Thursday 14th November 2019,

Spania, Portugalia si Rusia invingatoare in prima zi la U20 Rugby Europe Championship

26 martie 2017 U20 Rugby Europe

Pe Stadionul National Arcul de Triumf s-au disputat partidele contand pentru sferturile de finala ale editiei 2017 din cadrul competitiei U20 Rugby Europe Championship, alaturi de partida Romania-Belgia, fiind programate alte trei intalniri, Spania-Elvetia, Portugalia-Olanda si Rusia-Germania.

In ordine cronologica prima partida a zilei a fost cea dintre Spania si Elvetia. Elvetia a intrat mai bine in joc si a deschis scorul dintr-o lovitura de pedeapsa, pana la pauza echilibrul mentinadu-se cu iberici in avantaj 14-10. In partea secunda initiativa a trecut de partea Spaniei care s-a impus cu rezultatul de 36-13, Hugo Souto fiind autorul unui hat-trick, Victor Sanchez al unei duble, alaturi de un eseu de penalizare. Pentru Elvetia o incercare a izbutit Delian Alishahi.

Partida Portugalia-Olanda a fost una dominata cu autoritate de lusitani care au castigat cu rezultatul de 42-5. Portugalia a marcat cinci eseuri, autori Jose Cabral, David Wallis, Joao Granate, Jorge Abecassis si Duarte Campo. Uvertura Jorge Abecassis s-a remarcat si din fata butului advers cu patru trasformari respectiv trei lovituri de pedeapsa. Eseul de onoare al olandezilor l-a reusit Quermy Warmerdam.

In disputa dintre Germania si Rusia, primii au marcat nemtii insa pana la puza pe fondul dominarii inaitarii ursilor acestia aveau un avantaj de 19-3 prin incercarile jucatorilor Denis Mashkin, Evgeny Malyshkin si Evgeny Mishechkin.  Rusia a continuat sa marcheze si dupa reluare, Alexandr Budychenko, Sergey Motov si Nikita Filipov reusind alte trei eseuri, la care Germania a replicat prin Franz Muller. Rusia s-a impus cu rezultatul de 47-10.

In urma rezultatelor inregistrate astazi , programul partidelor de miercuri, 29 martie arata astfel: