Tuesday 26th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii inving Rusia si continua cursa de calificare la Cupa Mondiala din 2019

3 martie 2018 First XV

Pe stadionul Cluj Arena, in cadrul etapei a 3-a din cadrul Rugby Europe International Championship, Stejarii s-au impus cu rezultatul de 25-15 in fata Rusiei, dupa o partida in care ursii au dat o replica pe masura echipei noastre, acest succes mentinandu-ne in cursa calificarii la Cupa Mondiala din 2019.

Partida a inceput cu un joc pe contre pentru ca prima ocazie de a marca sa-i apartina lui Ionut Dumitru dupa un balon pe care defensiva Rusiei nu a stiut sa-l gestioneze. Deschiderea scorului avea sa vina putin mai tarziu cand sub presiunea inaintarii noastre dupa o gramada la cinci metri de terenul de tinta al oaspetilor arbitrul a dictat eseu de penalizare.

Rusia nu a dezarmat si a preluat initiativa jucand curajos pe treisferturi, aripa Mikhail Babaev fiind o amenintare continua pentru apararea noastra. Stejarii au revenit si un balon de urmarire trimis de Valentin Calafetenu a fost recuperat de Vlad Nistor care a dat emotii ursilor. Chair si in aceste conditii, Rusia a redus diferenta prin eseul lui Dmitry Gerasimov dupa un mol de margine.

Rezultatul pauzei a fost stabilit dupa doua lovituri de pedeapsa, mai intai Yuri Kushnarev aducandu-i pentru prima data pe rusi in avantaj dintr-o lovitura de pedeapsa, iar apoi Valentrin Calafetenu sa izbutesca concretizarea unei tentive de tinta. Dupa 40 de minute Romania se afla in avantaj cu rezultatul de 10-8.

Dupa reluare, initiativa a apartinut Stejarilor care si-au masat adeversarul in propria jumatate de teren si o actiune puratata la mana a fost finalizata cu eseu de Stephen Shennan. Pe fondul atacurilor echipei noastre Ramil Gysin a reusit o interceptie, cursa solitara a acestuia ducand la o incercare a carui transformare a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Ultimele minute ale partidei au apartinut insa Stejarilor si mai intai Paula Kinikinilau a gasit drumul catre terenul de tinta advers dupa o faza construita frumos de echipa noastra pe treisferturi, apoi Eugen Capatana, in urma unui mol de margine concretizand efortul colectiv al inaintarii noastre.

Stejarii au obtinut o victorie importanta care ne mentine in cursa calificarii la Cupa Mondiala din 2019, urmatorul adversar al echipei noastre fiind Belgia.

REIC, Calificari Cupa Mondiala: Romania-Rusia 25-15 (10-8)
Stadion Cluj Arena
Arbitri: Alexandre Ruiz-Luc Ramos, Pierre-Baptiste Nuchy (toti Franta)
Au marcat: Eseu de penalizare, Shennan-e,Kinikinilau-e,Capatana-e, Calafetenu-lp respectiv Gerasimov-e, Gysin-e, tr,Kushnarev-lp

Romania: 1.Mihaita Lazar(Castres), 2.Andrei Radoi(Timisoara Saracens), 3.Alexandru Tarus(Sale Sharks), 4.Johan Van Heerden(CSM Bucuresti), 5.Valentin Poparlan(Timisoara Saracens), 6.Vlad Nistor(Albi), 7.Andrei Gorcioaia(Massy), 8.Stelian Burcea(CSM Bucuresti), 9.Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti), 10.Jack Umaga(Timisoara Saracens), 11.Ionut Dumitru(Steaua Bucuresti), 12.Sione Fakaosilea(Stiinta Baia Mare), 13.Paula Kinikinilau(CSM Bucuresti), 14.Tangimana Fonovai,(Timisoara Saracens) 15.Catalin Fercu(Timisoara Saracens)
Rezerve: 16.Eugen Capatana(Timisoara Saracens), 17.Ionel Badiu(Timisoara Saracens), 18,Constantin Pristavita(Stiinta Baia Mare), 19.Marius Antonescu(Colomiers), 20.Kuselo Moyake(Steaua Bucuresti), 21.Florin Surugiu(Steaua Bucuresti), 22.Stephen Shennan (Timisoara Saracens), 23.Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti)

