Friday 19th October 2018,
Federatia Romana de Rugby

Romania U18 face un nou stagiu de pregatire la Snagov

5 martie 2018 U18

Nationala de U18 a Romaniei a intrat intr-un nou stagiu de pregatire. Stejareii, care vor participa la Campionatul European ce va avea loc la Poznan intre 23 martie si 1 aprilie, efectueaza un cantonament de o saptamana la CSN Snagov, intre 4 si 11 martie.

Aici, pe perioada stagiului, vor sustine antrenamente comun cu lotul national de U17.

Staff-ul tehnic a convocat 32 de sportivi ce provin de la 8 cluburi din Romania: 10 – CNE Cornu/ Steaua, 8 – CSS2 CNE Baia Mare, 5 – CS Olimpia, 3 – ACS Tomitanii, 2- CSS Barlad, 1- CSM Bucuresti, 1 de la LPS Suceava, unul de la ACS Tomitanii/ CNE Cornu -CSA Steaua si unul din Anglia, Wasps Academy.

Cei 32 de sportivi selectionati sunt:
Pilier: Alexandru Pirjolea (CS Olimpia), Alexandru Vara (CSM Bucuresti), Rares Preluca (Gura Humorului/ CSS 2 CNE Baia Mare), Costin Andrei Adomnicai (CS Olimpia), Georgian Vlad Dumbrava (Wasps Academy), Florian Ciocoiu (ACS Tomitanii/CNE Cornu-CSA Steaua)
Taloneuri: Ionut Virag (CNE Cornu – CSA Steaua), Cosmin Balan (ACS Tomitanii), Robert Cuzeac (LPS Suceava)
Linia a doua: Virgil Ghenea (CSS 2 CNE Baia Mare), Iulian Buturuga (CNE Cornu – CSA Steaua), Andrei Georgian Cabason (ACS Tomitanii), Iustinian Panaite (CNE Cornu/CSA Steaua)
Linia a treia: Alin Toma (CSS 2 CNE Baia Mare), Ionut Tudor (CS Olimpia), Radu Anton (RC Barlad), Marius Andrei Ferariu (CSS 2 CNE Baia Mare), Darius Vulturar (CSS 2 CNE Baia Mare)

Mijlocasi la gramada: Catalin Tudorache (CNE Cornu/ CSA Steaua), Florin Serban (CS Olimpia)
Mijlocasi la deschidere: Alexandru Harasim (CNE CSS 2 Baia Mare), Danut Jipa (CNE Cornu/CSA Steaua)
Centri: Cristian Bumbac (CS Olimpia), Sebastian Munteanu (CSS Barlad), Rares Ciudin (Cornu/ CSA Steaua), Darin Ionut Ont (CSS 2 CNE Baia Mare), Silvian Andrei Ciausu (CNE Cornu – CSA Steaua)
Aripi: Gabriel Clim (CNE Cornu/Steaua), Bogdan Moraru (CNE Cornu/Steaua), Ionut Roman (CNE Cornu/ Steaua)
Fundas: Paul Popoaia (CNE CSS2 Baia Mare), Laurentiu Mihai Pocovnicu (ACS Tomitanii)

Staff: Razvan Popovici – selectioner national, Horea Himpea – director tehnic, Cosmin Cioriciu – antrenor, Danut Dumbrava – antrenor, Dan Jecu – preparator fizic, Matei Cristescu – doctor, Alin Grigoras – kinetoterapeut, Rares Manolache – manager, Andrei Mitrea – analist video

 

2,056 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

  1. dan 6 martie 2018 at 0:45

    Dupa cit se vede din lista staff-ului technic lipseste pozitia care sa acopere domeniul de ‘data science’… este o cerinta primara a sportului modern, in special in rugby, nu?
    Exista in rugby ceea ce se cheama „Physical-Development Framework for elite success players” (pe Google e gratis varianta 2007, dar valabila si acum!) …sa faci asa ceva ai nevoie de un ‘data scientist’, ceva technologie (activity tracking) impreuna cu toti cei mentionati pe lista staff-ului technic mai sus…

Leave A Response