Sunday 25th February 2018,
Federatia Romana de Rugby

Romania U20 se reuneste in primul stagiu de pregatire din 2018

18 ianuarie 2018 NATIONALA

Nationala de U20 a Romaniei se reuneste in primul stagiu de pregatire din 2018, ce va avea loc la Izvorani, intre 23-30 ianuarie. Pentru acest prim cantonament, staff-ul echipei nationale a selectat un numar de 32 de sportivi, acestia urmand a se reuni marti, 23 ianuarie, ora 09:00, la sediul Federatiei Romane de Rugby din Bulevardul Marasti, nr. 18-20, Bucuresti.

Obiectivul acestui stagiu este testarea potentialului echipei in vederea formarii unui nucleu competitiv pentru Campionatul European de U20 care va avea loc la Lisabona intre 7-15 aprilie.

Cei 32 de sportivi selectionati provin  Barlad- 5, CSM Bucuresti- 5, ACS Tomitanii – 4, U Cluj – 3, CSS 2 Baia Mare-3, CSM Baia Mare – 2, Petrosani -2, Steaua -1, Timisoara Saracens -1, SCM Gloria Buzau- 1, Dinamo- 1, SCM Pitesti-1 , CT Dinicu Golescu- 1 si 2 de la cluburile din Franta, unul de la CS Bourgoin si unul de la Stade Niortais.

Cei 32 de sportivi convocati:
Pilieri: Valentin Matache (CSM Gloria Buzau), Iulian Hartig (CSM Bucuresti), Laurentiu Nica (U Cluj),Silviu Staicu (Stade Niortais), Flavian Cuprian (ACS Tomitanii)
Taloneuri: Adrian Tala (CS Tomitanii), Dragos Lucan (Petrosani)
Linia a doua: Stefan Iancu (CSM Bucuresti), Vlad Visan (CSM Baia Mare),Andrei Pasalan (Steaua)
Linia a treia: Alexandru Gealapu (CS Bourgoin – Franta), Robert Murariu (Barlad), Vlad Neculau (CSM Timisoara), Dragos Ser (CSM Bucuresti), Gabriel Ciorbac (CS Tomitanii), Razvan Belehuz (RC Barlad), Sergiu Lucaciu (CSM Baia Mare)
Mijlocas la gramada: Andrei Homiuc (ACS Tomitanii), Vladut Bocanet (CSS 2 Baia Mare), Emanuel Grigore (CT Dinicu Golescu)
Mijlocas la deschidere: Luca Nichitean (CSS2 Baia Mare), Ovidiu Sarpe (Dinamo), Vlad Leica (Barlad)
Centri: Claudiu Grad (CSS 2 Baia Mare), Codrin Bercu (CSM Bucuresti), Cosmin Iliuta (CSM Bucuresti), Cosmin Botezatu (Barlad)
Aripi: Tiberiu Both (U Cluj), Marius Chiriac (Petrosani),
Fundasi: Alexandru Craciun (RC Barlad), Alexandru Tudose (Pitesti), Daniel Barna (U Cluj),

Staff: Fergus Pringle (antrenor principal), Cristian Hildan (antrenor treisferturi), Florin Tasca (preparator fizic), Dan Jecu (preparator fizic secund), Vlad Ilie (doctor), Raul Colea (kinetpterapeut), Sabin Vasilescu (videoanalist), Silvian Ionita (manager)

 

549 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response