Saturday 16th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii castiga Cupa Pershing dupa victoria in fata Statelor Unite

12 noiembrie 2016 First XV
Stejarii castiga Cupa Pershing dupa victoria in fata Statelor Unite.rps_4549

Dupa o prima repriza in care au dominat Statele Unite si una secunda in care au gestionat inteligent inferioritatea numerica, Stejarii s-au impus cu rezultatul de 23-10 pe Stadionul National Arcul de Triumf in prima partida test a lunii noiembrie cucerind in acelasi timp, in premiera, Cupa Pershing.

Stejarii au inceput partida in forta, iar pachetul nostru de inaintare a dominat autoritar pe cel al americanilor, ceea ce a dus la o prima lovitura de pedeapsa irosita insa de Florin Vlaicu. Chiar si asa echipa noastra a ramas in ofensiva si presiunea constanta asupra defensivei adverse a dus la eseul lui Johan Van Heerden, transformat de Florin Vlaicu si in minutul 8, Romania conducea cu 7-0.

In continuare, initiativa a ramas de partea Stejarilor si Florin Surugiu a trimis inteligent un balon de urmarire pe care l-a recuperat Catalin Fercu, cel care apoi avea sa inscrie a doua incercare a partidei, fundasul echipei nationale ajungand astfel la 30 de reusite in tricoul cu frunza de stejar. Florin Vlaicu a ratat de acesta data transformarea, insa s-a revansat in minutul 15 ,cand a concretizat o lovitura de pedeapsa de la aproximativ 48 de metri.

Abia in a doua parte a primei reprize Statele Unite au reusit sa mute jocul in jumatatea noastra de teren insa Catalin Fercu a iesit din nou la rampa cu o incursiune pana in 22-ul vulturilor pentru ca in mimutul 35 dupa o faza pe traseul Florin Surugiu-Catalin Fercu-Viorel Lucaci, ultimul sa inscrie cel de-al treilea eseu care a stabilit si scorul pauzei, 20-0 in favoarea Stejarilor.

Elevii lui John Mitchell au iesit mai decisi de la cabine pentru repriza secunda si timp de zece minute ne-am vazut obligati a ne apara in propriul 22, presiunea constanta insa a dus inevitabil la prima finalizare in terenul nostru de tinta, autor Will Holder care a si transformat propriul eseu. Situatia Stejarilor s-a ingreunat in minutul 55, cand Eugen Capatana a vazut cartonasul galben, dar am reusit sa gestionam perfect intervalul in care ne-am aflat in inferioritatea numerica fara a primi puncte.

Acestea aveau sa vina cu zece minute inainte de final cand Will Holder a marcat din lovitura de pedeapsa, dupa o incursiune a lui Langi Haupeakui, dar sperantele americanilor intr-o revenire au fost spulberate la faza imediat urmatoare cand Florin Vlaicu s-a remarcat din fata butului advers si a stabilit rezultatul final.

Astfel dupa o asteptare de 17 ani, cand s-a consemnat prima si pana astazi singura victorie imoptriva Statelor Unite, Stejarii se impun din nou de acesta data cucerind si Cupa Pershing pusa in lupta de catre Federatia Romana de Rugby in 2014, astfel ca echipa noastra nationala a echilibrat balanta in istoria palmaresului acestui trofeu.

Partida test:
Romania-Statele Unite 23-10 (20-0)
Stadionul National Arcul de Triumf Arbitri: Paul Williams(Noua Zeelanda)-Greg Garner(Anglia), Gary Conway(Irlanda)
Au marcat: Van Heerden-e, Fercu-e, Lucaci-e, Vlaicu-tr,2lp respectiv Holder-e,tr,lp Cartonas galben: Eugen Capatana

Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres Olympique), 2. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 3. Alexandru Tarus (Beziers), 4. Johan Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Tarbes), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Vasile Rus (Timisoara Saracens), 8. Stelian Burcea (c) (Timisoara Saracens),9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Jody Rose (Timisoara Saracens), 11.Ionut Dumitru (Steaua) 12. Florin Vlaicu (Steaua), 13.Jack Umaga (Timisoara Saracens),14. Tangimana Fonovai (Timisoara Saracens),15. Catalin Fercu (Timisoara Saracens) REZERVE: 16. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Carcassonne), 18. Alexandru Gordas (CSA Steaua),19. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 20.Andrei Gorcioaia (Valence d’Agen), 21. Valentin Calafeteanu (Timisoara Saracens), 22.Stephen Shennan (Timisoara Saracens), 23. Vladut Popa (Timisoara Saracens)

SUA: 1. Titi Lamoistele(Saracens), 2. Joe Taufetee(San Diego Breakers), 3. Chris Baumann(Wellington Lions), 4. Nate Brakley(NY Athletic Club), 5. Nick Civetta(Newcastle Falcons), 6. Todd Clever (c)(Austin Huns), 7. Al McFarland(NY Athletic Club), 8. Andrew Durutalo(Sunwolves), 9. Nate Aupgsperger(Old Blue of New York), 10. Will Holder(All-Army), 11. Martin Iosefo(Men’s Eagles Sevens), 12. Thretton Palemo(Bristol), 13. Bryce Cambell(Indiana University), 14. Blaine Scully(Cardiff Blues), 15. Maddison Hughes(Men’s Eagles Sevens). REZERVE: 16. Eric Fry(St.Nzaire), 17. James Hilterbrand(Waratahs), 18. Dino Waldren(Blackrock College), 19. Samu Manoa(Toulon), 20. Langi Haupeakui(Glasgow Warriors), 21. Stephen Tomasin(Men’s Eagles Sevens), 22. Matai Leuta(Men’s Eagle Sevens), 23. JP Eloff(Chicago Lions)

2,242 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response