Sunday 25th February 2018,
Federatia Romana de Rugby

Romania U18 pleaca intr-un stagiu de pregatire la Castres

31 ianuarie 2018 U18

Nationala de U18 a Romaniei se reuneste intr-un nou stagiu de pregatire. Stejareii, care se pregatesc pentru Campionatul European ce va avea loc la Poznan intre 23 martie si 1 aprilie, vor efectua un cantonament de o saptamana in Franta, la Castres, intre 5-11 februarie 2018. Acolo, Romania U18 va disputa doua meciuri de pregatire.

Staff-ul tehnic a convocat 33 de sportivi ce provin de la 8 cluburi din Romania: 9 – CNE Cornu/ Steaua, 8 – CSS2 CNE Baia Mare, 5 – CS Olimpia, 3 – ACS Tomitanii, 3- CSS Barlad, 2- CT Dinicu Golescu, 1- CSM Bucuresti, 1- Gura Humorului si unul din Anglia, Wasps Academy. 

Echipa se va reuni sambata, 3 februarie, la ora 10:00, la sediul Federatiei Romane de Rugby,  urmand sa se pregateasca la CSN Snagov pana pe 5 februarie cand e programata plecarea spre Castres.

Cei 33 de sportivi selectionati sunt:
Inaintasi:
Pilier: Alexandru Pirjolea (CS Olimpia), Adrian Lorint (CSS 2 CNE Baia Mare), Alexandru Vara (CSM Bucuresti), Rares Preluca (Gura Humorului/ CSS 2 CNE Baia Mare), Costin Andrei Adomnicai (CS Olimpia), Georgian Vlad Dumbrava (Wasps Academy)
Taloneuri: Ionut Virag (CNE Cornu – CSA Steaua), Cosmin Balan (ACS Tomitanii)
Linia a doua: Virgil Ghenea (CSS 2 CNE Baia Mare), Iulian Buturuga (CNE Cornu – CSA Steaua), Iustinian Gabriel Panaite (CSS Barlad), Constantin Ivanciu (CT Dinicu Golescu ), Andrei Georgian Cabason (ACS Tomitanii)
Linia a treia: Alin Toma (CSS 2 CNE Baia Mare), Ionut Tudor (CS Olimpia), Alexandru Bodor (CT Dinicu Golescu), Radu Anton (RC Barlad), Marius Andrei Ferariu (CSS 2 CNE Baia Mare), Darius Vulturar (CSS 2 CNE Baia Mare)

Treisferturi:
Mijlocasi la gramada: Catalin Tudorache (CNE Cornu/ CSA Steaua), Florin Serban (CS Olimpia)
Mijlocasi la deschidere: Alexandru Harasim (CNE CSS 2 Baia Mare), Danut Jipa (CNE Cornu/CSA Steaua)
Centri: Cristian Bumbac (CS Olimpia), Sebastian Munteanu (CSS Barlad), Rares Ciudin (Cornu/ CSA Steaua), Darin Ionut Ont (CSS 2 CNE Baia Mare), Silvian Ciausu (CNE Cornu/Steaua)
Aripi: Gabriel Clim (CNE Cornu/Steaua), Bogdan Moraru (CNE Cornu/Steaua), Ionut Roman (CNE Cornu/ Steaua)
Fundas: Paul Popoaia (CNE CSS2 Baia Mare), Laurentiu Mihai Pocovnicu (ACS Tomitanii)

Staff: Razvan Popovici – selectioner national, Horea Himpea – director tehnic, Cosmin Cioriciu – antrenor, Danut Dumbrava – antrenor, Dan Jecu – preparator fizic, Catalin Sardean – doctor, Alin Grigoras – kinetoterapeut, Rares Manolache – manager

 

3,390 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

  1. Nick 31 ianuarie 2018 at 20:39

    Good job FRR!

    Este excelent pentru Oaks U18 sa aibe parte de cat mai multe meciuri, acumulare de experienta cat mai benefica in a creste valoarea abilitatilor de joc.

    Astept vesti si de la Oaks U20 meciuri puternice, esentiale pentru cresterea jocului si a performantelor. Oaks U20 in acest an trebuie sa joace in World Rugby Trophy si sa castige finala, trebuie sa jucam in World Rugby U20 Championship.

    Keep Up Oaks U20!
    Keep Up Oaks U18!

    Go Oaks U20’s, U18’s!

Leave A Response