intrat:Florin Corodeanu,Dragos Niculae- Dima si Daniel Chiriac. Punctele echipei noastre au fost reusite din patru incercari autori fiind T.Constantin, Petrache si Solomie de doua ori, respectiv Mitu din doua transformari si o penalitate.

Urmatoarea disputa a vut loc la Tokyo in cadrul Toshiba Super Cup pe 29 mai 2005 si s-a terminat cu un alt succes al vulturilor, cu rezultatul de 28-22.Stejarii au aliniat XV-le: 1.Petrisor Toderasc, 2.Razvan Mavrodin, 3.Marcel Socaciu-4.George Oprisor,5.Cristian Petre-6.Florin Corodeanu,7.Alexandru Tudori,8.Cosmin Ratiu, 9.Lucian Sirbu, 10.Ionut Tofan, 11.Ioan Teodorescu, 12.Darie Curea, 13.Gabriel Brezoianu, 14.Stefan Dumitru, 15.Danut Dumbrava. Oprisor si Teodorescu au reusit cate o incercare, iar Dumbrava a concretizat patru lovituri de pedeapsa.

Pe 24 Noiembrie 2012 s-a consemnat prima vizita a Statelor Unite pe Stadionul National „Arcul de Triumf”, americanii castigand la o diferenta de scor considerabila, 34-3 gratie jocului foarte bun al unor jucatori precum Chris Wyles, autor a doua eseuri si a unui total de 19 puncte,Takudzwa Ngwenya sau Paul Emerick, replica noastra venind dintr-o penalitate semnata de Andrei Filip.

Stejarii s-au prezentat in urmatoarea formula de joc la aceea confruntare cu Statele Unite:1.Petru Tamba, 2.Otar Turashvili, 3.Mihaita Lazar,4.Cosmin Ratiu,5.Alin Coste,6.Vasile Rus,7.Mihai Macovei, 8.Ovidiu Tonita, 9.Florin Surugiu, 10.Andrei Filip, 11.Ionut Botezatu, 12.Csaba Gal, 13.Ionel Cazan, 14.Madalin Lemnaru, 15.Catalin Fercu iar pe banca de rezerve s-au aflat:16.Andrei Radoi, 17.Horatiu Pungea, 18.Vlad Badalicescu19.Alexandru Manta,20.Viorel Lucaci,21.Grigoras Diaconescu,22.Ionut Florea,23.Constantin Gheara

Ultima confruntare directa a avut loc in 2014, tot pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, americanii impunandu-se gratie unui joc mai bun in prima repriza cand s-au distantat la un ecart de 14 puncte si au intrat in posesia Cupei Pershing pusa in premiera in joc din initiativa Federatiei Romane de Rugby. In contul Stejarilor s-a consemnat un eseu de penalizare si o alta reusita in terenul de tinta advers a lui Daniel Carpo, Florin Vlaicu izbutind doua transformari si o lovitura de pedeapsa, echipa care a evoluat atunci avand urmatoarea componenta:1. Mihaita Lazar(17. Andrei Ursache), 2. Otar Turashvili(16. Andrei Radoi), 3. Ion Paulica, 4. Marius Sirbe, 5. Alin Coste(19. Valentin Popirlan), 6. Mihai Macovei, 7. Ovidiu Tonita(20. Vlad Nistor), 8. Daniel Carpo, 9. Valentin Calafeteanu, 10. Dorin Manole, 11. Robert Neagu, 12. Florin Vlaicu, 13. Csaba Gal, 14. Adrian Apostol, 15. Catalin Fercu. ROMANIA vs SUA(7 partide, 1 victorie Romania, 6 victorii Statele Unite)

Palmaresul intalnirilor dintre Romania si SUA:
1919-Colombes: Romania-Statele Unite 0-21
1924-Colombes: Romania-Statele Unite 0-37-Jocurile Olimpice
1988-Moscova: Romania-Statele Unite 7-17
Pentru Romania a marcat: Ignat-1e,1lp
1999-Dublin: Romania-Statele Unite 27-25-Cupa Mondiala
Pentru Romania au marcat:T.Constantin-e, Petrache-e, Solomie-2e,P.Mitu-2tr,lp
2005-Tokyo: Romania-Statele Unite 22-28-Toshiba Super Cup
Pentru Romania au marcat:Teodorescu-e,Oprisor-e,Dumbrava-4lp
2012-Bucuresti: Romania-Statele Unite 3-34
Pentru Romania a marcat:A.Filip-lp
2014-Bucuresti: Romania-Statele Unite 17-27-Cupa Pershing
Pentru Romania au marcat: Eseu de penalizare,Carpo-e, Vlaicu-2tr,lp

3,357 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response