Saturday 17th August 2019,

Stejareii intalnesc Portugalia in semifinalele U20 Rugby Europe Championship

29 martie 2017 U20 Rugby Europe

Astazi cu incepere de la ora 17:00 pe Stadionul National Arcul de Triumf, Romania U20  intalneste in semifinalele Rugby Europe Championship, Portugalia cu speranta de a repeta performanta de la ultima editie a competitiei desfasurata in formatul U19 cand s-au calificat pentru marea finala. Pentru aceasta partida, capitanul Stejareilor este Tudor Boldor.

Stejareii vin dupa victoria impotriva Belgiei in sferturile de finala, rezultat 28-22, o partida pe care au dominat-o tactic si au marcat trei incercari, Cristi Chirica, Mihai Lamboiu si un eseu de penalizare unui adversar ambitios care s-a luptat pana la final pentru un loc in semifinale. Elevii lui Eugen Apjok au aratat in acesta prima partida ca o echipa echilibrata cu un plus pentru inaintarea care a dominat clar adversarul.

Adversara echipei noastre Portugalia, a eliminat Olanda, lusitanii impunandu-se fara prea multe emotii in conditiile in care olandezii au marcat singurele puncte cand lusitanii conduceau cu 37-0, pentru ca la final tabela sa indice rezultatul de 42-5. Portugalia s-a remarcat prin forta si fantezie, centrul Jose Cabral si uvertura Jorge Abecassis evidentiindu-se in mod special.

Romania si Portugalia s-au intalnit de doua ori in cadrul Campionatului European care s-a disputat in formatul U19, o partida disputandu-se la Bucuresti in 2011, cealalta la Lisabona in 2015. In 2011 Romania s-a impus cu 32-17, partida contand pentru sferturile de finala, din echipa de atunci remarcandu-se actuali stejari , Ionut Dumitru, Constantin Prisatvita si Marius Antonescu.

In 2015, la Lisabona, ultima editie a competitiei in format U19, Stejareii s-au reintalnit cu lupii lusitani, acestia in calitate de gazde intr-o semifinala care a avut un scenario interesant si dramatic in acelasi timp. Portugalia a condus la pauza cu 9-8 iar apoi s-a desprins la 12-8. A urmat un asediu al echipei noastre care cu forta inaintarii a marcat eseul victorie, rezultat final 15-12.

Atunci gratie acestei victorii Stejareii s-au calificat in finala, in primul XV evoluand si capitanul de acum Cristi Chirica alturi de Adrian Motoc sau Andrei Iurea, Vladut Popa si Ionut Balaban, toti trei facandu-si deja debutul pentru Stejari.  Romania a ratat atunci sansa castigarii trofeului impotriva unei echipe pe care ar putea sa o intalneasca si in acest an, tot in finala, Spania.