Wednesday 23rd September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii intalnesc Portugalia in semifinalele U20 Rugby Europe Championship

29 martie 2017 U20 Rugby Europe

Astazi cu incepere de la ora 17:00 pe Stadionul National Arcul de Triumf, Romania U20  intalneste in semifinalele Rugby Europe Championship, Portugalia cu speranta de a repeta performanta de la ultima editie a competitiei desfasurata in formatul U19 cand s-au calificat pentru marea finala. Pentru aceasta partida, capitanul Stejareilor este Tudor Boldor.
 
Stejareii vin dupa victoria impotriva Belgiei in sferturile de finala, rezultat 28-22, o partida pe care au dominat-o tactic si au marcat trei incercari, Cristi Chirica, Mihai Lamboiu si un eseu de penalizare unui adversar ambitios care s-a luptat pana la final pentru un loc in semifinale. Elevii lui Eugen Apjok au aratat in acesta prima partida ca o echipa echilibrata cu un plus pentru inaintarea care a dominat clar adversarul.
 
Adversara echipei noastre Portugalia, a eliminat Olanda, lusitanii impunandu-se fara prea multe emotii in conditiile in care olandezii au marcat singurele puncte cand lusitanii conduceau cu 37-0, pentru ca la final tabela sa indice rezultatul de 42-5. Portugalia s-a remarcat prin forta si fantezie, centrul Jose Cabral si uvertura Jorge Abecassis evidentiindu-se in mod special.
 
Romania si Portugalia s-au intalnit de doua ori in cadrul Campionatului European care s-a disputat in formatul U19, o partida disputandu-se la Bucuresti in 2011, cealalta la Lisabona in 2015. In 2011 Romania s-a impus cu 32-17, partida contand pentru sferturile de finala, din echipa de atunci remarcandu-se actuali stejari , Ionut Dumitru, Constantin Prisatvita si Marius Antonescu.
 
In 2015, la Lisabona, ultima editie a competitiei in format U19, Stejareii s-au reintalnit cu lupii lusitani, acestia in calitate de gazde intr-o semifinala care a avut un scenario interesant si dramatic in acelasi timp. Portugalia a condus la pauza cu 9-8 iar apoi s-a desprins la 12-8. A urmat un asediu al echipei noastre care cu forta inaintarii a marcat eseul victorie, rezultat final 15-12.
 
Atunci gratie acestei victorii Stejareii s-au calificat in finala, in primul XV evoluand si capitanul de acum Cristi Chirica alturi de Adrian Motoc sau Andrei Iurea, Vladut Popa si Ionut Balaban, toti trei facandu-si deja debutul pentru Stejari.  Romania a ratat atunci sansa castigarii trofeului impotriva unei echipe pe care ar putea sa o intalneasca si in acest an, tot in finala, Spania.

Romania:
1. Iulian Hartig, 2. Claudiu Marzac, 3. Alin Haidau, 4. Marcel Rusu, 5. Marius Iftimiciuc, 6. Andi Radu, 7. Vlad Neculau, 8. Silviu Gradinaru, 9. Madalin Mihalache, 10. Tudor Boldor (C), 11. Mihai Lamboiu, 12. Marius Istoc, 13. Stefan Cucos, 14. Marius Simionescu, 15. Dragos Burlacu. Rezerve: 16. Adrian Tala, 17. -* 18. Laurentiu Nica, 19. Stefan Iancu, 20. Alexandru Alexe, 21. Gabriel Rupanu, 22. Razvan Lolea, 23. Florin Taranu, 24. -*  25. Cosmin Iliuta, 26. Cristi Chirica

* din cauza accidentarilor din primul meci, nu exista jucator de rezerva pentru postul respectiv

2,914 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response