Friday 04th December 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii conduc la victorii in intalnirile directe cu “artarii”

18 noiembrie 2016 First XV

Sambata 19 noiembrie, pe Stadionul National Arcul de Triumf, in cea de-a doua partida test a lunii noiembrie, Romania va intalni Canada, iar in ceea ce priveste bilantul general al confruntarilor dintre cele doua natiuni, Stejarii s-au impus in ultimele patru intalniri, doua succese fiind trecute in contul nord-americanilor, prima victorie in fata frunzei de artar consemnandu-se tot intr-o zi de 19 noiembrie, in urma cu 11 ani.

Prima data cand cele doua natiuni s-au aflat fata in fata a fost la Cupa Mondiala din 1991 atunci cand au facut parte din Grupa a 4-a alaturi de Franta si Fiji. Cum Romania pierduse prima partida in fata cocosilor galici, iar Canada castigase disputa cu Fiji, duelul romano-canadian care a avut loc la Toulouse a fost decisiv in stabilirea echipei calificate pentru faza sferturilor de finala. Prima repriza s-a disputat sub semnul echilibrului, tatonarea durand pe parcusul celor 40 de minute in care ambele echipe au punctat din cate o lovitura de pedeapsa, Neculai Nichitean pentru Stejari, Mark Wyatt in contul purtatorilor frunzei de artar. In repriza secunda canadienii au preluat initiativa si s-au desprins la 16-3 pe tabela de marcaj dupa doua eseuri semnate de Glen Ennis si Gord MacKinnon, o transformare si o lovitura de pedeapsa reusite de Mark Wyatt.

Stejarii nu au avut puterea sa revina desi au marcat doua incercari prin Adrian Lungu dupa o frumoasa actiune pe treisferturi, respectiv Catalin Sasu, canadienii asigurandu-si victoria in urma unui dropgol marcat de la peste 30 de metri de uvertura Gareth Rees.
Canada s-a impus atunci cu rezultatul de 19-11, Stejarii evoluand in componenta:1.Gheorghe Leonte,2.Gheorghe Ion,3.Constantin Stan(Gabriel Vlad)-4.Sandu Ciorascu,5.Constantin Cojocariu-6.Gheorghe Dinu,7.Ioan Doja,8.Haralambie Dumitras(c)(Tiberiu Branza)- 9.Daniel Neaga,10.Neculai Nichitean-11.Nicolae Racean,12.Nicolae Fulina,13.Adrian Lungu(George Sava),14.Catalin Sasu-15.Marian Dumitru

Urmatoarea confruntare cu echipa Canadei a avut loc tot la Cupa Mondiala patru ani mai tarziu, o disputa programata in cadrul Grupei A, din care mai faceau parte Africa de Sud si Australia. Cum nici Romania si nici Canada nu puteau emite pretentii la calificarea in sferturile de finala in fata a doua natiuni din elita rugby-ului mondial disputa directa a fost un a orgoliilor avand ca miza evitarea ultimului loc in grupa. Partida s-a disputat la Porth Elizabeth iar Canada a castigat de o maniera categorica reusind sa ne invinga cu rezultattul de 34-3, dupa trei eseuri marcate si cu uvertura Mark Rees contabilizand 19 puncte din doua transformari, patru penalitati si un dropgol.

 Punctele de onoare ale Stejarilor le-a marcat Nichitean din lovirtura de pedepasa, echipa noastra fiind alcatuita din: 1.Gheorghe Leonte,2.Ionel Negreci, 3.Gabriel Vlad -4.Sandu Ciorascu(c), 5.Constantin Cojocariu- 6.Traian Oroian, 7.Alexandru Gealapu,8.Ovidiu Slusariuc-9.Daniel Neaga(Vasile Flutur),10.Neculai Nichitean (Ilie Ivanciuc)- 11.Ionel Rotaru,12.Romeo Gontineac,13.Nicolae Racean, 14.Lucian Colceriu-15.Gheorghe Solomie.

