Tuesday 18th December 2018,
Federatia Romana de Rugby

Au fost alesi cei mai buni 45 de jucatori romani la categoria U18

31 iulie 2017 JUNIORI

Zilele trecute la Baia Mare a avut loc selectia nationala pentru copii nascuti 2000, categoria de varsta U18. In urma testelor menite sa evalueze tehnica individuala, calitatile somatice si a meciurile intre echipele formate din copiii selectionati la nivel regional, au fost alesi 45 de jucatori, care vor alcatui lotul largit al acestei categorii de varsta.

Din acesti 45 de jucatori, 27 sunt inaintasi, iar 18- jucatori de treisferturi, acestia provenind de la 12 cluburi din tara, astfel: CNE/CSS 2 Baia Mare -7, CNE Cornu – 7, CS Tomitanii – 6, CSM Olimpia – 5, RC Barlad -5, CT Dinicu Golescu – 4, CSO Pantelimon – 3, RC Brasov -2, Gura Humorului – 2, CSM Baia Mare – 2, LPS Suceava -1 si CS Metrorex -1.

Cei 45 de sportivi selectionati sunt:
Inaintasi:
Pilier: Alpacino Ciurea (Dinicu Golescu), Adrian Lorint (CNE Baia Mare), Florian Ciocoiu (Tomitanii), Constantin Pascu (LPS Suceava), Alexandru Parjolea (Olimpia), Costin Adominicai (Olimpia), Robert Pogacias (RC Brasov), Rares Preluca (Gura Humorului), Behjati Ali Akbar (Olimpia), Mircea Ciornea (Olimpia)
Taloneuri: Paul Muresan (CNE Baia Mare), Emanoil Herman (CSM Baia Mare), Cosmin Balan (Tomitanii)
Linia a doua: Iustinian Panaite (Barlad), Stefan Taga (Barlad), Stefan Popa (Tomitanii), Iulian Buturuga (Cornu), Andrei Cabason (Tomitanii)
Linia a treia: Darius Vulturar (CNE Baia Mare), Andrei Enache (Pantelimon), Alin Toma (CNE Baia Mare), Ionut Tudor (Pantelimon), Marius Ferariu (Gura Humorului), Al Chdid Sami (Dinicu Golescu)
Numar 8: Radu Anton (RC Barlad), Adrian Pavel (Cornu), Stefan Revnic (Dinicu Golescu)

Treisferturi:
Mijlocasi la gramada: Florin Serban (Olimpia), Catalin Tudorache (Metrorex), Ioan Sacara (Tomitanii)
Mijlocasi la deschidere: Danut Jipa (Cornu), Alexandru Harasim (CNE Baia Mare)
Centri: Cristian Bumbac (Pantelimon), Rares Ciudin (Cornu), Adrian Lucaciu (CSM Baia Mare), Sebastian Munteanu (Barlad)
Aripi: Gabriel Clim (Dinicu Golescu), Razvan Rosca (Barlad), Andrei Pricopie (CNE Baia Mare), Andrei Ceausu (Cornu), Cristian Minea (Cornu), Bogdan Moraru (RC Brasov)
Fundas: Paul Popoaia (CNE Baia Mare), Ionut Roman (Cornu), Laurentiu Pocovnicu (Tomitanii)

 

Selectiile nationale vor continua in luna august, fiind programate la Baia Mare, intre 8-13 august selectia pentru U15, respectiv intre 13-18 august selectia pentru U16.

 

7,696 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

  1. Nick 31 iulie 2017 at 13:18

    Felicitari !

    Este important ca acesti copii exceptionali sa se tina de tot programul de performanta pe care staff-ul din proiectul „Tinta Tier 1” le vor impune, sa fie seriosi, dornici de performanta, sa se bucure de sprijinul familiei, al comunitati locale si al FRR.

    Toate selectionatele Oaks U15 – U20 sa se bucure de cat mai multe meciuri, interne si internationale prin parteneriate cu alte Unions. Pentru a avea succes si performanta in competitiile oficiale.

    Doresc tuturor sanatate, putere de munca, inspiratie si multe reusite in activitatea rugbistica.

    Enjoy rugby !

    Keep Up Oaks!
    Go Oaks!

Leave A Response