Friday 04th December 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii castiga la scor prima partida din cadrul Rugby Europe U18 Trophy

8 aprilie 2017 U18

Stejareii au debutat astazi la Douarnenez, in Franta, in cadrul competitiei Rugby Europe U18 Trophy, al doilea esalon valoric continental al acestei categorii de varsta, intr-o partida impotriva Cehiei, pe care au castigat-o cu rezultatul de 39-8, calificandu-se astfel in semifinalele locurilor 1-4.

Inceputul de partida a fost unul pe contre, prima situatie de a marca apartinand echipei noastre, care insa a ratat o lovitura de pedeapsa prin Luca Nichitean. Cateva minute mai tarziu a venit insa un eseu marcat de Dragos Ser, transformat de Luca Nichitean si Stejareii conduceau cu 7-0.

Initiativa a trecut de partea Cehiei si, dupa o perioada de presiune, juniorii cehi au gasit drumul catre terenul nostru de tinta, un eseu ramas netransformat, la care Stejareii au raspuns cu aceeasi moneda, Constantin Ivanciu urmarind inteligent un balon, pe care l-a culcat pentru a doua incercare trecuta in contul echipei noastre.

Cehia a redus diferenta prin lovitura de pedeapsa a lui Cimprich, dar ecartul s-a marit din nou in urma unei actiuni personale a fundasului Cosmin Botezatu, cel care a finalizat cu eseu o cursa de aproximativ 50 de metri, slalomand practic prin intreaga defensiva adversa.

Pana la pauza Stejareii au mai inscris un eseu, autor Darius Placintar, pe fondul presiunii inaintarii noastre si astfel prima repriza am incheiat-o in avantaj, rezultat 22-8, o diferenta care putea fi mult mai consistenta, daca Luca Nichitean nu irosea transformarile a trei din totalul de patru incercari marcate.

Inceputul reprizei secunde a apartinut cehilor, care au avut o situatie buna de a marca un eseu prin uvertura Cimprich, cu trecerea timpului insa Stejareii au revenit, pentru ca intre minutele 57 si 67 sa inscrie alte trei eseuri, avandu-i ca autori pe Sebastian Munteanu, Peter Chiriac si Emanuel Grigore, astfel conturandu-se rezultatul final, Romania-Cehia 39-8.

Cu aceasta victorie Stejareii s-au calificat in semifinalele locurilor 1-4 din cadrul Rugby Europe U18 Trophy, in care vor intalni Rusia. In celelalta semifinale, Germania va intalni Olanda.

4,401 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

3 Comments

 1. Tudor 8 aprilie 2017 at 19:05

  Felicitari baieti! Am urmarit meciul pe rugbyeurope.tv si mi-a placut ce am vazut. Au fost cateva momente in care ati parut putin pierduti dar ma bucur ca v-ati revenit si ati aratat ca aveti atitudine de invingatori.

  Desi inca transmisiunile pe rugbyeurope.tv (par ca) sunt facute de amatori ma bucur ca se pot vedea meciurile. Sper ca data viitoare sa dea drumul la sunet ambelor camere de filmat.

  Hai stejareii!

 2. Nick 8 aprilie 2017 at 19:51

  Felicitari! Un meci bun.

  Oaks U18 a obtinut un rezultat corect, just, dar la blazonul d.p.v.d al ceea ce este rugbyul in Romania si ce este rugbyul in Cehia scorul trebuia sa fie N – 0, deci nu a fost un meci WOW.

  Sa primesti un eseu pe partea inchisa, pentru ca nu ai niciun om acolo, e o gresala de manual. In rest un joc bun, frumos deschis, placut.

  Un alt aspect pe care il doresc sa il aduc atentiei FRR, este: Oaks U18 joaca in grupa valorica a III-a. Pana in 2015-2016 in competitia U18 era asa: Elite Divison gr. a I-a valorica ex-Division A, Trophy ex-Division B gr. a II-a valorica, Conference 1 gr. a III-a valorica ex-Division C și Conference 2 gr. IV-a valorica ex-Division D. Oaks U18 a jucat ultima data in prima grupa valorica in 2009 loc.IV cu Ireland 51-10, de atunci la fiecare an am cazut usor, usor pana azi in gr. a III-a valorica. In 2016 Rugby Europe nu sa mai inteles cu echipele U18 mai ales cele din Six Nations, exceptie e France, au parasit competitiile organizate de forul european, si au organizat pentru ele International Series U18. Iata de ce Oaks este in gr. III-a valorica si nu a doua, cum sustine FRR, chiar daca echipele majoritare din Six Nations U18 nu mai sunt; astfel Rugby Europe au reorganizat si spune ca gr. I valorica e Men XV Championship, iar gr. II valorica e Men XV Trophy. Pentru mine nu e chiar asa. De ce !? Uite aici dovada: http://www.wru.co.uk/eng/matchcentre/results_and_fixtures_wales_u18.php veti observa ca de exemplu Canada U18 joaca cu Wales U18 pe 12.04.2017. Deci Canada are cel putin 2 echipe la aceasta varsta U18. Nu poate cu aceas echipa U18 sa fie si in Men XV Championship si joc cu Wales U18. Consultati si calendarul meciurilor din competitie si veti observa. Mai consultati si website-ul celorlalte echipe din Six Nations U18 si veti observa sa mai sunt echipe care au 2-3 echipe la aceas grupa de varsta U18. Concluzia: Oaks U18 joaca la nivelul competitional de gr. a III-a valorica.

  Sa vedem ce meci vom face cu Germania U18. Hai Stejareii! Tine pasul Stejareii!

  Keep Up Oaks U18!
  Go Oaks U18!

 3. Nick 9 aprilie 2017 at 16:39

  De fapt jucam cu Rusia, ha … ha… :))

  Sa-o vedem pe asta!

  Succes!

  Keep Up Oaks U18!
  Go Oaks U18!

Leave A Response