Monday 24th April 2017,

Georgia a ratat bonusul ofensiv in fata Rusiei

13 martie 2017 Rugby Europe Championship

In etapa a 4-a din Rugby Europe Championship, alaturi de partida castigata cu 33-17 de Romania in Belgia, s-au disputat alte doua intalniri, Spania impunandu-se pe terenul Germaniei in timp ce Georgia a trecut la Tbilisi de Rusia fara a obtine bonusul ofensiv, victoria mentinandu-i pe Lelos in fruntea clasamentului competitiei.

La Koln, Germania nu a reusit sa repete evolutiile apreciate din partidele anterioare si a cedat cu 32-15 in fata unei echipe a Spaniei, mai tehnica si mai bine asezata in teren de tehnicianul Santiago Santos, Los Leones reusind o prima repriza foarte buna in care au marcat nu mai putin de patru eseuri.

In ciuda faptului ca la pauza se parea ca leii iberici vor pleca din Germania cu punctul bonus ofensiv, gazdele au marcat de doua eseuri dupa reluare la care spaniolii au raspuns doar prin lovitura de pedeapsa concretizata de Bradley Linklater. Astfel raportul eseurilor fiind de 4-2, Spania si-a trecut patru puncte in clasamentul Rugby Europe Championship.

Georgia a inceput asediul terenului de tinta al rusilor inca din primul minut al partidei de pe stadionul Dinamo din Tbilisi si reusita lui Girogi Koshadze anticipa o victorie la scor pentru Leleos. Rusia a echilbrat insa jocul si pana la pauza trupa lui Milton Haig a mai inscris doar un eseu prin mijlocasul la gramada Vasil Lobzhanidze dupa o patrundere individuala a lui Merab Kvirikashvili.

Repriza secunda a inceput cu o noua incercare a lui Vasil Lobzhanidze, la care rusii au replicat prin eseul lui Yuri Kushnarev pentru ca in minutul 66 Davit Kacharava sa readuca pe Leleos in posesia bonusului ofensiv. Merab Kvirikashvili a transformat si astfel fundasul gruzilor a depasit borna celor 800 de puncte marcate pentru echipa nationala.

In minutul 75 Dimtry Krotov a gasit o bresa in defensiva gazdelor si Rusia a marcat al doilea eseu, practic aceasta reusita anuland sansa georgienilor de a-si trece in clasament cinci puncte, victoria cu 28-14 insa ii mentine pe acestia pe prima pozitie in ierarhia competitiei.

Rezultate inregistrate in etapa a 4-a din Rugby Europe Championship:
11 martie 2017-Sportpark Hohenberg, Koln: Germania-Spania 15-32(3-29)
Au marcat: Otto-e,Marks-e, Parkinson-tr,lp respectiv Linklater-e,3tr,2lp,Casteglioni-e,Jorba-e,G.Rouet-e
Cartonase glabene: Coetzee respectiv Pinto Ferrer

Germania: 1.Julius Nostadt ,2.Michail Tyumenev ,3.Samy Füchsel ,4.Eric Marks,5.Timo Vollenkemper, 6.Jacobus Otto,7.Sebastian Ferreira,8.Jarrid Els,9.Sean Armstrong ,10.Raynor Parkinson,11.Pierre Mathurin,12.Jamie Murphy,13.Marcel Coetzee,14.Bastian Himmer ,15.Harris Aounallah
Rezerve: 16.Jörn Schröder,17.C Howells, 18.Robert May, 19.Dash Barber, 20.Kehoma Brenner, 21.Tim Menzel, 22.Oliver Paine, 23.Rafael Pyrasch

Spania: 1.Benat Auzqui,2.Marco Pinto Ferrer,3.Jesus Moreno, 4.David Barrera,5.Ignacio Villanueva,6.Pierre Barrthere,7.Gautier Gibouin, 8.Jaime Nava, 9.Guillaume Rouet,10.Mathieu Belie, 11.Jordi Jorba, 12.Daniel Snee, 13.Fabien Perrin, 14.Federico Casteglioni, 15.Bradley Linklater
Rezerve: 16. Fernanado Lopez, 17.Juan Anaya, 18.Alberto Blanco, 19.David Gonzales. 20.Anibal Bonan, 21.Sebastien Rouet,22.Thibaut Alvarez, 23.Alvar Gimeno

12 martie 2017-Stadion Dinamo, Tbilisi: Georgia-Rusia 28-14 (14-0)
Au marcat: Koshadze-e,Lobzhanidze-2e,Kacharava-e, Kvirikashvili-4tr respectiv Kushnarev-e,2tr,Krotov-e

Gerogia: 1.Mikhail Nariashvili, 2.Jaba Bregvadze, 3.Lasha Tabidze, 4.Giorgi Nemsadze, 5.Kote Mikautadze, 6.Giorgi Tsutskiridze, 7.Mamuka Goegodze, 8.Beka Gorgadze, 9.Vasil Lobzhanidze, 10.Lasha Khmaladze, 11.Sandro Todua, 12.Davit Kacharava, 13.Girogi Koshadze, 14.Irakli Svanidze, 15.Merab Kvirikashvili
Rezerve: 16.Zurab Zhvania, 17.Giorgi Tetrashvili, 18.Soso Bekoshvili, 19.Lasha Lomidze, 20.Saba Shubitidze, 21.Gela Aprasidze, 22.Revaz Jinchelashvili, 23.Beka Tsiklauri

Rusia: 1.Valery Morozov, 2.Nazir Gasanov, 3.Azamat Bitiev, 4.Evgeny Elgin, 5.Innokntiy Zykov, 6.Viktor Gresev, 7.Tagir Gadzhiev, 8.Pavel Butenko, 9.Konstantin Uzunov, 10.Ramil Gysin, 11.Denis Simplikevich, 12.Vasily Artemyev, 13.Dmitri Gerasimov, 14.Igor Kurashov, 15.Yuri Kushnarev
Rezerve: 16.Sergey Chernishev, 17.Vladimir Podrezov, 18.Evgeny Pronenko, 19.Dmitry Krotov, 20.Dmitri Gritsenko, 21.Anton Ryabov, 22.Alexey Mikhaltsov, 23.Evgeny Kolomitsev