Stejarii intalnesc Portugalia intr-o partida de verificare ce va avea patru reprize de cate 20 minute fiecare

Astazi, 4 februarie, Stejarii intalnesc Portugalia la Lisabona, acesta fiind pentru a saptea oara consecutiv cand echipa noastra nationala debuteaza intr-un an calendaristic intr-o disputa cu Os Lobos, din 2011 cele doua natiuni intalnindu-se constant in prima etapa din Cupa Europeana a Natiunilor.

De acesta data va fi o intalnire de pregatire, pentru ca Portugalia a retrogadat , insa in ciuda contraperformantei inregistrate anul trecut, lupii lusitani raman o echipa ambitioasa si imprevizibila, asa cum au demonstrat-o anul trecut pe Cluj Arena, unde conduceau la pauza cu 14-10, un adversar in fata carora Stejarii isi vor pregati participarea in Rugby Europe Championship. Intalnirea se va desfasura pe durata a patru reprize de cate 20 de minute fiecare, antrenorii celor doua echipe putand sa faca oricate schimbari doresc.

Din actualul lot al Stejarilor, cele mai multe partide impotriva Portugaliei le-au disputat Valentin Calafeteanu (9 partide), Catalin Fercu (9 partide) si Florin Vlaicu (8 partide) cel care detine recordul de puncte marcate in partidele cu lusitanii, 60 la numar, reusite din cate 12 transformari, respectiv lovituri de pedeapsa. In privinta eseurilor marcate cele mai multe au fost reusite de fostul component ale echipei nationale, Alexandru Manta cu sase reusite.

In 23 de partide directe, Romania s-a impus de 20 de ori, trei succese revenind portughezilor care ne-au invins ultima data in 2011, iar poate cea mai disputata intalnire din ultimii ani a fost cea din 2012 cand actualul antrenor Lynn Howells se afla in postura de director tehnic, atunci pe un teren greu, deszapezit si cu ajutorul jucatorilor, ne-am impus cu rezultatul de 15-7.

Daca anul trecut a fost unul in care s-au consemnat cu numai putin de 20 de debuturi in echipa nationala, tendinta de a aduce nume noi, capabile sa devina certitudini in lotul Stejarilor continua, astfel la Lisabona ar putea juca pentru prima data la nivel international Bogdan Neacsu, Alexandru Savin si Samoa Luke.

Intalnirea Portugalia-Romania se va disputa sambata, 4 februarie, pe Estadio de Honra din Lisabona cu incepere de la ora 17:00.

Palmaresul complet al intalnirilor Romania –Portugalia arata astfel:
28.05.1967, Lisabona:Portugalia-Romania 6-46, Partida test
Pentru Romania au marcat: Irimescu-2e,4tr,lp, Marinescu-2e, Rascanu-2e, Demian-e,Veluda-e,Florescu-e, M.Rusu-e, Vusec-e, Tibuleac-e

22.02.1986, Barreiro:Portugalia-Romania 14-34, Cupa FIRA
Pentru Romania au marcat:Hodorca-2e,Murariu-2e,Ignat-3tr,Tufa-e,Voinov-e,Paraschiv-e

18.10.1986, Barlad:Romania-Portugalia 43-7, Cupa FIRA
Pentru Romania au marcat: C.Popescu-5e, Nastase-4tr,lp, Bucan-e, Lungu-e, Tofan-e

03.04.1993, Lisabona:Portugalia-Romania 13-41, Cupa FIRA
Pentru Romania au marcat: Racean-2e,2lp, Tofan-e, Solomie-e, Branza-e, Guranescu-e, Mitocaru-e, Nichitean-tr

13.04.1996, Bucuresti:Romania-Portugalia 92-0,Cupa FIRA
Pentru Romania au marcat:Popisteanu-12tr,lp, Rotaru-3e, Solomie-2e, Vlad-e, M.Radoi-e, Tufa-e, Fugigi-e, Gontineac-e, Sarbu-e, Slusariuc-e

05.03.2000, Bucuresti:Romania-Portugalia 33-3,CEN
Pentru Romania au marcat: Mersoiu-e,Tonita-e,Petrache-e,Vioreanu-e,Sarbu-e,Mitu-tr,2lp

04.02.2001, Lisabona:Portugalia-Romania 0-47,CEN
Pentru Romania au marcat: Manta-3e,P.Mitu-e2tr,6lp,Oprea-e

03.02.2002, Bucuresti:Romania-Portugalia 44-17,CEN
Pentru Romania au marcat: P.Balan-e,Bejan-e,Brezoianu-e,Mi.Dumitru-e,Gontineac-e,Maftei-e,Petrache-e,Tofan-3tr,lp

22.02.2003, Lisabona:Portugalia-Romania 16-15,CEN
Pentru Romania au marcat: Manta-e,Tincu-e,Tofan-tr,lp

21.02.2004, Constanta:Romania-Portugalia 36-6,CEN
Pentru Romania au marcat: Baraulea-e,Mersoiu-e,Sauan-2e,Toderasc-e,Dumbrava-4tr,lp

11.06.2005, Bucuresti:Romania-Portugalia 14-10,CEN, Calificari Cupa Mondiala
Pentru Romania au marcat: Teodorescu-e,Tonita-e,Dumbrava-2tr

18.03.2006, Lisabona:Portugalia-Romania 3-27,CEN, Calificari Cupa Mondiala
Pentru Romania au marcat: Dimofte-e,Manta-e,Teodorescu-e,Toderasc-e,Dumbrava-2tr,lp

07.02.2015, Lisabona:Portugalia-Romania 10-37-CEN
Pentru Romania au marcat: Dascalu-e,Macovei-e,Botezatu-e,Apostol-e,Calafeteanu-4tr,3lp

06.02.2016, Cluj-Napoca: Romania-Portugalia 39-14-CEN
Pentru Romania au marcat: Nistor-2e,Shennan-2e,Radoi-e,Vlaicu-4tr,2lp

-S-au consemnat 23 partide, 20 victorii ale Stejarilor si 3 ale Portugaliei. In Cupa Europeana a Natiunilor ne-am intalnit de 17 ori, 14 victorii au revenit Stejarilor si trei Portugaliei.