Sunday 05th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Romania a ocupat pozitia a patra la Campionatul European de rugby pe plaja

23 iulie 2017 NATIONALA

La Moscova, pe Beach Sports Complex Vodniny Stadium, a avut loc Campionatul European de rugby pe plaja, competitie in cadrul careia a participat si echipa noastra nationala alaturi de alte sapte natiuni, Ucraina, Italia, Georgia, Belarus, Rusia, Spania si Azerbaidjan, Romania ocupand la final locul 4.

In prima zi Romania a facut parte din Grupa A, alaturi de Italia, Ucraina si Azerbaidjan. Debutul echipei noastre nationale a fost in fata Italiei, azzurri impunandu-se cu rezultatul de 12-3 la eseuri, dupa care am reusit sa castigam urmatoarele doua partide cu Ucraina(9-3) respectiv Azerbaidjan(7-3) pentru a ocupa pozitia secunda in clasament.

Sferturile de finala ne-au adus-o ca adversara pe Spania de care am trecut dupa o partida aprig disputata, rezultat 9-7, astfel ca ne-am calificat in semifinale unde ne-am confruntat din nou cu Italia, cea care avea sa castige la final competitia, 6-5 in finala cu Rusia.

Italia a invins in semifinale Romania cu 7-3 si elevii condusi de Cristian Hildan au disputat finala mica a Campionatului European de rugby pe plaja, cea a locurilor 3-4 in care au pierdut cu 8-1 impotriva Georgiei, terminand astfel pe locul 4.

Lotul Romaniei la Campionatul European de rugby pe plaja a fost urmatorul:Alexandru Bisceanu, Valerian Berbece, Marian Ispir, Ionut Rata, Andrei Bucurescu, Valentin Ivan, Nicu Baboiu, Alin Ghiarasim, Laurentiu Melinte, Iulian Hartig. Antrenor: Cristian Hildan. Kinetoterapeut: Ionut Constandin

2,962 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response