Tuesday 30th May 2017,

Romania U18 a cucerit medaliile de bronz la Rugby Europe U18 Trophy

14 aprilie 2017 U18

Nationala de U18 a Romaniei a terminat pe podium la Rugby Europe U18 Trophy, a doua divizie valorica a acestei categorii de varsta. Stejareii au invins in aceasta seara, la Douarnenez, Germania cu 18-14 (8-7) si au cucerit astfel medaliile de bronz ale competitiei. Echipa antrenata de Cosmin Cioriciu, Danut Dumbrava si Horea Himpea a marcat eseul victoriei  in ultimul minut de joc, dupa o presiune constanta in terenul de 22 al adversarilor.

Titlul european a fost castigat de Rusia care a invins in finala mare a competitiei Olanda, cu 20-11.

Romania U18 a inceput in forta meciul pentru podiumul continental cu Germania. In minutul 4, la finalul unei frumoase actiuni pe treisferturi, Sebastian Munteanu, culcand balonul in terenul de tinta al adversarilor. Luca Nichitean nu a reusit sa transforme, insa patru minute mai tarziu tot acesta punea pe tabela inca trei puncte pentru Romania, printr-o penalitate, 8-0. Cele doua formatii au avut rand pe rand cateva actiuni spectaculoase, insa fara puncte pe tabela. Cei care au reusit sa marcheze pe finalul primei parti au fost nemtii, prin Wolfram Haker, care a strapuns defensiva noastra, eseul transformat de Benedikt Mussig, 8-7, scorul pauzei.

In minutul 38, Nichitean mareste ecartul pe tabela, printr-o penalitate, 11-7. Trei minute mai tarziu, nemtii revin in joc si reusesc sa intoarca rezultatul, Hugo Kelleway concretizand efortul pachetului de inaintare. Eseul a fost transformat de Mussig, scorul indicand 14-11 pentru Germania. A urmat aproape o jumatate de ora in care Stejareii au incercat sa se apropie de terenul de tinta, insa greselile de manuire a balonului si precipitarea au facut imposibila trecerea liniei. Ultimele minute ale partidei au fost tensionate, cu Romania punand presiune in terenul de 22 al adversarilor si fortand marcarea eseului care ar fi adus victoria. Dupa mai multe puncte de fixare, balonul a ajuns la Sebastian Munteanu, care si-a trecut in palmares a doua incercare a zilei, incercare transformata de Nichitean, chiar inainte de fluierul arbitrului.

Romania cucereste astfel medaliile de bronz ale Campionatului European de U18, mentinandu-se pe podium, insa nereusind promovarea in esalonul superior.