Friday 19th October 2018,

Scoala Gimnaziala George Valsan din Amara a castigat Cupa Ialomita la rugby-tag

7 noiembrie 2017 RUGBY SCOLAR

Duminica, 5 noiembrie, in sala de sport Tudorita Ghidu din Amara a avut loc Cupa Ialomita la rugby-tag, editia 2017. Competitia a fost castigata in premiera de echipa Scoalii Gimnaziale George Valsan din Amara, pregatita de Florian Martinescu. La aceasta editie au participat cinci echipe provenind de la patru scoli gimnaziale, 44 elevi dintre care 20 fete jucand rugby-tag.

Meciurile au fost arbitrate de profesorii Nicu Anton,Ion Marin si Florin Martinescu.

Echipele au fost repartizate în două grupe, astfel :
Grupa A
1. Școala Gimnazială Amara 2 (Profesor: Martinescu Florin) 6 puncte;
2. Școala Gimnazială Gura Ialomiței (Profesor: Anton Nicu) 2 puncte.
Rezultate :
Amara 2 -Gura Ialomiței 2-0 si Gura Ialomiței-Amara 2 1-2

Grupa B
1. Școala Gimnazială Amara 1 (Profesor: Martinescu Florin) 5 puncte (+6);
2. Școala Gimnaziala Marculesti (Profesor: Anton Nicu) 5 puncte (+5);
3. Școala Gimnazială Nr 3 Slobozia (Profesor: Marin Ion)  2 puncte.

Rezultate :
Amara 1-Marculesti 2-2; Amara 1-Slobozoia 6-0 si Marculesti-Slobozia 6-1

In urma meciurilor jucate in grupe, ocupanta locului 3 din grupa B s-a clasat pe locul 5 iar 1 A cu 2 B și 1 B cu 2 A, au jucat semifinale.
Semifinale : Amara 2 – Marculesti 3-2 si Amara 1- Gura Ialomiței 2-1
Finala mică : Marculesti – Gura Ialomiței 3-1
Finala mare : Amara 1- Amara 2 4-2

La finalul competiției Federația Romana de Rugby a premiat toate echipele participante cu diplome și un balon de rugby, iar cei mai buni dintre participanti au primit premii speciale. Primele trei echipe clasate au primit cupe. Competitia a fost organizata de catre Federatia Romana de Rugby in colaborare cu Inspectoratul Judetean Ialomita.