Thursday 02nd July 2020,
Federatia Romana de Rugby

2017 – Anul in care Stejarii au castigat titlul in Rugby Europe Championship

28 decembrie 2017 First XV

Ne apropiem de sfarsitul acestui an, un 2017 in care Stejarii au disputat zece partide test iar bilantul este unul pozitiv, in prim-plan aflandu-se victoria, dupa sapte ani de asteptare in fata Georgiei. Aceasta victorie ne-a adus titlul de campioana in Rugby Europe Championship, la un moment dat aflandu-se in posesia a patru trofee importante, tot in vitrina noastra aflandu-se trofeele competitiilor World Rugby Nations Cup, Cupa Antim Ivireanul si Pershing Cup.

In ciuda celor afirmate mai sus pentru Stejari nu a fost un an usor, 2017 debutand cu o intalnire de verificare in Portugalia, care nu s-a inscris in palmaresul partidelor test, dupa care Romania a pierdut surprinzator pe terenul Germaniei chiar in prima etapa a noii editii din Rugby Europe Championship, competitia criteriu de baza pentru calificarea la urmatoarea editie a Cupei Mondiale.

A urmat partida cu Spania in care echipa noastra a depasit momentul critic de dupa Offenbach si pe un teren extrem de dificil din cauza conditiilor meteorologice ne-am impus in fata ibericilor, toate punctele fiind marcate de Florin Vlaicu, un eseu, o transformare, respectiv doua lovituri de pedeapsa.

Stejarii au continuat seria victoriilor in Rusia si Belgia, partida de la Bruxelles fiind ocazia ca unul dintre jucatorii de referinta ai echipei nationale, Florin Vlaicu, sa imbrace pentru a 100-a oara tricoul cu frunza de stejar pe piept devenind astfel primul centurion din istoria rugyului romanesc. Au fost victorii importante pentru ca in momentul de fata Romania este principala candidata la calificarea la Cupa Mondiala din 2019 in zona europeana.

Nu mai putin de spate ani a trebuit sa asteptam o victorie in fata Georgiei si acesta s-a consemnat pe 19 martie. In ultima etapa a Rugby Europe Championship, Stejarii cu un superb efort i-au invins pe cei supranumiti Lelos, dupa o faza plecata de la Florin Surugiu si finalizata de Catalin Fercu, si astfel din 2010 acesta a fost primul titlu castigat in aceasta competitie, victorie care de asemenea ne-a readus in posesia Cupei Antim Ivireanul.

Fata de anii anteriori in 2017 Stejarii nu au mai participat la World Rugby Nations Cup, in schimb au avut parte de doua partide test importante, ambele in deplasare cu Japonia, respectiv Canada. Daca in Japonia am cedat insa jocul prestat a evidentiat calitatile echipei noastre, in Canada ne-am impus de o maniera etuziasmanta dovedindu-ne inca o data superioritatea fata de nord-americani.

Traditionalele partide test ale lunii noiembrie au adus la Bucuresti doua natiuni din Emisfera de Sud, Samoa, respectiv Tonga. Au fost partide in care dincolo de rezultatele inregistrate, Stejarii au dovedit inca o data ca putem privi optimisti catre viitoarea Cupa Mondiala, cea din 2019, chiar si in conditiile in care s-a dat credit unor jucatori mai putin experimentati.

Iata o statistica a Stejarilor in 2017:
-Partide disputate:
11.02.2017, Rugby Europe Championship, Calificari RWC: Germania-Romania 41-38 (20-24)
18.02.2017, Rugby Europe Championship,Calificari RWC: Romania-Spania 13-3 (10-3)
04.03.2017, Rugby Europe Championship,Calificari RWC: Rusia-Romania 10-30(3-14)
11.03.2017,Rugby Europe Championship, Calificari RWC: Belgia-Romania 17-33 (0-14)
19.03.2017,Rugby Europe Championship: Romania-Georgia 8-7 (5-7)
10.06.2017, Partida test: Japonia-Romania 33-21 (23-9)
17.06.2017, Partida test: Canada-Romania 9-25 (6-7)
24.06.2017, Partida test: Romania-Brazilia 56-5 (35-0)
18.11.2017, Partida test : Romania-Samoa 17-13 (3-10)
25.11.2017, Partida test: Romania-Tonga 20-25 (6-8)

Nations Cup, Pershing Cup, Rugby Europe Championship si Antim Ivireanu – cele patru trofee detinute de Stejari in 2017.

 

-Lotul utilizat de Stejari in 2017 a fost urmatorul (in paranteze numarul partidelor jucate in acest an):
Pilieri: Constantin Pristavita(6), Alexandru Gordas(5), Mihaita Lazar(4), Alexandru Tarus(8), Andrei Urasche(6), Ionel Badiu(8)
Taloneri: Florin Bardasu(1),Eugen Capatana(5), Otar Turashvili(6), Andrei Radoi(6), Ovidiu Cojocaru(2)
Linia a II-a: Johan Van Heerden(10), Valentin Poparlan(9), Ionut Muresan(2), Marius Antonescu(6)
Linia a III-a: Mihai Macovei(7), Cristian Chirica(1), Viorel Lucaci(8), Dorin Lazar(4),Andrei Gorcioaia(9), Vlad Nistor(7),Kuselo Moyake(1),Adrian Motoc(1),Stelian Burcea(1)
Mijlocasi la gramada: Florin Surugiu(9), Valentin Calafeteanu(5), Tudorel Bratu(1)
Mijlocas la deschidere: Florin Vlaicu(10), Jody Rose(4), Samoa Luke(5)
Centri: Jack Umaga(6), Sione Fakaosilea(8),Paula Kinikinilau(5)
Aripi: Ionut Dumitru(9), Stephen Shennan(5), Madalin Lemnaru(3),Jack Cobden(3), Tangimana Fonovai(5)
Fundasi: Catalin Fercu(5),Sabin Stratila(1), Marius Simionescu(4), Fili Lomani(1)

 

S-au aflat pe teren in toate partidele disputate: Johan Van Heerden si Florin Vlaicu
Au debutat opt jucatori: Samoa Luke, Sione Fakaosilea, Jack Cobden, Marius Simionescu, Ovidiu Cojocaru, Adrian Motoc, Kuselo Moyake si Fili Lomani
Eseuri marcate: 31 de eseuri, o medie de 3,1/meci
Cel mai eficient marcator de eseuri: Andrei Radoi- 5 reusite
Cel mai eficient marcator de puncte: Florin Vlaicu: 86 (2e,20tr, 12lp)

 

FOTO: Daniel Nechita Photographer

3,301 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

 1. Nick 28 decembrie 2017 at 22:38

  Super! Ma simt mandru de Stejari cand vad cele 4 trofee. Arata magnific! Keep going! Keep Up Oaks! Hai Romania!

  Imi doresc ca in REC 2018 cele 2 trofee sa ramana tot la noi. Stejarii au forta, inteligenta si puterea de a face 5 din 5.

  The Best Andrei Radoi! Well done! Keep going!
  The Best Florin Vlaicu! Well done! Keep going!

  Toti Stejarii sunt extraordinari, magnifici, minunati, daruitori, puternici si curajosi.

  Va multumesc Stejari!
  Thanks Van Heerden, Turashvili, Rose, Samoa, Umaga, Fakaosilea, Kinikinilau, Shennan, Tangimana , Cobden, Moyake, Lomani.
  Thanks Howells, Moffat, Cuttitta, Rieg.

  Astept un REC 2018 triumfator!

  Keep Up Oaks!
  Go Oaks!

Leave A Response