Saturday 16th December 2017,

Trei victorii pentru Romania in prima zi a Rugby Europe Men’s Sevens Trophy

17 iunie 2017 7's Men

Pe Stadionul National Arcul de Triumf s-au disputat partidele din cadrul fazei grupelor a celei de-a doua etape contand pentru Rugby Europe Men’s Sevens Trophy, echipa noastra nationala impunandu-se in toate cele trei partide disputat. Fara eseu primit, Romania a terminat pe primul loc al Grupei B.

Prima partida a elevilor antrenati de Alexandru Lupu a fost in compania Danemarcei, un adversar care s-a aratat incomod, in prima repriza singurul eseu fiind marcat de Eduard Bencea, astfel ca Romania a condus cu 5-0. Dupa pauza, Robert Neagu si Alexandru Porojan au mai batut in doua randuri defensiva danezilor, o transformare izbutind Daniel Plai, astfel ca ne-am impus cu rezultatul de 17-0.

In urmatoarea partida Romania a intalnit Letonia pe care a invins-o cu rezultatul de 21-0 desi in cea mai mare parte a timpului de joc, echipa noastra a evoluat in inferioritate numerica, Alexandru Bucur  primind un cartonas galben, iar Alexandru Porojan, ceva mai tarziu pe cel rosu. Victoria echipei noastre a venit in urma celor trei eseuri marcate de Kuselo Moyake, Daniel Plai si Ionel Melinte.

Romania s-a aflat apoi fata in fata cu Israel, in lupta directa pentru ocuparea primei pozitii in Grupa B, adversarii nostri castigand de asemenea primele doua confruntari. Meciul a fost decis in prima repriza cand Robert Neagu, Dennis Perju si Eduard Bencea au marcat cate un eseu, toate reusitele fiind  transformate de Ionel Melinte, rezultat final 21-0.

Grupa A a fost castigata de Suedia care s-a impus in toate partidele disputate, urmata de Croatia invingatoare dupa o partida spectaculoasa impotriva celor din Cipru. Grupa C a fost mult mai echilibrata, Lituania devansand Luxemburg si Ucraina dupa partide echilibrate si cu multe rasturnari de situatie.

In faza a doua a etapei din cadrul Rugby Europe Men’s Sevens Trophy care se disputa la Bucuresti, Romania va intalni Ucraina, partida contand pentru sferturile de finala ale locurilor 1-8.