Friday 04th December 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii, invinsi dramatic de Portugalia in semifinalele U20 Rugby Europe Championship

29 martie 2017 U20 Rugby Europe

In semifinalele locurilor 1-4, Stejareii au cedat in fata Portugaliei pe Stadionul National Arcul de Triumf, rezultat 21-16, dupa o partida dramatica in care am condus la pauza cu 13-10. Lusitanii s-au calificat pentru finala competitiei, Romania urmand sa evolueze sambata in partida locurilor 3-4.

Romania a intrat ceva mai bine in partida si pana in minutul 20, pe fondul unui joc in care echipa noastra a avut initiativa, iar portughezii au incercat sa ne surprinda pe contra-atac, rezultatul a fost de 6-3, Tudor Boldor concretizand doua lovituri de pedeapsa, o tentativa de tinta reusind-o Jorge Abecassis in contul lupilor lusitani, de la aproximativ 40 de metri.

Portugalia a trecut in avantaj dupa o actiune sustinuta, intrarile succesive ale jucatorilor Jose Cabral si Manuel Pinto prin defensiva noastra gasindu-si finalizare in cele din urma, autorul eseului fiind Jose Andrade. Jorge Abecassis a transformat si Jose Cabral a dat din nou emotii echipei noastre, in replica Marius Simionescu mutand jocul in 22-ul advers.

Finalul primei reprize ne-a apartinut si Tudor Boldor a gasit bresa din apararea adversa, eseu transformat tot de el, astfel ca la pauza Romania se afla in avantaj cu rezultatul de 13-10 si ecartul putea fi mai mare daca acelasi Tudor Boldor nu rata o lovitura de pedeapsa, distanta insa fiind una considerabila, 45 de metri fata de butul lusitanilor.

Dupa reluare s-a evidentiat din nou centrul portughezilor, Jose Cabral, dupa care Manuel Pinto a facut o cursa de aproximativ 70 de metri pentru al doilea eseu al echipei sale, avantajul de 16-15 fiind anulat cateva minute mai tarziu de lovitura de pedeapsa a lui Tudor Boldor.

Au urmat momente dificile pentru Stejarei, Iulian Hartig si apoi Silviu Gradinaru vazand cartonasul galben, Portugalia distantandu-se decisiv prin lovitura de pedeapsa a lui Jorge Abecassis. Ultimele minute au fost dramatice, Romania a pus presiune la limita terenului de tinta advers, insa portughezii s-au aparat eroic pentru a-si mentine avantajul de pe tabela de marcaj.

Portugalia s-a impus cu rezultatul de 21-16 si s-a calificat pentru finala competitiei U20 Rugby Europe Championship, in care va intalni Spania, in timp ce Stejareii vor evolua impotriva Rusiei in partida pentru locurile 3-4.

2,442 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

3 Comments

 1. Nick 29 martie 2017 at 21:30

  Invinsi „dramatic” nu a fost nimic dramatic, ci RUSINE! Shame!

  Cu așa joc nu se va face performanta niciodata. Fullback să aleargă tot terenul, 100 m, pe lungimea ei si nimeni nu e instare sa-l oprească (apararea functioneaza Mr. Apjok !?) să stai in 5 m in terenul adversarului cu scrum, lineout, maul si nu ai capacitatea de a da eseu (atacul functionează Mr. Apjok; să ai scor 16-18 si lovitură de pedeapsă si nu vrei cele 3 pct. cum sună asta!? (viitorul sună bine) o să spuneti că băietii au riscat, mentalitate profesionistă si a jucat in margine, pai cum sa joci asa dupa ce ai demonstrat ca nu ai capacitatea de finaliza cu eseu, dupa cei ai stat in 5 m minute bune cu scrum, lineout, maul – pai nu mai bine joci la bete pentru 3 pct. !?

  In cele doua meciuri copiii acestia nu au avut deloc un joc de posesie, dupa 2-3 breakdown vinea un sut peste apărarea adversa, se facea 3-4 pase si gata faza se termina, nu se cauta corpul adversarului, parca se juca ca in anii ’60-’70 doar atunci se juca un rugby cu non-contact fizic cu adversarul.

  Rugby-ul românesc nu va progresa, nu va cunoaste performanta, daca nu se pune osul, dar greu nu asa de mimare, la treaba. Uite asa se ajunge la seniori unde deja suntem la margine; tremuram, dar bine si nu asa …, la meciurile cu Spania, Rusia, apoi ne miram ce sa intamplat la meciuri cu Portugalia, Germania și ne plangem ca Georgia ne bate mai mereu. Pai, dragi nostri cei din FRR, cand vom intelege odata pt. totdeauna ca ne trebuie performanta, trofee la juniori ca de aer, H2O, oare pana cand mai trebuie sa asteptam sa avem un rugby de calitate, de nivel Tier 1 !? nu mai la seniori ci si la juniori, eu asta imi doresc, asa gandesc ca fan, FRR ce gandestea !? Nu se poate sa avem rezultate sporatice si asta doar cu aportul din importul de jucatori. Fara strategia asta nici nu vreau sa ma gandesc unde am fi.

  La cei 7 ani pierduti se mai adaugă inca un an, uite asa sunt 8 ani de cand OaksU20 a jucat ultima data in World Rugby Trophy U20, in 2010.

