Wednesday 23rd May 2018,
Federatia Romana de Rugby

Staff-ul tehnic al echipei nationale de rugby a demisionat

10 martie 2018 First XV

Nationala de rugby a Romaniei a invins astazi, la Buzau, pe Stadionul Municipal, Belgia, cu 62-12 (29-5). Meciul, ce face parte din campania de calificare la Cupa Mondiala din Japonia 2019, a contat pentru etapa a patra a Rugby Europe International Championship.

La finalul partidei de la Buzau, staff-ul tehnic al echipei Romaniei, format din antrenorul principal Lynn Howells, antrenorul care pregateste treisferturile – Rob Moffat si cel al pachetului de inaintare, Massimo Cuttitta, a demisionat.

Lynn Howells a debutat pe banca tehnica a Romaniei in 4 februarie 2012, intr-un meci din Cupa Europeana a Natiunilor, cu Portugalia, la Bucuresti, victorie 15-7. Rob Moffat pregateste treisferturile Romaniei din ianuarie 2016, iar Massimo Cuttitta, pachetul de inaintare din februarie 2017.

Sub conducerea lui Lynn Howells (67 de ani), Stejarii au disputat 70 de meciuri din care au castigat 48 , au obtinut un rezultat de egalitate si au pierdut 21, procentul de victorii fiind de 68%.

“Nu a fost o decizie usor de luat. Ultimii cinci ani au fost foarte frumosi, au fost ani in care am trait o frumoasa aventura sportiva alaturi de un colectiv frumos. Mi-a facut placere sa lucrez si sa coordonez un colectiv care si-a dorit intotdeauna victoria si care a fost de fiecare data dedicat obiectivului propus. Doresc echipei mult succes, o crestere in continuare a jocului si evolutii cat mai bune”, a spus acesta.

In cei cinci ani la conducerea nationalei de rugby, Lynn Howells a castigat un titlu de campion european, patru titluri in World Rugby Nations Cup (fost IRB) si a participat cu echipa la Cupa Mondiala de Rugby din 2015 din Anglia, acolo unde Stejarii au inregistrat o victorie, cu Canada (17-15) – cea mai mare revenire din istoria competitiei si trei infrangeri- in meciul cu Irlanda stabilindu-se recordul de spectatori al competitiei, 89267.

Statistica Stejarilor cu Lynn Howells antrenor:
In Cupa Europeana a Natiunilor, actual Rugby Europe International Championship, Stejarii au jucat 34 de meciuri au castigat 25, un rezultat de egalitate si 8 infrangeri.
In World Rugby Nations Cup (fost IRB), Stejarii au disputat 15 meciuri din care au castigat 14 si au inregistrat o infrangere.
In cei cinci ani, Stejarii au disptat 17 partide test din care au castigat 8 si au pierdut noua.
La Cupa Mondiala din 2015 din Anglia, Stejarii au obtinut o victorie si au inregistrat trei infrangeri.

 

Galezul Lynn Howells este printre cei mai titrati antrenori ce au condus nationala de rugby. Acesta a fost antrenor al Tarii Galilor U21, al reprezentativei secunde a Tarii Galilor, antrenor secund al primei reprezentative in Turneele din Africa de Sud si Zimbabwe si antrenor principal al Tarii Galilor in turneul din Japonia.

 

12,576 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

31 Comments

  1. pro 10 martie 2018 at 18:15

    De ce nu scrie in articol ca a fost demis? Trebuie sa fim eleganti, sau ce?

  2. dan 10 martie 2018 at 18:33

    Well!…nu se putea astepta inca o saptamina, dupa meciul de la Tbilisi?!…

  3. uvertura 10 martie 2018 at 18:40

    respect,d-le howelss! sunteti o victima a lasilor din federatie, care nu isi asuma esecul ratarii la campionatul mondial, dar si al angajamentului de redresare a rugbyului romanesc. declaratia de dupa meciul cu spania ca nu ati inteles de ce romania nu a jucat este elocventa. fair-play şi eleganta britanica vs marlanie romaneasca!