Primul succes al Stejarilor in fata Canadei s-a consemnat pe 19 noiembrie 2005, atunci cand dupa o partida dramatica am reusit sa intoarcem rezultatul pentru a castiga cu 22-20, disputa fiind gazduita in Complexul Ghencea. Canadienii ne-au luat tare si dupa numai opt minte se aflau in avantaj, un eseu a lui Brodie Henderson si o penalitate concretizata in puncte de Mike Pyke ducand scorul la 8-0 in favoarea nord-americanilor. Stejarii au revenit dominand pe inaintare, actiunile noastre avand finalitate dupa un eseu semnat de Catalin Fercu chiar la debutul in echipa nationala, dar canadienii nu au cedat si M Morgan Williams a culcat inca o data balonul in terenul nostru de tinta, incercarea fiind transformata de Mike Pyke. Scorul pauzei avea sa fie 17-8 in favoarea Canadei dupa ce Ionut Dimofte a reusit sa inscrie dintr-o lovitura de pedepasa. Repriza secunda a inceput la fel de neprielnic pentru Romania, canadienii marind ecartul la 20-8 dupa o noua penalitate a lui Mike Pyke, acestea aveau sa fie insa si ultimele puncte trecute in contul vizitatorilor. Stejarii au preluat controlul jocului, inaintarea a fost la inaltime, atacurile baietilor nostri ducand la un eseu de penalizare si un altul marcat de Alexandru Manta, ambele reusite fiind transformate de Dan Vlad si astfel am intors rezultatul de pe tabela de marcaj de la 8-20 la 22-20 in favoarea noastra.

 Aceasta partida a insemnat debutul pentru Stejari a lui Catalin Fercu si atunci ca si acum pe postul de fundas, singurul jucator, dintre cei prezenti atunci, care se va afla pe teren si in disputa de sambata. Echipa acestui succes a aratat astfel: 1.Petru Balan(Cezar Popescu),2.Marius Tincu,3.Petrisor Toderasc(Marcel Socaciu)-4.Cristian Petre,5.Sorin Socol(c)(Valentin Ursache)-6.Florin Corodeanu(Cosmin Ratiu),7.Alex Manta,8.Ovidiu Tonita-9.Lucian Sirbu,10.Ionut Dimofte-11.Ion Teodorescu(Dan Vlad),12.Romeo Gontineac,13.Valentin Maftei(Dan Dumbrava),14.Gabriel Brezoianu-15.Catalin Fercu

Romania si Canada s-au reintalnit in 2013, atunci cand o lovitura de pedeapsa concretizata de Florin Vlaicu in ultimul minut a decis soarta partidei, practic Florin Vlaicu cu cele sapte tentative de tinta reusite aducand Stejarilor victoria cu 21-20. A fost o partida nebuna, echipa noastra avand avantaj la pauza, 12-7, pentru ca apoi Canada sa intoarca rezultatul la 17-12 si mai tarziu la 20-18, Stejarii dovedind un moral excelent in fata unui adversar puternic si echilibrat in privinta raportului dintre cele doua compartimente, inaintarea, respectiv liniile dinapoi. Victoria a fost obtinuta de urmatorii jucatori: 1.Mihaita Lazar, 2.Otar Turashvili, 3.Ion Paulica, 4.Alin Coste, 5.Marius Sirbe, 6.Viorel Lucaci, 7.Mihai Macovei – capitan, 8.Stelian Burcea,9. Florin Surugiu, 10. Valentin Calafeteanu, 11. Florin Ionita, 12. Florin Vlaicu, 13. Csaba Gal, 14. Ionut Dumitru, 15. Catalin Fercu, rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Constantin Pristavita, 18. Horatiu Pungea, 19. Valentin Popirlan, 20. Dorin Lazar, 21. Robert Dascalu, 22. Cristian Dinis-Vartic, 23. Gabriel Conache.

