Friday 15th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Romania intalneste Canada pentru prima data in fieful “frunzei de artar”

16 iunie 2017 First XV

Dupa experienta avuta pe terenul viitoarei tari gazde a Cupei Mondiale, Japonia, pentru Stejari urmeaza o provocare inedita. Chiar daca pana in prezent echipa noastra nationala a intalnit de sapte ori Canada, intalnirea de sambata, 17 iunie, va fi prima in fieful purtatorilor frunzei de artar. Partida va avea loc la ora 24:00, ora Romaniei si va fi transmisa in direct de Dolce Sport 1.

Canada traverseaza o perioada delicata care a inceput odata cu acea victorie memorabila a Stejarilor de la Cupa Mondiala din 2015, cand echipa noastra nationala a revenit de la 0-15 pentru a se impune cu 17-15, de atunci nord-americanii bucurandu-se de putine succese, pe lista invingatoarelor frunzei de artar figurand nume precum Uruguay sau Brazilia.

Astfel nu este deloc surprinzatoare pozitia din clasamentul mondial World Rugby a canadienilor, locul 23, in spatele Spaniei, Rusiei, Namibiei, Uruguayului , Germaniei, dar mai ales a Statelor Unite cu care elevii lui Mark Anscombe se vor duela pe 24 iunie respectiv 1 iulie pentru calificarea la turneul final al Cupei Mondiale din 2019.

In momentul de fata vulturii americani devanseaza frunza de artar cu sase pozitii in ierarhia mondiala iar partidele test cu Georgia si Romania au menirea sa formeze o imagine clara a lotului canadienilor in privinta dublei manse cu singurul obiectiv acceptat, acela de a obtine calificarea la Cupa Mondiala de unde acestia nu au lipsit niciodata incepand de la prima editie.

Desi a incercat mai multe variante de reimprospatare a lotului, Mark Anscombe a rechemat numele grele precum Tyler Ardron, Aaron Carpenter, Conor Trainor, Taylor Paris si desigur DTH Van der Merwe care mai are nevoie de un singur eseu pentru a egala recordul detinut in echipa nationala a Canadei de Winston Stanley, in numar de 24.

Antrenorului neozeealandez al frunzei de artar insa nu-i va fi usor, pentru ca rezultatele nu sunt de partea sa, din 2016 de cand a fost instalat la carma echipei, aceasta totalizand 10 infrangeri in 15 partide. Ultimele patru dispute au insemnat tot atatea infrangeri, una chiar impotriva Braziliei, ultima in fata Georgiei, saptamana trecuta.

In partida contra Georgiei, Canada a utilizat formula: 1.Djustice Sears-Duru, 2.Benoit Piffero, 3.Jake Ilnicki, 4.Brett Beukeboom, 5.Conor Keys, 6.Kyle Baillie, 7.Matt Heaton, 8.Admir Cejanovic, 9.Phil Mack, 10.Shane O’Leary, 11.Sean Duke, 12.Guiseppe Du Toit, 13.Conor Trainor, 14.Dan Moor, 15.Andrew Coe. Rezerve: 16.Eric Howard, 17.Anthony Luca, 18.Matt Tierney, 19.Liam Chisholm, 20.Aaaron Carpenter, 21.Andrew Ferguson, 22.Gradyn Bowd, 23.Ciaran Hearn.

Canada nu a marcat puncte Georgiei, insa Mark Anscombe a decis sa menajeze anumiti jucatori, trei dintre cei care s-au aflat pe teren fiind debutanti, Andrew Coe, Anthony Luca si Shane O’Leary, tocmai pentru a evita accidentarile, ca acestia sa fie apti in confruntarile cu Statele Unite.

Lotul Canadei:
Pilieri:Rob Brouwer(Ontario Blues), Hubert Buydens(Prairie Wolf Pack),Jake Ilinicki(BC Bears), Djustice Sears-Duru(Ontario Blues), Matt Tierney (Pau)
Taloneri:Ray Barkwill(Ontario Blues), Eric Howard(Ontario Blues)
Linia a doua: Brett Beukeboom(Cornish Pirates), Liam Chisholm(BC Bears), Conor Keys(Atlantic Rock), Evan Olmstead(Newcastle Falcons)
Linia a treia: Kyle Baillie(London Scottish), Admir Cevjanovic(BC Bears), Matt Heaton(Darlington Mowden Park), Lucas Rumball(Ontario Blues), Tyler Ardron(Chiefs),Aaaron Carpenter(Doncaster Knights)
Mijlocasi la gramada:Andrew Ferguson(Ontario Blues), Phil Mack(BC Bears), Gordon McRorie(Prairie Wolf Pack)
Mijlocasi la deschidere:Gradyn Bowd(Prairie Wolf Pack), Shane O’Leary(fara echipa)
Centri: Nick Blevins(Prairie Wolf Pack), Connor Braid (BC Bears), Ciaran Hearn(London Irish), Conor Trainor(Vannes)
Aripi: Sean Duke (BC Bears), Dan Moor (Ontario Blues),Taylor Paris (Castres), DTH Van der Merwe (Newcastle Falcons)
Fundasi: Andrew Coe (Ontario Blues), Guiseppe  du Toit (BC Bears)
Antrenor: Mark Anscombe

Articol scris de Marius Raczek

1,885 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response