Thursday 17th September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii au cedat in fata Japoniei

10 iunie 2017 First XV

Prima partida test a lunii iunie pentru Stejari s-a diaputat pe Egao Kenko Stadium  din Kumamoto unde Japonia s-a impus cu rezultatul de 33-21, echipa noastra nationala avand momente bune de joc mai ales in repriza secunda cand a revenit de la scorul de 33-9 pentru a reduce ecartul la 12 puncte.
 
Primele minute au fost echilibrate cu Romania profitand de greselile niponilor care ne-au adus doua lovituri de pedeapsa din care Florin Vlaicu a dus scorul la 6-0 in favoarea noastra.  Japonia a replicat in minutul 12 cand Timothy Lafaele a trimis un balon recuperat de Akihito Yamada care a surprins defensiva noastra si a marcat primul eseu al jocului, transformat de Jumpei Ogura.
 
Acelasi mijlocas la deschidere al Japoniei, Jumpei Ogura a concretizat alte doua lovituri de pedeapsa si la jumatatea reprizei, Brave Blossoms se desprinsesera la 13-6. Stejarii au revenit si un mol foarte bine rulat a dus la o penalitate din care Florin Vlaicu a redus diferenta. Pana la pauza initiativa a trecut de partea gazdelor si din pasa lui Derek Carpenter, Kenki Fukuoka a mai culcat o data balonul in terenul nostru de tinta.
 
Partea secunda a inceput de la rezultatul de 23-9 si chiar la prima faza de atac a japonezilor, Michael Leitch a gasit un culoar de patrundere pentru o incercare la centru, transformata de Jumpei Ogura, acelasi Jumpei Ogura concretizand in minutul 51 o lovitura de pedeapsa, iar echipa lui Jamie Joseph se parea ca se indreapta catre o victorie la scor.
 
Stejarii au revenit in joc cu moluri rulate foarte bine si penalitati trimise in margine, in apropierea terenului de tinta advers, astfel venind prima noastra incercare, autor capitanul Mihai Macovei, transformarea fiind insa ratata de Florin Vlaicu. Initiativa a ramas de partea echipei noastre si sub presiunea creata Heiichiro Ito a vazut cartonasul galben fiind trimis pe banca pedepselor pentru zece minute.
 
In superioritate numerica Romania a fortat si un nou mol, urmat de o gramada ordonata a mentinut jocul in 22-ul niponilor pentru ca patrunderea in forta a lui Fonovai Tangimana sa ne aduca cel de-al doilea eseu, transformat de Florin Vlaicu. Ultimele zece minute au insemnat oportunitati de a marca pentru ambele echipe insa scorul nu s-a mai modificat.
 
Pentru Romania cea de-a doua partida test a lunii iunie va avea loc pe 17 iunie la Edmonton acolo unde echipa noastra nationala va intalni Canada.
 
10.06.2017, Partida test: Japonia-Romania 33-21 (23-9)
Egao Kenko Stadium, Kumamoto
Arbitri: Alexandre Ruiz(Franta)-JP Doyle(Anglia), Will Houston(Australia)
Au marcat: Yamada-e, Fukuoka-e, Leitch-e, Ogura-3tr,4lp respectiv Macovei-e, Tanginama-e, Vlaicu-tr,3lp
Cartonas galben: Ito
 
Japonia: 1.Koki Yamamoto(Sunwolves), 2.Shota Horie(Sunwolves), 3.Takuma Ashara(Sunwolves), 4.Kotaro Yatabe(Sunwolves), 5.Uwe Helu(Sunwolves), 6.Michael Leitch(Chiefs), 7.Yoshikata Tokunaga(Sunwolves), 8.Amanaki Mafi(Rebels), 9.Fumiaki Tanaka(Sunwolves), 10.Jumpei Ogura(Sunwolves), 11.Kenki Fukuoka(Sunwolves), 12.Derek Carpenter(Sunwolves), 13.Timothy Lafaele(Sunwolves), 14.Akihito Yamada(Panasonic Wild Knights), 15.Ryuji Noguchi(Tokai University)
Rezerve: 16.Yusuke Niwai(Sunwolves), 17.Keita Inagaki(Sunwolves), 18.Heiichiro Ito(Sunwolves), 19.Yuya Odo(Sunwolves), 20.Hendrik Tui(Reds), 21.Keisuke Uchida(Sunwolves), 22.Yu Tamura(Sunwolves), 23.Kontaro Matsushima(Sunwolves)
 