  Sunt sigur ca va mai curge multe lacrimi, ani buni, pe Dambovita pana cand vom mai apuca sa jucam in World Rugby Trophy U20.

  Ne bucuram, ne veselim, ce bine ne este ca mergem la mondiale – seniori, dar e posibil ca si bucuria aceasta, speranta sa nu mai tina mult; sa nu uitam ca un prim semn l-am si primit in 2011 cu Uruguay; nu este permis ca la juniori din 2010 si pana in prezent nu am reusit sa avem un cuvant de spus la competitia mondiala fie si din al doilea esalon valoric; inteleg ca in 1-2-3-fie si 4 ani nu am putut avea un lot, generatie de tineri cu care sa atacam (re)intrarea in World Rugby Trophy U20, dar deja a trecut mult prea mult timp, ani multi si tot nimic … nimic. Georgia e de 2 ani, deja, in World Rugby Championship U20, elita la tineret și noi unde suntem !? pe nicaieri. FRR pot sa pun un pariu cu tine, Georgia nu va mai iesi, niciodata, din elita rugbyului la tineret, deloc, va evita loc. 12 pt. a nu reveni in World Rugby Trophy U20. As prefera sa ma insel, sa pierd pariul, dar ma tem ca nu. Atunci ne vom plange ca nu îi vom mai putea bate deloc, cum ne vom simti atunci !?

  E trist! Foarte trist!

  FRR trebuie sa gandesti o strategie in care rugbyul la juniori sa aduca performanta, trofee altfel din 2020 cu toata mana intinsa de World Rugby pentru meciuri test cu Tier 1 nu isi vor avea niciun rost. Cu ce rost, ca adversarul sa alerge tot terenul cu mingea in brate pana in terenul de tinta al nostru, fara niciun placaj.

  Azi s-a ratat o sansa istorica pentru viitorul și beneficiul rugbyului romanesc.

  Go Oaks!

 2. lex 30 martie 2017 at 8:36

  Pacat,dar Daca se continua asa rugbyul romanesc se duce in jos,Daca acum la seniori prima echipa mai faci Cate un rezultat e datori generatiei care joaca, ei la Novel de juniori au facut performanta, si au participat la cupe mondiale de juniori, de fapt au fost ultimile generati, fercu vlaicu poparlan etc,viitorea generatiei nu va putea avea rezultate deoarece joaca meciuri de nivel slab, si va creste cu acest nivel ca mentalitate si experienta.
  Sper ca Alin Petrache,care este o persoana foarte destepta sa inceapa cat mai repede o revolutie la nivel de juniori si sa schimbè imediat asa zisi antrenori federali care sunteti acum in staff la nivel de juniori si federatie care ca palmares si experienta sunteti zero,nici un’ultima dintre ei nu a castigat su participat la nici o competitie sau la vreo experienta profesionala de nivel inalt ,ar trebui coordinati de perspane care vin de la nivele si experiente f inalte
  In rest hai Romania! ,,

 3. Nick 30 martie 2017 at 11:12

  @Lex si eu cred acelas lucru ca si tine.

  Tot staff-ul de la nivel de juniori trebuie (re)gandit, revolutionar, schimbat. Ultimii 8 ani la nivel de U20 antrenorii, preparatori fizic, kintetoterapeuti, expert in regulament si altii nu au produs nimic … nimic, ar trebui sa plece, inlocuiti.

  Stai sa vezi ce umilinta vom avea cu cei U18, sapt. viitoare incepe si la ei competitia europeana – Unde, surpriza !!!. OaksU18 joaca in esalonul doi, chiar trei valoric la nivel european, eu stiam acest fapt, suntem la nivel cu Cehia, Luxemburg, Olanda, etc. echipe/nationale care nu au cine stie ce istorie la nivel european-mondial al rugby-ul fata de noi.

  Rugbyul romanesc la nivel de juniori e la pamant, de ani buni, si nimic nu se schimba, nu rasare o dorinta de schimbare a umilintei pe care o primim de ani buni.

  FRR, da-mi voie la o „gluma” poate ar fi bine sa importam antrenori, jucatori si la nivel de U20, U18 altfel nu vom avea nicio sansa sa izbutim. Sa nu se inteleaga ca critic importul de la seniori, e o idee buna, chiar spuneam in comentariul mai sus, ca daca nu am fi avut o astfel de strategie nici nu vreau sa ma gandesc unde am fi acum.

  Rugby de la juniori trebuie sa reusim prin propriile noastre forte. Impuneti un staff stric doar pt. juniori, U20, U18 care numai asta sa faca toata ziua; progresul rugbistic al junioriilor, sa se preocupe de psihologia sportiva al juniorilor, cresterea abilitatilor/competentelor specifice rugbyului s.a.m.d.

  O mica paranteza; voi cei din FRR, cei care sunteti mult mai implicati in fenomenul rugbyului romanesc, fata de noi fani, sunteti interesati sa priviti ce structura fizica au jucatorii ai echipei England U20/U18, Scotland U20/U18, Italy U20/18, Georgia U20/18 unde in proportie de peste 70%-80% este formata ca a unui senior, si cum se prezinta structura fizica la OaksU20/U18 unde abia au 60% din structura fizica rugbistica a unui senior, si asta doar unii jucatori. Nu te poti ocupa de acest aspect cand ei vin la seniori la 22-24 ani cand e mult prea tarziu.

  Go Oaks!

Leave A Response