Friday 15th November 2019,

Romania invinge Belgia si se califica in semifinalele U20 Rugby Europe Championship

26 martie 2017 U20 Rugby Europe

Echipa U20 a Romaniei a debutat cu victorie la editia 2017 a Rugby Europe Championship, 28-22 impotriva Belgiei, dupa un joc pe contre in care a contat desprinderea elevilor lui Eugen Ajok la mijlocul reprizei secunde, ceea ce a facut imposibila revenirea diavolilor negri din final. In semifinale, Stejareii vor intalni Portugalia.

Partida a inceput cu Romania masandu-si adversarul la limita propriului teren de tinta, in ciuda acestui fapt belgienii deschizand totusi scorul prin lovitura de pedeapsa concretizata de Samule Jung. La o distanta de numai cinci minute Stejareii au egalat din acelasi procedeu, lovitura de pedeapsa, autor Tudor Boldor.

A urmat o perioada de timp propice Belgiei, insa actiunile lui Marius Simionescu respectiv placajele lui Cristi Chirica si Mihai Lamaboiu au dat semnalul revenirii noastre in joc. Guillaume Mortier a vazut cartonasul galben si dupa ce Adrian Tala s-a aflat aproape de eseu, acesta avea sa vina in cele din urma gratie intrarii in forta a capitanului Cristi Chirica.

Dupa pauza, partida s-a reluat de la rezultatul de 10-3 in favoarea noastra, Stejareii dominandu-si categoric adversarul, astfel Tudor Boldor a marit ecartul din lovitura de pedeapsa, iar apoi, sub presiunea inaintarii, arbitrul a dictat eseu de penalizare, transformat de acelasi Tudor Boldor.

Cu Ervin Muric si Cosmin Iliuta trimisi pe banca pedepselor pentru zece minute dupa ce au vazut cartonasul galben, Belgia a marcat un eseu prin Guillaume Mortier, cel care apoi a fost eliminat definitiv cu cartonas rosu, iar Stejareii au batut inca o data defensiva diavolilor negri, autorul incercarii fiind Mihai Lamboiu.

Pe final Belgia a incercat sa revina, cu eseuri marcate de Rayane Leduc si Thomas Bruillard, Romania reusind in acest interval de timp o lovitura de pedeapsa prin Tudor Boldor, insa echipa noastra s-a impus cu rezultatul de 28-22, calificandu-se in semifinale.

Mirecuri, pe Stadionul National Arcul de Triumf, in semifinalele locurilor 1-4, Romania va intalni Portugalia, care a invins Olanda cu rezultatul de 42-5.