  4. Tudor 10 martie 2018 at 20:40

    Mr. Howells, can you please tell us the reasons for your decision?

  5. Sorin 10 martie 2018 at 21:29

    Hai și Alin Petrache!

  6. LAURA ELENA PASLARU 10 martie 2018 at 21:38

    Si care e motivul demisionarii? Chiar nu mai putea astepta sa treaca si meciul cu Giorgia?

  7. valentin 10 martie 2018 at 22:43

    Cum de ce a demisionat? Pai nu trebuie sa vina Dumitras antrenor sau vreun ciuri-buri PSD-ist ca dl. Alin Petrache?

  8. Nick 10 martie 2018 at 22:51

    Este de ne inteles aceata decizie: demisie ori demitere?!

    FRR pentru noi fani sunt elemente care nu ne sunt furmnizate?! De ce? Ce motive aveti? Ati sacrificat castigarea REC2018 chiar daca era nevoie de pct. bonus pt. a egala gruzini la 19 pct. acest lucru era posibil, dar nu usor. Nu am mai castigat la gruzini inca din 2003, asa retin. FRR sa inteleg ca nu iti mai doresti titlul de campion REC 2018 si Antim Cup?!

    Sa inteleg ca staff-ul si-a facut un calcul si nu mai crede in sansele noastre de a fi la RWC2019?! Doar acesta poate fi motivul. Daca e, atunci de ce nu au mai asteptat pana dupa meciul cu gruzini?! Daca nu e nimic din toate astea, inseamna ca d-ul pres. FRR a exercitat o presiune, neonesta, necinstita asupra staff-ului datorita esecului din Spania. Inseamna ca de la acel meci FRR nu mai avea incredere in staff-ul echipei si atunci ei au preferat sa plece inca de pe acum.

    FRR foarte ciudat mai stii sa-ti manageriezi crizele generate in urma unor partide mai putin reusite. Pacat! Nu era momentul! Rugby-ul romanesc nu isi mai gaseste un drum al performantelor, rezultatelor.

    Oaks do not give up!
    Keep Up Oaks!
    Go Oaks!

  9. Andrei 10 martie 2018 at 23:10

    Sau poate in urma unei analize la rece, omul si-a dat seama ca am avut jucatori care au trantit meciul cu Spania, si a zis ca nu are rost. Puie Metrache!

  10. Vali 11 martie 2018 at 0:31

    Petrache e principalul vinovat. Afara cu el!

  11. Frankie 11 martie 2018 at 6:05

    Hmmm.
    Parerea mea e ca s-a si saturat Lynn, si poate cineva din federatie (mai fara minte si tact) o fi scapat ceva, si atunci omul decit sa intre intr-o polemica (citeste balacareala balcanica) a spus elegant pa si pu la toata lumea.E greu de facut performantza cu banutzi putini si fara sustinere. Iar la noi pina nu se ajunge sa se introduca rugby-ul in licee, si scoli nu avem nici o sansa. Am spus mai demult, macar liceele militare si scolile militare trebuie sa aiba rugby obligatoriu. Ehe, mai e mult pina departe. Cred ca se prevede o ” Lunga vara fierbinte” .

  12. florin ioan 11 martie 2018 at 9:32

    E foarte clar de ce a demisionat omul.. pentru ca are onoare si nu a putut suporta blatul cu Spania.Trebuia sa demisioneze imediat dupa acel meci.. Alin petrache si restul de jucatori, sunteti niste jeguri . Mister LYNN if you read this i want to thank you for your hard work, and my opinion as a person who watched Romania rugby for many years, is that they lost on purpose against Spain.Shame on them and good luck to you sir.