Rusia: 1.Sergey Sekisov(VVA Moscova), 2.Valery Tsnobiladze(Krasny Yar), 3.Innokentiy Zykov(Yenisey), 4.Andrey Garbuzov(Krasny Yar), 5.Evgeny Elgin(Yenisey), 6.Viktor Gresev(Krasny Yar), 7.Tagir Gadzhiev(Kuban), 8.Dmitry Krotov(Yenisey), 9.Vasily Dorofeev(Krasny Yar), 10.Yuri Kushnarev(Yenisey), 11.Evgeny Nepeyvoda(Kuban), 12.Dmitry Gerasimov(Yenisey), 13.Sergey Trishin(VVA Moscova), 14.Mikhail Babaev(VVA Moscova), 15.Ramil Gysin(Yenisey)
Rezerve: 16.Nazir Gasanov(Kuban), 17.Andrey Polivalov(Yenisey), 18.Magomed Davudov(Kuban), 19.Bogdan Fedotko(Krasny Yar), 20.Anton Rudoy(Yenisey), 21.Alexey Shcherban(Yenisey), 22.Alexey Mikhaltsov(Yenisey), 23.Alexander Budychenko(Yenisey)

Foto: Mircea Rosca

9,581 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

6 Comments

 1. suporter 3 martie 2018 at 21:43

  Penibil
  Pentru ce ati naturalizat 3/4 din echipa?
  Nu ati fost in stare in 10 ani sa scoateti jucatori nascuti aici?

 2. dan 4 martie 2018 at 2:34

  Cred ca am meritat victoria in meciul cu Rusia de astazi… S-a vrut, s-a muncit mult iar Rusia cu siguranta progreseaza…
  Cu putin mai multa atentie puteam lua si bonusul ofensiv…Din nou a lipsit inteligenta de joc, o minte clara care sa joace procentele correct…

  La Cluj astazi, aceleasi greseli de acum 2 saptamini: jocul la margine din nou nu a mers, reciclarea balonului dupa contact e mult prea lenta si previzibila de adversar, nu se vede nici o schema noua tactica sau ceva improvizatie in jocul pe trei sferturi sau jocul de support…Intram usor in jocul adversarului si nu suntem capabili sa urmarim un plan propriu de joc (daca exista!) Ne bazam in continuare pe inaintare mult prea mult in economia jocului care duce meciul dar care necesita nivele de efort suplimentare….

  Exact ceea ce sa intimplat, am intrat in jucul de contact al rusilor iar accidentarile au dat peste cap dinamica schimbarilor in partea a doua. Tot speram ca rusii sa cada in ultimele 20 min…din pacate si ai nostrii au terminat ‘gazul’ cam in acelasi timp. Sa fiu sincer poate mai bine ca nu ajungem in Japonia, suntem departe de jocul modern de acum – inteligent, rapid, in forta, continuu – o echipa din top 10 ar face scor cu noi sau si-ar incalzi echipa a 2-a.

  Am vazut Spania jucind in Georgia si cred ca victoria contra noastra nu a fost intimplatoare…desi Georgia parea tot timpul ca are ceva mai mult in rezerva…
  Stadionul din Tbilissi e o bijuterie, special pentru rugby cu tribunele foarte aproape de terenul de joc. Lume multa care si cunoaste bine jocul.
  In comparatie, meciul de la Cluj, jucat pe un stadion cu pista de atletism si in fata a citeva sute de supporteri () care erau la cel putin 100 de metri de teren, parea un joc de provincie fara nici un fel de nivel emotional.
  Presupun motivul a fost terenul incalzit care sa asigure jocul in cazul vremii nefavorabile…altfel nu vad motivul.

 3. uvertura 4 martie 2018 at 9:43

  in scurt timp, o victorie cu rusia sau cu spania va fi o mare performanta pentru rugbyul romanesc! nu uitati ca ne bat regulat la juniori, la r7, etc. ca in alte discipline sportive in care Romania nu mai conteaza si nu are perspective, statul nu ar trebui sa mai investeasca in rugby. sa se dirijeze banii publici in handbal feminin, scrima, gimnastica, tir, canotaj si alte cateva sporturi unde putem spera la medalii.

 4. Marin Ionesco 5 martie 2018 at 9:37

  Nu va mai faceti grijii, suntem calificati……!!!!!!! Vedeti ce arbitri fluera Spania in meciurile care au mai ramas de jucat .

 5. uvertura 5 martie 2018 at 19:41

  D-le Ionesco, ar fi culmea umilintei sa ne calificam cu ajutorul arbitrilor. Cand echipele sunt de valori egale, da, o decizie poate influenta scorul. Dar intr-un meci dezechilibrat valoric, un arbitru nu are ce face. Sincer, cred ca vom trece la baraj de Portugalia, dar vom fi batuti clar de Samoa. Ceva-ceva sanse ar fi in toamna, in recalificari, Canada ar fi de batut daca până atunci stejarii vor reveni la motivatia si la forma de anul trecut. Desi nu exista niciun indiciu ca s-ar intâmpla aşa ceva!

 6. Floare 7 martie 2018 at 9:29

  Penibil. Nici un român în poza – despre ce nationala e vorba?

Leave A Response