Saturday 18th November 2017,
Federatia Romana de Rugby

Victorii pentru All Blacks si Springboks la debutul in The Rugby Championship editia 2017

20 august 2017 The Rugby Championship

A inceput editia 2017 a competitiei The Rugby Championship, in care cele mai puternice natiuni ale Emisferei de Sud se lupta pentru suprematie, in etapa inaugurala consemnadu-se victoria Noii Zeelande la Sydney, in fata Australiei, respectiv a Africii de Sud care a primit vizita Argentinei.

La Sydney partida care a contat si pentru trofeul Bledisloe Cup a fost un spectacol total, consemnandu-se nu mai putin de 12 incercari, opt reusite de All Blacks, succesul aducandu-le si punctul bonus ofensiv. A fost o disputa cu doua reprize diferite, prima in care Noua Zeelanda a dominat copios si a batut de sase ori defensiva cangurilor, pentru ca la pauza scorul sa fie 40-6.

Dupa reluare All Blacks au parut ca vor fi de neoprit, reusind alte doua incercari, dar Australia a avut o revenire spectaculoasa incepand cu minutul 50 si, fara a mai primi vreun punct, cangurii au finalizat de patru ori in terenul de tinta al vizitatorilor, diferenta din prima parte a meciului fiind insa prea mare pentru ca elevii lui Michael Cheika sa mai poata emite pretentii.

Pe Nelson Mandela Bay Stadium, Africa de Sud a intrat mai bine in joc, insa s-a izbit de daruirea pumelor care s-au aparat bine, mai mult chiar, au marcat primul eseu al partidei pe un contraatac declansat din propria jumatate de teren. Primele 40 de minute s-au incheiat insa cu avantajul sud-africanilor si pentru ca Nicolas Sanchez a irosit transformarea incercarii, respectiv o lovitura de pedeapsa.

Repriza secunda a debutat cu o penalitate in contul sud-americanilor, dupa care Springboks au marcat un nou eseu, pumele reusind sa revina in joc prin reusita lui Emiliano Boffelli, dar in ultimele 20 de minute initiativa a fost a gazdelor, care si-au asigurat o victorie consistenta, totusi fara punct bonus ofensiv, raportul eseurilor fiind de 4-2.

Rezultatele inregistrate in prima etapa din The Rugby Championship:

ANZ Stadium, Sydney: Australia-Noua Zeelanda 34:54 (6-40)
Au marcat: Rona-e, Kuridrani-e, Beale-e, Folau-e, Foley-4tr, 2lp respectiv Squire-e, Ioane-2e, Crotty-2e, Williams-e, McKenzie-e, Smith-e, Barrett-7tr

Australia: 15. Israel Folau, 14. Henry Speight, 13. Samu Kerevi, 12. Kurtley Beale, 11. Curtis Rona, 10. Bernard Foley, 9. Will Genia, 8. Sean McMahon, 7. Michael Hooper (c), 6. Ned Hanigan, 5. Adam Coleman, 4. Rory Arnold, 3. Allan Alaalatoa, 2. Stephen Moore, 1. Scott Sio
Rezerve: 16. Tatafu Polota-Nau, 17. Tom Robertson, 18. Sekope Kepu, 19. Rob Simmons, 20. Lopeti Timani, 21. Nick Phipps, 22. Reece Hodge, 23. Tevita Kuridrani

Noua Zeelanda: 15. Damian McKenzie, 14. Ben Smith, 13. Ryan Crotty, 12. Sonny Bill Williams, 11. Rieko Ioane, 10. Beauden Barrett, 9. Aaron Smith, 8. Kieran Read (c), 7. Sam Cane, 6. Liam Squire, 5. Samuel Whitelock, 4. Brodie Retallick, 3. Owen Franks, 2. Codie Taylor, 1. Joe Moody
Rezerve: 16. Nathan Harris, 17. Wyatt Crockett, 18. Ofa Tu’ungafasi, 19. Luke Romano, 20. Ardie Savea, 21. TJ Perenara, 22. Lima Sopoaga, 23. Anton Lienert-Brown

Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth: Africa de Sud-Argentina 37-15 (13-5)
Au marcat: Skosan-e,Rhule-e, Kolisi-e, Du Toit-e, Jantjies-4tr,3lp respectiv Boffelli-e, Landajo-e, Sanchez-tr,Hernandez-lp

Africa de Sud: 15. Andries Coetzee, 14. Raymond Rhule, 13. Jesse Kriel, 12. Jan Serfontein, 11. Courtnall Skosan, 10. Elton Jantjies, 9. Ross Cronje, 8. Uzair Cassiem, 7. Jaco Kriel, 6. Siya Kolisi, 5. Franco Mostert, 4. Eben Etzebeth (c), 3. Coenie Oosthuizen, 2. Malcolm Marx, 1. Tendai Mtawarira
Rezerve: 16. Bongi Mbonambi, 17. Steven Kitshoff, 18. Trevor Nyakane, 19. Pieter-Steph du Toit, 20. Jean-Luc du Preez, 21. Francois Hougaard, 22. Curwin Bosch, 23. Damian de Allende

Argentina: 15. Joaquin Tuculet, 14. Ramiro Moyano, 13. Matias Orlando, 12. Jeronimo de la Fuente, 11. Emiliano Boffelli, 10. Nicolas Sanchez, 9. Martin Landajo, 8. Leonardo Senatore, 7. Tomas Lezana, 6. Pablo Matera, 5. Tomas Lavanini, 4. Guido Petti, 3. Enrique Pieretto, 2. Agustin Creevy (c), 1. Nahuel Tetaz Chaparro
Rezerve: 16. Julian Montoya, 17. Lucas Noguera, 18. Ramiro Herrera, 19. Marcos Kremer, 20. Javier Ortega Desio, 21. Tomas Cubelli, 22. Juan Martin Hernandez, 23. Matias Moroni

Clasament: 1.Noua Zeelanda-5p, 2.Africa de Sud-4p, 3.Australia-0p, 4.Argentina-0p

1,281 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response