  13. dan 11 martie 2018 at 13:27

    Absolut nimic impotriva demisiei doar momentul inoportun ales (in lipsa unui context!)…

    Overall LH did an OK job cu resursele pe care le-a avut, dar ne amagim daca chiar credem ca am progresat in ultimii 4-5 ani. E bine ca nu am clacat de tot!….iar acest moment e unul din acelea care decid traiectoria viitoare.

    Dupa parerea mea:
    – Daca batem Georgia la Tbilisi, FRR isi amina destinul pina dupa meciul cu Samoa.

    – Daca pierdem la scor cu georgienii, federatia trebuie sa isi asume raspunderea, iar AP ar trebui sa-si depuna demisia…sa vina altcineva cu un plan pentru restul campaniei si o strategie pentru urmatorii 4-5 ani.
    Am vaga impresie ca urmatorul antrenor va fi din Franta dar probabil numirea va fi cindva in vara.

    – Nu pot sa cred in blatul cu Spania…ibericii ou jucat bine si cu noi si cu Georgia…dar daca se dovedeste ca federatia / (sau unii!) jucatorii au ‘pus mina pe gaina’, atunci tot staff-ul federatiei de la AP pina la ‘tealady’ trebuie trimisi la plimbare.

    Total de acord sa fie introdus rugby in scoli si de-cimentizarea terenurilor din scoli – get the balance right!…

    Federatia propune si ministerul (politicul) are decizia executiva.
    Pina atunci departamentul de PR (public relations) din federatia e inexistent; cu exceptia a citorva centre under exista o istorie, nu exista nici o innitiativa iar local media e obsedata de’alde Becali si Sumudica ):..

    Nu e totul pierdut..inca mai sunt sanse sa vedem Tara Soarelui Rasare!
    Hai Stejari!..un meci bun in Georgia saptamina viitoare!

  14. ive 11 martie 2018 at 16:19

    Petrache dacă mai ai un dram de onoare dă-ţi demisia acum.Rămâi o scursoare psd_istâ.Nu reuşeşti să ne păcăleşti,ştim că ai trântit meciul cu Spania;Linn nu avea motive să demisioneze dacă pierdeam cu Spania „pe bune” şi ar fi rămas pentru continuarea luptei având şansele noastre dar pe un drum mai lung.Demisia lui nu este decât un protest subtil care evită declaraţiile publice ce ar fi declanşat un scandal monstru.

  15. pro 11 martie 2018 at 18:26

    Compozitia noului staf se stie de ceva vreme. 75% sunt romani (unul dintre ei a mai fost antrenor la nationala) iar singurul strain este Lievremont. Nu se zvoneste nimic despre preparatorul fizic.
    Indiferent de rezultatul cu Spania, dupa meciul cu Georgia, Howells urma sa fie demis.
    Cand vezi cine conduce rugby-ul romanesc in ultima vreme, nu ma refer la Petrache, ci la incompetentii din federatie, ti se face scarba.

  16. florin ioan 11 martie 2018 at 19:53

    meciul cu georgia este total neimportant.nu conteaza deloc.Ne se numara pentru calificarea in Japonia. Eu cred ca meciurile cu Spania si Germania au fost pierdute intentionat ca sa ajute Spania si cu idea ca ne calificam si noi la baraj. Spania la baraj nu avea sanse mai mari de 40 la suta. Noi la baraj avem sanse 80 la suta. Nu ma refer la Samoa unde nu avem sanse, ci la patrulaterul cu tarile din africa,asia si canada. Deci trebuie sa ii batem pe Canada care sunt in cadere si ne calificam…Cine nu crede in blatul cu Spania, cum explicati infrangerea cu Germania cand am primit 41 de puncte!!!!!! infrangerea cu Germania era necesara ca sa treaca Spania inaintea noastra… Nu pot crede ca o echipa care bate Samoa is Georgia ,poate pierde cu germania si spania la 12 puncte? BLAT, BLAT ,BLAT

  17. uvertura 11 martie 2018 at 20:12

    Rugby Europe Championship: Spania – Germania 84-10/ Spania, la un pas de de calificarea la CM 2019
    de Diana Ene HotNews.ro
    Duminică, 11 martie 2018, 18:16 Sport | Teamball

    Spania vs Germania
    Spania vs Germania
    Foto: Twitter/ Espana Rugby
    Spania este pe cale de a-si indeplini visul calificarii directe la Cupa Mondiala de rugby 2019, invingand duminica Germania cu 84-10 (39-0), pentru aceasta avand nevoie doar de o victorie in ultimul meci al Rugby European Championships, pe 17 martie, cu Belgia, rezultat perfect posibil, informeaza Agerpres.

