Friday 05th June 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii infrunta Belgia in primul meci de la U20 Rugby Europe Championship. Vezi Primul XV!

26 martie 2017 U20 Rugby Europe

Stadionul National Arcul de Triumf va gazdui editia 2017 a competitiei U20 Rugby Europe Championship a carei miza este cucerirea trofeului continental la aceasta categorie de varsta, respectiv calificarea la World Rugby U20 Trophy, iar primul adversar al Stejareilor va fi Belgia.
 
Romania va intalni Belgia in partida contand pentru sferturile de finala, o disputa extrem de importanta avand in vedere ca acesta competitie nu permite pasi gresiti, doar victoria asigurand continuarea parcursului in careul de asi si implicit de a ramane in cursa pentru titlul de campioana si calificarea la turneul mondial, al doilea esalon valoric, la care Stejareii castigau cununa cu lauri in 2009.
 
Conducerea tehnica in frunte cu Eugen Apjok are la dispozitie un lot echilibrat si valoros, o parte din jucatori avand deja experienta partidelor la nivel de seniori in SuperLiga CEC Bank, printre remarcati fundasul Marius Simionescu, uvertura Tudor Boldor, Cristian Chirica care a debutat deja si pentru Stejari sau linia a doua Marius Iftimiciuc inclus si el in lotul de seniori al campioanei Timisoara Saracens.
 
Belgienii, antrenati de francezul Marc Jourdaine, fost jucator la Albi si Bayonne, respectiv Christophe Debaty, care in cariera a evoluat pentru Montlucon, Limoges sau Tyrose, vin la Bucuresti cu o echipa din care nu vor lipsi tineri de perspectiva provenind de la cluburi din Franta precum Remi Dewolf (Tarbes), Martin Jessen (Perpignan), Samuel Jung (Montauban), Alec Maloir (Narbonne), Guillaume Mortier(Toulon), Thomass Wallraf(Bordeaux).
 
In editiile anterioare ale Campionatului European, disputate in formatul U19, Romania si Belgia s-a intalnit de doua ori. Stejerii s-au impus cu 25-17 in 2010, chiar in Belgia, partida contand pentru finala locurilor 3-4, din echipa invingatoare pe teren aflandu-se Ionut Niacsu, Gabriel Conache, Tudorul Bratu, Florin Bardasu, Razvan Ailenei sau Cristian Murgoci.
 
Atunci Ionut Niacsu si Rzavan Ailenei, dubla, au marcat eseurile victorie noastre, pentru ca in 2014, Belgia sa-si ia revansa, partida contand pentru semifinalele locurilor 5-8. Diavolii negri au avut o prima repriza mai buna cand s-au distantat la 10-3, icercarea marcat de Sabin Stratila in partea secunda neresind sa mai schimbe numele invingatoarei.
 
Romania-Belgia se vor intalni asadar in sferturile de finala ale U20 Rugby Europe Championship, invingatoarea calificandu-se pentru semifinalele locurilor 1-4.
 
U20 Rugby Europe Championsip: Romania-Belgia
Stadion National Arcul de Triumf
Echipa Romaniei: 1. Iulian Hartig (CSS 2 Baia Mare), 2. Adrian Tala (Tomitanii Constanta), 3. Alin Haidau (CSSCM Timisoara), 4. Marcel Rusu (CSSCM Timisoara), 5. Marius Iftimiciuc (CSSCM Timisoara), 6. Cristi Chirica (CSM Baia Mare) (C), 7. Vlad Neculau (CSSCM Timisoara), 8. Silviu Gradinaru (Dinamo), 9. Gabriel Rupanu (Barlad), 10. Tudor Boldor (CSA Steaua), 11. Mihai Lamboiu (CSM Baia Mare), 12. Florin Taranu (CS Dinamo), 13. Marius Istoc (CSSCM Timisoara), 14. Cosmin Iliuta (Barlad), 15. Marius Simionescu (Timisoara). Rezerve: 16. Claudiu Mirzac (Timisoara), 17. Andrei Cretu (Tomitanii Constanta), 18. Laurentiu Nica (Baia Mare), 19. Stefan Iancu (Baia Mare), 20. Alexandru Alexe (Tomitanii Constanta), 21. Madalin Mihalache (Tomitanii Constanta), 22. Dragos Burlacu (Tomitanii Constanta), 23. Razvan Lolea (Tomitanii Constanta), 24. Paul Herman (CSS 2 Baia Mare), 25. Andi Radu (Dinamo), 26. Stefan Cucos (CSS 2 Baia Mare)

 

Primul XV Belgia: 1. Adelin Mehrez (Soignies), 2. Martin Jessen (Perpignan), 3. Samuel Opsomer (Soignies), 4. Alec Maloir (Narbonne) 5. Guillaume Mortier (Toulon), 6. Frédéric De Smet (Dendermonde), 7. Rémi Dewolf (Tarbes), , 8. Sacha Yoko (Kituro), 9.Isaac Montoisy (Soignies), 10. Samuel Jung (Montauban), 11. Erwin Muric (ASUB), 12. Thomas Brouillard (ROC), 13. Benjamin Cocu (ROC), 14. Simon Thibaut (RFCL), 15. Thomass Wallraf (Bordeaux-Bègles). Rezerve: 16. Ryan Madden (ROC), 17. Gregoire Hoste (Gent), 18. Ayrton Stainier (ASUB), 19. Simon Van Cauwenbergh (Soignies), 20. Hugo De Francq (Soignies), 21. Oscar Michelini (Kituro),  22. Cyril Mansart (Soignies), 23. Corentin Echement (Kituro), 24. Rayane Leduc (Dendermonde), 25. Matthews Dancs (ASUB), 26.  Nicolas Gennart (Kituro)
Antrenori: Marc Jourdaine, Chritophe Debaty

5,570 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response