Saturday 30th May 2020,
Federatia Romana de Rugby

Timisoara Saracens pierde meciul cu Stade Francais cu 28-0 si plateste o amenda de 30.000 euro

18 ianuarie 2017 CHALLENGE CUP

Comisia Independenta de Disciplina a European Rugby Cup Tournament, formata din Anthony Davies (Anglia), Julien Berenger (Franta) si Pamela Woodman (Scotia), s-a intrunit astazi la Paris pentru a lua o decizie in cazul plangerii inaintate de catre European Professional Club Rugby impotriva Timisoarei Saracens, in privinta anularii meciului de sambata, 14 ianuarie din Challenge Cup. Aceasta a decis ca Timisoara Saracens sa piarda la masa verde meciul pe care ar fi trebuit sa il dispute cu Stade Francais, cu scorul de 28-0 si sa plateasca o amenda de 30.000 de euro.

Membrii Comisiei au considerat ca Timisoara Saracens nu a facut toate demersurile necesare pentru a asigura un teren bun de joc si clubul nu a fost pregatit cu o alta locatie de desfasurare a partidei. Acestia au decis ca nu a fost un caz de forta majora si au acordat  cinci puncte echipei Stade Francais, ca pentru o victorie cu punct bonus ofensiv, si castigarea meciului cu 28-0 si o amenda de 30.000 de euro clubului banatean.

Ambele parti implicate in audiere, EPCR si Timisoara Saracens, au dreptul la apel impotriva deciziilor Comitetului Disciplinar Independent. Apelurile pot fi inaintate in termen de 3 zile lucratoare de la primirea deciziei integrale in scris din partea presedintelui Comisiei Independente de Disciplina.

„Respectul acordat competitiei, precum si valorilor rugby-ului pe care clubul nostru le cultiva si le urmeaza, ne impun sa nu escaladam aceasta decizie pentru a nu exacerba postura neplacuta si nedorita in care se afla clubul nostru, rugby-ul timisorean si rugby-ul romanesc, ca urmare a acestui eveniment neprevazut.In intentia de a nu afecta bugetul clubului pe anul competitional in curs si pentru a sustine performanta si obiectivele echipei, penalizarea pecuniara impusa in baza deciziei va fi achitata din surse private. Dorim sa ne concentram pe urmatoarea etapa a primului nostru sezon din Campionatul European Challenge Cup si, cu invatamintele si concluziile acumulate in urma acestei experiente, sa revenim in primavara cu incredere si determinare pentru a continua CALATORIA inceputa acum 6 ani.„, a declarat Dusan Filipas, vicepresedintele gruparii, intr-un comunicat de presa.

Oficialii EPCR s-au plans pentru faptul ca oficialii clubului din Banat nu au urmat toti pasii pentru pregatirea si protejarea suprafetei de joc a stadionului Dan Paltinisanu si nici asigurarea unei solutii de rezerva, astfel incat meciul din etapa a cincea cu Stade Francais neputandu-se disputa.

Va reamintim ca in luna august clubul Timisoara Saracens a solicitat organizatorilor competitiei ca echipa  sa dispute la Timisoara, pe teren propriu, primele 3 din cele 6 meciuri din grupa, evitand astfel disputarea unor meciuri in luna ianuarie, tocmai pentru a evita probleme legate de starea suprafetei de joc.

In ultimul meci din grupa, Timisoara Saracens va intalni vineri, 20 ianuarie, pe Edinburgh. Partida va inaugura noua arena sportiva a scotienilor, care jucau pana acum toate meciurile de acasa pe Murrayfield. De altfel, Edinburgh conduce in grupa cu 19 puncte, urmata de Harlequins, cu 8 puncte, Stade Francais cu 11 puncte si Timisoara cu 0 puncte. In etapa trecuta, Edinburgh a reusit o victorie uriasa, pe terenul celor de la Harlequins, 23-18.

FOTO: www.epcrugby.com

2,568 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response