Urmatoarea confrunatre dintre frunza de stejar si ce de artar a avut loc in 2014, din nou Florin Vlaicu fiind eroul echipei noastre nationale cu sase lovituri de pedeapsa concretizate fata de cele doua, respectiv una, izbutite de Prtichard si McRorie. Romania s-a impus cu 18-9 dupa un joc pe care l-am dominat in cea mai mare parte, atat teritorial, cat si din punct de vedere al posesiei balonului, eforul inaintarii fiind completat eficient de Vlaicu, astfel ca acest succes ne-a adus avanatajul in palamaresul direct contra Canadei. Stejarii au evoluat in formula: 1. Mihaita Lazar(17. Andrei Ursache), 2. Otar Turashvili(16. Andrei Radoi), 3. Horatiu Pungea(Lyon)(18. Paulica Ion), 4. Alin Coste(19. Marius Antonescu), 5. Valentin Popirlan(RCM Timisoara), 6. Mihai Macovei (C)(20. Vlad Nistor), 7. Valentin Ursache, 8. Stelian Burcea, 9. Valentin Calafeteanu(21. Florin Surugiu), 10.Florin Vlaicu, 11. Ionut Botezatu, 12. Robert Dascalu,13. Csaba Gal(22. Florin Ionita), 14. Dorin Manole, 15. Catalin Fercu.

Desigur cel mai important succes la Stejarilor in fata Canadei a fost cel de la Cupa Mondiala de anul trecut, cand pe Leicester City Stadium am reusit sa revenim de la 0-15 pentru a castiga cu 17-15, iar prin acesta sa devenim prima echipa din competitie care reuseste sa intorca rezultatul avand de recuperat 15 puncte. DTH Van der Merwe si Jeff Hassler au batut de doua ori apararea noastra, pe fondul oboselii acumulate dupa ce a trebuit sa rezistam in inferioritate numerica, Catalin Fercu fiind trimis pe banca pedepselor, dar ca de atatea ori inaintarea a fost la inaltime si Mihai Macovei a finalizat efortul general pentru ca punctele victoriei sa vina din piciorul lui Florin Vlaicu in minutul 77. Stejarii care au scris atunci istorie au fost: 1.Mihaita Lazar(Castres)( 18.Alexandru Tarus-Timisoara Saracens),2.Otar Turashvili(Colomiers)( 16.Andrei Radoi-Timisoara Sracens), 3.Paulica Ion(Perpignan)( 17.Andrei Ursache-Carcassonne), 4.Valentin Poparlan(Timisoara Saracens), 5.Johan Van Heerden(Stiinta Baia Mare), 6.Valentin Ursache(Oyonnax),7.Viorel Lucaci(Steaua Bucuresti)( 19.Daniel Carpo-CSM Olimpia Bucuresti), 8.Mihai Macovei(Colomiers), 9.Florin Surugiu(CSM Olimpia Bucuresti)( 21.Valentin Calafeteanu-Timisoara Saracens), 10.Michael Wiringi(Stiinta Baia Mare)( 23.Csaba Gal(Universitatea Cluj), 11.Ionut Botezatu(Stiinta Baia Mare), 12.Florin Vlaicu(CSM Olimpia Bucuresti), 13.Paula Kinikinilau(Timisoara Saracens), 14.Madalin Lemnaru(Timisoara Saracens), 15.Catalin Fercu(Saracens). Rezerve neutilizate: 20.Stelian Burcea(Timisoara Saracens),22.Adrian Apostol(Stiinta Baia Mare)

Palmaresul intalnirilor directe Romania-Canada(6 partide, 4 victorii Romania, 2 victorii Canada): 1991-Toulouse: Romania-Canada 11-19-Cupa Mondiala
Pentru Romania au marcat:Lungu-e, Sasu-e,Nichitean-lp
1995-Port Elizabeth: Romania-Canada 3-34-Cupa Mondiala
Pentru Romania a marcat:Nichitean-lp
2005-Bucuresti: Romania-Canada 22-20
Pentru Romania au marcat: Fercu-e,Manta-e,Eseu de penalizare, Vlad-2tr,Dimofte-lp
2013-Bucuresti: Romania-Canada 21-20
Pentru Romania a marcat:Vlaicu-7lp
2014-Bucuresti: Romania-Canada 18-9
Pentru Romania au marcat:Vlaicu-6lp
2015-Leicester: Romania-Canada 17-15-Cupa Mondiala
Pentru Romania au marcat:Macovei-2e, Vlaicu-2tr,lp

*Cele mai multe partide jucate impotriva Canadei: Catalin Fercu-4
*Cele mai multe puncte marcate impotriva Canadei: Florin Vlaicu-46(2tr,14lp)
*Cele mai multe eseuri marcate impotriva Canadei: Mihai Macovei-2

2,921 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response