Monday 15th October 2018,

Derbyul romanilor din Pro D2 a revenit lui Andrei Gorcioaia

25 septembrie 2017 PRO D2

Colomiers a pierdut prima partida din acest sezon, pe terenul lui Massy si a ajuns pe treapta a treia a clasamentului, fapt de care a profitat Grenoble, noul lider al esalonului secund din Hexagon, in etapa a VI-a din Pro D2 aflandu-se pe teren patru jucatori romani, Mihai Macovei, Marius Antonescu, Andrei Gorcioaia si Andrei Ursache.

Partida Massy-Colomiers a fost derbyul romanilor din Pro D2, Andrei Gorcioaia aflandu-se fata in fata cu Mihai Macovei si Marius Antonescu, toti trei titulari in echipele la care evolueaza, fiind prezenti pe teren pana la ultimul fluier al arbitrului. Victoria a revenit lui Massy, 18-11 si astfel Colomiers, de la care a absentat Otar Turashvili, a coborat pe pozitia a treia in clasament.

Colomiers a deschis scorul prin eseul marcat inca din minutul 6 de Cedric Coll, dar gazdele desi nu au reusit sa finalizeze in terenul de tinta in schimb au profitat de loviturile de pedeapsa obtinute iar fundasul Thomas Girard a concretizat sase tentative de tinta asigurand astfel succesul lui Massy.

Carcassonne a suferit o noua infrangere, a cincea in acest sezon pe terenul lui Narbonne, unde nu a reusit sa obtina decat punctul bonus defensiv. Pilierul roman Andrei Ursache a fost titular pentru Carcassonne si a evoluat pana in minutul 50, in acest moment galben-negrii aflandu-se pe ultima pozitie in ierahia Pro D2 cu doar cinci puncte acumulate.

In etapa a VI-a din Pro D2, Montauban a fost singura echipa care s-a impus cu bonus ofensiv, in timp ce Bayonne si Caracassonne s-au ales cu bonificatia defensiva.