Tuesday 26th May 2020,
Federatia Romana de Rugby

Victorie cu opt eseuri marcate de Stejari impotriva Braziliei

24 iunie 2017 First XV

Pe Stadionul National Arcul de Triumf in ultima partida test a lunii iunie, Romania a invins cu rezultatul de 56-5 pe Brazilia, dupa un joc dominat in majoritatea timpului de Stejari care au marcat opt eseuri, toate transformate.

Inca din primele minute echipa noastra nationala a pus presiune asupra sud-americanilor o prima incursiune cu balonul purtat de Mihai Macovei si Vlad Nistror dand primele emotii brazilienilor. Astfel in minutul 4 s-a consemnat deschiderea scorului dupa o intrare in forta a lui Andrei Gorcioaia, eseul acestuia fiind transformat de Luke Samoa.

Pana la jumatatea primei reprize Stejarii au mai batut in doua randuri defensiva brazilienilor, din nou Andrei Gorcioaia, respectiv Andrei Radoi s-au aflat la finalizare gratie efortului pachetului de inaintare, Luke Samoa transfomand ambele incercari pentru ca scorul sa devina 21-0.

Stejarii au continua sa domine, mai ales pe inaintare si Mihai Macovei si-a trecut numele pe lista marcatorilor de eseuri alaturi de Andrei Radoi, la pauza, Romania intrand cu un avantaj de 35-0, oaspetii remarcandu-se doar prin incursiunea lui Laurent Bourda-Couhet.

Partea secunda s-a reluat cu ambele echipe in inferioritate numerica, la finalul primei reprize Marius Antonescu si Joao Luis Da Ros vazand cartonasul galben si cu Brazilia in ofensiva, singura actiune periculoasa a sud-americanilor finalizandu-se cu eseul marcat de Andre Arruda.

Tupis au mai avut cateva momente de sclipire, cum a fost interceptia si cursa lui Yan Rosetti , insa Stejarii au revenit cu eseul lui Andrei Gorcioaia, flankerul nostru trecandu-si in cont hat-trick-ul, dupa care Andrei Radoi a marcat al treilea eseu personal, ambele transformate de Luke Samoa.

Pe final, la cea mai spectaculoasa faza a partidei, Paula Kinikinilau a depasit in viteza apararea brazilienilor dupa care l-a gasit in suport pe Valentin Poparlan acesta sprintand pentru ultimul eseu, transformat de Florin Vlaicu.

Stejarii incheie astfel seria partidelor test din luna iunie cu doua victorii si o infrangere, jocul echipei noastre nationale fiind insa unul care ne da sperante pentru o calificare fara emotii la viitoarea editie a Cupei Mondiale.

Romania: 1.Ionel Badiu (Carcassonne), 2. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 3.Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Johannes Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Andrei Gorcioaia (Massy), 7. Vlad Nistor(Albi) 8.Mihai Macovei (C) (Colomiers), 9.Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 10. Luke Samoa (Stiinta Baia Mare), 11. Jack Cobden (CSM Bucuresti),12.Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare), 13.Paula Kinikinilau (CSM Bucuresti), 14.Fonovai Tangimana (Timisoara Saracens), 15. Marius Simionescu (Timisoara Saracens) Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru (CSM Baia Mare), 17. Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 18.Alexandru Gordas (CSA Steaua), 19. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 20. Viorel Lucaci (Steaua Bucuresti), 21.Tudorel Bratu (Dinamo Bucuresti), 22. Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti), 23. Ionut Dumitru (Steaua Bucuresti),

Brazilia:
1. Jonatas Santos Paulo (Bandeirantes), 2. Yan Rosetti (C) (Club Universitario de Buenos Aires),, 3. Pedro Bengalo (Desterro), 4. Cleber Dias (Poli), 5.Gabriel Paganini (Bandeirantes), 6. Joao Luis Da Ros (Desterro), 7. Arthur Bergo (SPAC), 8. Andre Arruda (Desterro), 9. Lucas Duque (Sao Jose), 10. Joshua Reeves (Jacarei), 11. Jacobus De Wet (Poli), 12. Moises Duque (Sao Jose), 13. Felipe Sancery (Sao Jose), 14. Laurent Bourda-Couhet (Bandeirantes), 15. Daniel Sancery (Sao Jose), Rezerve: 16. Endy Willian (Curitiba), 17. Lucas Abud de Andrade(Poli), 18. Matheus Rocha (Jacarei), 19. Matheus Wolf (Joaca Rugby Club), 20. Nicholas Smith (SPAC), 21. Matheus Daniel (Jacarei), 22. Robert Tenorio (Pasteur), 23. Guilherme Coghetto (Desterro)

 

2,914 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

 1. Nick 24 iunie 2017 at 23:34

  Well done! Good job boys! Great & Nice game Oaks.

  Victoria era de asteptat. Acest test in proportie de 95% nu isi avea rostul. Singurul beneficiu pentru Oaks este ca la analiza video dupa partida, sa se invete cum se poate profita de spatiile libere de fiecare data cand adversarul ti le ofera. Asta din ce am vazut, adica SH, pentru ca prima parte, FH, nu l-am vazut deloc … Hmm … Hmm nici nu stiu pe cine sa ma revolt mai mult … dar cred ca pe amandoi, FRR and Dolce Sport & ca … ca … ca … Caruceru; nu ati oferit ocazia fanilor sa vada meciul pe rugbytv.ro .

  Cam multi nervi au unii baieti ai nostri. Eu i-as fi dat rosu lui Atonescu. Dar bine ca centrarul era gruzin si e obisnuit cu punch in rugby. Asa sunt si jucatori lor mai cu nervi.

  Consider ca nu sa jucat cum trebuie. Valoarea noastra trebuia sa fie exprimata cu mult mai clar, o victorie N – 0. Adica. La o diferenta de minim 80 pct. marcate, asa doar +51 pct., ceea ce nu e chiar atat de rau. Eseul primit pentru mine e greu de inteles.

  Sa vedem cu ce echipe ne mai umileste in testele din toamna World Rugby prin ce adversari ne mai da (Tier 3 si de ce nu Tier 4). Ca FRR se pare ca nu doreste atat de mult test cu Tier 1. Bine ca o fac gruzini si inainte de RWC 2015, test cu Argentina in 2013 si Ireland in 2014 + altele pana in prezent nu le mai numesc le stie FRR prea bine.

  FRR poate ar fi bine sa revitalizezi ARR (adica academia mai stii de ea !?) si sa pui la treaba tinerii nostri Little Oaks, Oaks A ori Bucharest Wolves pt. ca tinerii sa aibe ceva experineta notabila atunci cand vin in echipa mare Oaks. Voi nu va doriti sa crestem in joc si valoare. Cum credeti ca vom rezista in fata celor din Six Nations dupa 2020. Oferiti acestor tineri meciuri in picioare, experienta prin meciuri cu reprezentativele similare, Oaks A ori Bucharest Wolves (echipa a 3-a a Stejarilor) cu cele din Tier 2 si chiar Tier 3.

  Keep Up Oaks!
  Go Oaks!

Leave A Response