Sunday 17th December 2017,

Romania, invinsa de Tonga cu 25-20

25 noiembrie 2017 First XV

Nationala de rugby a Romaniei a pierdut cu scorul de 20-25 (6-8) meciul test cu reprezentativa Tonga, disputat sambata seara pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Bucuresti. Calificata deja la Cupa Mondiala, Tonga a obtinut a doua victorie din cele trei intalniri de pana acum, de partea cealalta, Romania a mizat pe o echipa in care s-au regasit multi tineri precum Chirica, Nistor, Simionescu, alaturi de care au debutat Adi Motoc, Fili Lomani si Kuselo Moyake.

Aceasta a fost ultima partida de pregatire a Stejarilor inaintea reluarii campaniei de calificare la Cupa Mondiala din Japonia 2019, care va incepe in luna februarie, odata cu meciurile din Rugby Europe Championship.

Meciul a inceput in forta cu Stejarii deschizand scorul in minutul 3, printr-o penalitate transformata de Florin Vlaicu. Primele minute ale partidei au fost mai mult de tatonare, cele doua echipe preferand jocul cu piciorul, cu baloane lungi trimise peste apararea adversa, astfel ca prima gramada a avut loc abia in minutul 8. Oaspetii au inceput sa puna presiune, insa apararea Stejarilor a functionat bine, acestia reusind sa ii intoarca pe adversari de doua ori din apropierea terenului nostru de tinta. In minutul 10, Ateli Pakalani are sansa de a marca prima incercare penru Tonga, insa scapa balonul inainte, dupa o combinatie pe treisferturi, Vuna-Piutau.

In minutul 18, scorul devine egal, Sonatane Takalua transformand o penalitate, ca patru minute mai tarziu, Vlaicu sa readuca Romania in avantaj, tot printr-o penalitate, 6-3. Inainte insa de intrarea la vestiare, Ateli Pakalani gaseste o bresa in apararea noastra si, dupa ce scapa de cateva placaje, culca balonul in terenul de tinta, eseul lui nefiind transformat, 6-8.

Repriza a doua a fost extrem de disputata, cu atacuri frumoase de ambele parti si cu multe sanse irosite de a marca. La trei minute de la reluarea jocului, Leva Fifita reuseste al doilea eseu pentru tongani, transformat de Takalua, 6-15. Stejarii nu renunta, ataca si pun presiune pe adversari si muta jocul in terenul acestora de 22. Tentativele lor de a marca se opresc in apararea tongana, dupa mai multe gramezi, Ionut Dumitru finalizand o frumoasa actiune cu molul. Vlaicu a transformat si Romania se apropie la 2 puncte, 13-15.

In minutul 57, David Halaifonua primeste cartonasul galben pentru un placaj inalt. Aflati in inferioritate numerica, tonganii reusesc insa inca un eseu, prin George Taina, netransformat. Dupa doar trei minute, Romania puncteaza prin Van Heerden, care finalizeaza o frumoasa actiune cu balonul trecand pe la Radoi – Surugiu – Fonovai. Vlaicu a transformat pentru a relansa jocul, 20-22. Stejarii au fortat pe final de meci insa nationala din Pacific s-a aparat foarte bine, scorul final fiind stabilit de Takalua, care a mai concretizat o lovitura de pedeapsa.

20-25 si Tonga preia conducerea in ceea ce priveste intalnirile directe cu Romania, 2-1. Romania rateaza astfel sansa de a urca pe  locul 13 in clasamentul mondial, momentan regasindu-se pe locul 14.