Saturday 04th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Locul opt pentru Stejarei la Campionatul European de Rugby 7 U18

11 septembrie 2017 U18

Echipa nationala de rugby 7 a Romania categoria de varsta U18 a participat la Campionatul European desfasurat in Germania la Heidelberg, Stejareii ocupand la final pozitia a opta, competitie la care titlul de campioana continentala a revenit Irlandei, invingatoare in finala cu Franta.

In prima zi a Campionatului European, Romania Sevens a facut parte din Grupa B, alaturi de Polonia, Belgia si Franta, pe care le-a intalnit in aceasta ordine. Debutul a fost unul cu victorie, echipa noastra invingand Polonia cu rezultatul de 28-7 gratie celor patru eseuri transformate. A urmat o infrangere cu Belgia dupa un joc in care adversarii nostri au profitat de neatentiile in defensiva astfel ca ultimul joc cu Franta a devenit decisiv pentru parcursul ulterior al Stejareilor.

Desi Romania a pierdut partida cu echipa care avea sa dispute finala, s-a clasat pe pozitia secunda in grupa avantajata de punctaverajul superior, in conditiile in care atat echipa noastra, cat si Belgia, respectiv Polonia a obtinut cate o victorie. Astfel elevii antrenati de Alexandru Lupu si-au continuat parcursul in lupta pentru locurile 1-8.

Primul adversar din cea de-a doua zi a competitiei a fost Tara Galilor, in sferturile de finala, partida pe care am pierdut-o, la fel si semifinala, respectiv finala locurilor 7-8, desi cel putin impotriva Spaniei din semifinale baietii nostri puteau obtine mai mult, diferenta fiind facuta pe final cand ibericii au marcat doua eseuri intr-un singur minut.

Romania s-a clasat pe pozitia a opta in ierahia finala a Campionatului European de Rugby 7, categoria de varsta U18, finala revenind Iralndei care a invins Franta cu rezultatul de 21-19, in timp ce medaliile de bronz au revenit Angliei dupa succesul cu 24-12 in fata Tarii Galilor.

Rezultate inregistrate de echipa noastra:
Grupa B
Romania-Polonia 28-7
Romania-Belgia 5-24
Romania-Franta 0-34

Sferturile de finala ale locurilor 1-8
Romania-Tara Galilor 7-26
Semifinalele locurilor 5-8
Romania-Spania 5-22
Finala locurilor 7-8
Romania-Georgia 12-26

Lotul echipei noastre a avut urmatoarea componenta:
Sebastian Munteanu, Razvan Belehuz, Petru Azoitei, Vlad Leica, Cosmin Botezatu – Barlad, Andrei Mihalache, Vlad Bocanet – CSS 2 Baia Mare, Emanuel Grigore – Dinicu Golescu/ Steaua, Danut Jipa – CNE Cornu, Ionut Tudor – Pantelimon, Marius Ferariu – Gura Humorului, Peter Chiriac – Iasi
Staff tehnic: Antrenor: Alexandru Lupu, Preparator fizic: Andreea Delean, Kinetoterapeut: Adrian Purdila, Manager: Sabin Vasilescu

4,215 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response