    La 20 de ani de la unica lor participare la Cupa Mondiala, in 1999, in Tara Galilor, „Leii” sunt la un pas de reeditarea performantei, iar calificarea directa din aceasta competitie desemneaza si echipa care va juca, cu Japonia, in meciul inaugural al Cupei Mondiale 2019.

    In partida de duminica, in fata unor tribune pline, in care a luat loc si regele Felipe, spaniolii au inscris 12 eseuri, incasand doar unul. In cazul unui succes la Bruxelles, Spania, care acum are 26 puncte, va depasi in grupa reprezentativa Romaniei, care totalizeaza 29 de puncte, dar nu mai are de disputat decat meciul cu Georgia, de la Tbilisi, care nu conteaza in ecuatia calificarii, gazdele fiind deja calificate.

    In aceste conditii, tricolorii vor juca un meci cu Portugalia, castigatoarea Rugby Europe Trophy. Daca se vor impune in aceasta partida, „Stejarii” ar urma sa dispute barajul tur-retur cu Samoa. Invingatoarea dublei manse se califica la CM 2019, in timp ce invinsa va participa la turneul de recalificare din noiembrie, alaturi de Canada, o echipa din Africa si una din Asia sau Oceania.

    preluare de pe hotnews.
    petrache, mucles? sau esti obosit dupa congresul psd?

  18. Frankie 11 martie 2018 at 21:12

    De-cimentizarea terenurilor in scoli.
    Hehehe! Bine spus
    A propos, jucam fotbal pe iarba cu niste norvegieni, slabutzi rau cu mingea, dar stia sa bage alunecari la deposedare ca niste profesionisti.
    Get the balance right.
    Sa stii tousi ca mai jn loc in lume unde se joaca pe „ciment” Queensland esti fericit daca vezi un fir de iarba, e mai uscat ca-n Baragan intr-o zi de Iulie.
    Despre Nea Petrache, daca tacea filozof raminea.
    Blat cu Spania? Habar n-am, nu cred. Mai degraba non-combat al citorva jucatori, sau o zi f rea. Mi-e si scirba sa ma gindesc ca ar putea fi ceva de genul asta.

  19. Dan Apostol 11 martie 2018 at 22:36

    „In cei cinci ani la conducerea nationalei de rugby, Lynn Howells” – de fapt din 2 februarie 2012 pana pe 11 martie 2018 sunt 6 ani. Problema rugby-ului romanesc este nepotismul din vederatie. Nu cred ca meciurile cu Germania si Spania au fost blaturi; a fost mai degraba vorba de lipsa de concentrare. Interferenta politicului alaturi de nepotism nu poate influenta decat in rau situatia. Sunt de acord cu introducerea rugby-ului in scoli si licee.

  20. Santal 11 martie 2018 at 23:22

    Tare mi-e teama ca in toamna vom plange in pumni dupa o calificare ce ne era la indemana si pe care am pierdut-o din prea multa superficialitate.

  21. Tudor 12 martie 2018 at 4:58

    Tare mi-ar plăcea să nu mai fim atât de fataliști!

    Domnilor, capul sus! Echipa României a arătat în multe momente foarte bine. Nu îmi place că ne dăm bătuți deși mai sunt multe șanse (și încă bune) de calificare!

