Saturday 23rd June 2018,
Federatia Romana de Rugby

In competitiile continentale se reiau partidele din faza grupelor

11 ianuarie 2018 INTERNATIONAL
Rugby.

Vineri, partidele Bath-Scarlets, Agen-Gloucester si Edinburgh-Stade Francais vor deschide seria jocurilor programate in etapa a 5-a din competitiile continentale inter-cluburi, European Rugby Champions Cup, respectiv European Rugby Challenge Cup, care in mare parte pot decide echipele calificate in faza sferturilor de finala.

In European Rugby Champions Cup situatia din cele cinci grupe este echilibrata, inaintea penultimei etape majoritatea echipelor avand sansa calificarii in fazele eliminatorii, doar Leinster avand un avantaj de cinci puncte fata de Montpellier, intr-o grupa in care insa nici Exeter nu a renuntat la lupta, englezii disputa o partida decisiva pe propriul teren cu liderul din Top 14.

O intalnire extrem de interesanta se anunta cea din Grupa 2, dintre Ospreys si Saracens, campionii continentali en-titre aflandu-se doar pe pozitia a treia si care vin dupa doua infrangeri suferite in fata celor de la Clermont. In Grupa 1 partida Ulster-La Rochelle isi va pune amprenta asupra situatiei viitoare a celor doua echipe, de infrangerea uneia dintre acestea putand profita Wasps, care se va deplasa pe terenul lui Harlequins.

Cea mai echilibrata grupa este a cincea, in care daca Toulon va avea o misiune mai facila in partida cu italienii de la Treviso, acest lucru le va determina pe Bath si Scarlets sa duca o batalie probabil decisiva, mai ales ca franciza galeza in ultima etapa a fazei grupelor va primi vizita lui Toulon.

Partide spectaculoase sunt programate si in European Rugby Challenge Cup, atentia indreptandu-se spre intalnirile Bordeaux-Newport, Cardiff Blues-Toulouse, Sale Sharks-Lyon, Edinburgh-Stade Francais sau Worcester-Connacht.

In ceea ce priveste jucatorii romani, Mihaita Lazar cu Castres isi va juca sansa in fata lui Leicester Tigers, Sale Sharks, echipa lui Alexandru Tarus va intalni pe Lyon, iar Oyonnax unde evolueaza Valentin Ursache are programat derbyul francez cu Brive.

European Rugby Champions Cup
Grupa 1
13.01.2018, Kingspan Stadium: Ulster-La Rochelle
13.01.2018, Twickenham Stoop: Harlequins-Wasps
Clasament: 1.La Rochelle-15p, Ulster-13p, 3.Wasps-10p, 4.Harlequins-2p
Grupa 2
13.01.2018, Franklin’s Gardens: Northampton-Clermont
13.01.2018, Liberty Stadium: Ospreys-Saracens
Clasament: 1.Clermont-18p, 2.Ospreys-13p, 3.Saracens-11p, 4.Northampton-1p
Grupa 3
13.01.2018, Sandy Park: Exeter-Montpellier
14.01.2018, RDS Arena: Leinster-Glasgow
Clasament: 1.Leinster-18p, 2.Montpellier-13p, 3.Exeter-9p, 4.Glasgow-2p
Grupa 4
14.01.2018,U Arena: Racing 92-Munster
14.01.2018, Stade Pierre-Fabre: Castres-Leicester
Clasament: 1.Munster-15p, 2.Racing 92-11p, 3.Castres-7p, 4.Leicester-6p
Grupa 5
12.01.2018, Recreation Ground: Bath-Scarlets
14.01.2018, Stade Mayol: Toulon-Treviso
Clasament: 1.Bath-13p, 2.Toulon-13p, 3.Scarlets-12p, 4.Treviso-3p

European Rugby Challenge Cup
Grupa 1
13.01.2018, Stade Chaban-Delmas: Bordeaux-Newport
14.01.2018, Kingston Park: Newcastle-Yenisey
Clasament: 1.Newcastle-18p, 2.Bordeaux-11p, 3.Newport-11p, 4.Yenisey-1p
Grupa 2
13.01.2018, AJ Bell Stadium: Sale Sharks-Lyon
14.01.2018, Arms Park: Cardiff Blues-Toulouse
Clasament: 1.Cardiff Blues-13p, 2.Lyon-9p, 3.Toulouse-8p, 4.Sale Sharks-7p
Grupa 3
12.01.2018, Stade Armandie: Agen-Gloucester
13.01.2018, Stade de Hameau: Pau-Zebre
Clasament: 1.Pau-19p, 2.Gloucester-16p, 3.Agen-5p, 4.Zebre-3p
Grupa 4
12.01.2018, BT Murrayfield: Edinburgh-Stade Francais
13.01.2018, Madejski Stadium: London Irish-Krasny Yar
Clasament: 1.Edinburgh-20p, 2.Stade Francais-12p, 3.London Irish-6p, 4.Krasny Yar-5p
Grupa 5
13.01.2018, Sixways Stadium: Worcester-Connacht
13.01.2018, Stade Charles-Mathon: Oyonnax-Brive
Clasament: 1. Connacht-19p, 2.Worcester-12p, 3.Brive-7p, 4.Oyonnax-4p

1,543 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response