Romania: 1.Ionel Badiu(Carcassonne),2.Otar Turashvili(Colomiers), 3.Andrei Ursache(Carcassonne), 4.Johannes Van Heerden(Stiinta Baia Mare), 5.Marius Antonescu(Colomiers), 6.Andrei Gorcioaia(Valence D’Agen), 7.Viorel Lucaci(Steaua Bucuresti), 8.Mihai Macovei(Colomiers), 9.Florin Surugiu(Steaua Bucuresti), 10.Florin Vlaicu(Steaua Bucuresti), 11.Jack Cobden(CSM Bucuresti), 12.Sione Fakaosilea(Stiinta Baia Mare), 13.Paula Kinikinilau(CSM Bucuresti), 14.Fonovai Tangimana(Timisoara Saracens), 15.Sabin Stratila(Steaua Bucuresti)
Rezerve: 16.Andrei Radoi(Timisoara Saracens), 17.Constantin Pristavita(Stiinta Baia Mare), 18.Alexandru Tarus(Sale Sharks), 19.Valentin Poparlan(Timisoara Saracens), 20.Vlad Nistor(Albi), 21.Tudorel Bratu(Dinamo Bucuresti), 22.Luke Samoa(Stiinta Baia Maree), 23.Ionut Dumitru(Steaua Bucuresti).

2,102 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

 1. Nick 10 iunie 2017 at 14:28

  „Au cedat” pentru ca asa s-a dorit. Dar ma rog … !?

  First Half(FH) a fost un dezastru. Nu sa jucat mai nimic. Nu tu presiune, nu tu posesie, nu tu dominare – doar primele 10-15 min. apoi totul s-a oprit.

  Tura ma dispera la fel si staff-ul in ceea ce priveste jocul in margine. Jocul la sol nu s-a vazut in 56-60 min. Apararea in FH pe nicaieri mai ales pe flank-uri !?

  Mr. comentator Dolce ultimele 40-35 min. (all SH) ai fost pe mute, nu ai niciun gram de skill in a comenta un meci de rugby.

  Francezul acesta nu e bun de nimic. Si in alte meciuri a gafat. Sa nu vezi 2-3 margini strambe, 3 faze cu pasa inainte, placaj fara brat, … etc. pai daca asa va fi arbitrat Japan si la RWC 2019 atunci mai bine ii lasam sa joace intre ei. WR se vede pe fata ca are Unions favorizante.

  Ritmul nostru in joc a fost slab. Japan la un ritm de presiune si posesie continua a adversarului nu rezista. Era un joc in care Oaks putea obtine victoria. Sa vedem cum vom juca in RWC 2019.

  Timp de 56 de min. Oaks nu a jucat nimic. La o diferenta de 21 de pct. … hopa … am inceput si noi sa jucam, asa cum se joaca si care este tendinta in urmatorii anii in rugby, mai deschis si cu presiune constanta, min. de min. pe adversar, un joc la sol puternic.

  Second Half a fost a noastra. De ce? Am pus presiune pe ei, am jucat deschis, posesie mai buna. Asta confirma ce spuneam; Japan nu rezista la o presiune constanta, face fata doar 20-25 min.

  FRR sa te lauzi ca ai 3 sferturi naturalizati si sa nu joci deschis … cum sa numesc asta !? stiu tu mai bine … FH a fost o eroare a modului cum sa gandit la cum trebuie jucat. Pacat ! Dar la 21 pct. diff. nu mai poti sa intorci rezultatul. De ce nu sa jucat de la bun inceput deschis, o lupta la sol pe bune, presiune, posesie, aparare feroce.

  Oaks trebuie sa bata Canada.

  Keep Up Oaks!
  Go Oaks!

Leave A Response