Wednesday 27th May 2020,
Federatia Romana de Rugby

Romania a obtinut medaliile de argint in prima etapa a Rugby Europe Men’s Sevens Trophy

5 iunie 2017 7's Men

La Ostrava, in Cehia, s-a disputat prima etapa din cadrul Rugby Europe Men’s Sevens Trophy, al doilea eslon valoric continental, Romania reusind sa obtina medaliile de argint dupa ce in finala a cedat in fata Suediei cu rezultatul de 14-5.
 
In prima zi a competitiei Romania a facut parte din Grupa C, alaturi de Letonia, Cehia si Suedia. Prima partida a fost cea impotriva Letoniei pe care am invins-o cu rezultatul de 42-0, apoi a trecut de Cehia cu 45-5 pentru ca in ultima confrunatre, chiar daca am condus, sa pierdem in fata Suediei, 31-5, astfel ca am ocupat locul secund in grupa.
 
A urmat partida din sferturile de finala ale locurilor 1-8 in care am avut ca adversara pe Israel, ocupanta pozitiei secunde in Grupa B. Romania a condus la pauza cu 5-0, apoi in repriza secunda elevii lui Alexandru Lupu s-au desprins prin eseul marcat de Alexandru Porojan, transformat de Ionel Melinte si au obtinut calificarea in semifinale.
 
Accesul in finala a insemnat o partida impotriva unei echipe surprinzatoare, Luxemburg, cea care la final avea sa castige medaliile de bronz. Echipa noastra s-a impus fara emotii, 31-5 cu doua eseuri marcate de Dennis Perju si cate unul avandu-i ca autori pe Ionel Melinte, Alexandru Porojan si Adrian Apostol.
 
Dupa intalnirea din faza grupelor in finala, Romania a avut-o ca adversara pe Suedia. Ionel Melinte a deschis scorul surprinzand defensiva suedezilor care au revenit si pana la pauza au marcat un eseu, transformat iar apoi s-au desprins la 14-5. Echipa noastra in ciuda actiunilor lui Dennis Perju si Adrian Apostol nu a mai putut reveni, obtinand astfel medaliile de argint.
 
Cea de-a doua si ultima etapa a editiei 2017 din cadrul Rugby Europe Men’s Sevens Trophy va avea loc la Bucuresti pe Stadionul National Arcul de Triumf intre 17 si 18 iunie.
 
Rezultatele obtinute de echipa noastra:
Grupa C:
Romania-Letonia 42-0
Romania-Cehia 45-5
Romania-Suedia 5-31
Sferturile de finala ale locurilor 1-8:
Romania-Israel 12-0
Semifinalele locurilor 1-4:
Romania-Luxemburg 31-5
Finala locurilor 1-2:
Romania-Suedia 5-14
 
Echipa noastra a avut urmatoarea componenta:
CSA Steaua: Eduard Bencea, Ionel Melinte, Robert Neagu, Denis Perju, Alexandru Porojan
CNOPT: Valerian Berbece
CSM Stiinta Baia Mare: Adrian Apostol, Alexandru Bucur
CS Dinamo: Ionut Balaban
Politehnica Iasi: Daniel Plai
ROC La Voulte – Valence Federale 1: Julien Onutu
CSM Bucuresti: George Croitoru
 
Staff: Antrenor: Alexandru Lupu, Preparator fizic: Andreea Delean, Kinetoterapeut: Andrei Diaconeasa, Manager: Sabin Vasilescu

Dupa prima etapa clasamentul competitiei arata astfel:
1.Suedia-20p
2.Romania-18p
3.Luxemburg-16p
4.Ucraina-14p
5.Israel-12p
6.Cipru-10p
7.Croatia-8p
8.Letonia-6p
9.Moldova-4p
10.Lituania-3p
11.Danemarca-2p
12.Cehia-1p
    

Articol scris de Marius Raczek

2,355 total views, 5 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response