    Da, puteam să fim calificați deja, dar rugby-ul e un joc și uneori îți trebuie și un dram de noroc pentru a ieși învingător. Spania a avut norocul ei (vezi meciul cu Rusia din deplasare) dar va veni și rândul nostru.

    Federația, așteptăm lămuriri și antrenori de calitate care să continue treaba bună făcută de domnii Howells, Mofat și Cuttitta.

    Haideți la rugby! Sus Stejarii!

  22. jean valjean 12 martie 2018 at 20:13

    sunt destul de dezamagit sa vad c

  23. jean valjean 12 martie 2018 at 20:21

    nici in ceasul al 12-lea nu spuneti nimic despre concedierea lui Marius Tincu…..sunt persoane care ii multumesc lui Cutitta(??), bai a- ti cazut in cap sau nu intelegeti nimic din ce se intampla? acest staff este responsabil de esecul din CE si daca au demisionat este foarte ok! nu mai aveam la nationala nici o identitate, departe de mine gandul de a fi „rasist” cu strainii, dar sincer nu toti corespund la ceea ce asteptam de la ei. domnilor, la valoare egala ar trebui privilegiati jucatorii romani, si cum pana acum nimeni nu a doborat avioane….,dar totul este aranjament de la IRB pt a-si plasa protejatii in lipsa de contract sau pt o viata frumoasa prin Bucurestiul de alta data. galezul este innebunit dupa viata din c

  24. jean valjean 12 martie 2018 at 20:26

    Din pacate intrerupt, dar de acord cu idea ca responsabilii din federatie sa plece dar acum dupa ultimul congres PSD, presedintele federatiei va fi ales pe viata!!! mor de ras dar din pacate se rasucesc adevaratii prin morminte

  25. Frankie 14 martie 2018 at 19:56

    Se rasucesc adevaratii prin morminte. Hehehehe.
    Buna rau de tot.
    Una peste alta, un cocktail cu rdv, un pic de vin rosu si un dram de de cidru galez.
    Cine draq vine sa-si ingroape zilele in Buc?
    Ma refer la antrenori adevarati, tineri, la moda, cu idei.
    Mai ales cind stiu ca rugby -ul la noi e asa subtire, si nu avem un nebun miliardar care investeste cum e la gruzini.
    Era o vorba pe vapoarele demult apuse de la Navrom
    Viata este grea
    Oamenii e fiare
    Scapa cine moare.

  26. Eu 16 martie 2018 at 3:52

    @Frankie: În dulcele stil fatalist românesc. Hai sa adandonam de pe acum rugby-ul românesc. Ce rost mai are? Sa închidem de pe acum pravalia, suntem pierduti oricum. N-are niciun rost!!! E vai de mama noastra!!!

  27. Frankie 16 martie 2018 at 7:45

    Tu,
    Nu sa abandonam, dar sa fim realisti.
    Sa ne aducem aminte de macabru brucan, cit il mai huleam si spuneam ca nu e adevarat.
    E adevarat, sintem tot la coada evropei si dupa, aproape, 30 de ani. Nu 20 cum prezicea.
    Asa si cu rugby-ul maestre, nu se face nimic fara baza, ma refer la copii, nu avem baza de selectie, nu avem bani investiti de un miliardar nebun, am pierdut traditia, si cluburi-mici, dar cu oarescare traditie.
    Cum am mai spus cineva, ne amagim daca credem ca am progresat.
    Ecartul dintre noi si Georgia s-a marit.
    In 2011 ne-au batut la RWC, acum rid de noi cu o victorie chinuita in ultimul an.
    Ajunge, TU. Fii realist si optimist.

  28. Tu 16 martie 2018 at 12:44

    Frankie,
    Eu sunt optimist. Tu ești cel cu poeziile de tăiat venele.

  29. frankie 17 martie 2018 at 11:10

    Tu si Eu.
    Iar nu te-ai prins! citeste printre rinduri -fii realist
    hehehe!

  30. Prietenul lui Frankie 18 martie 2018 at 16:33

    Hei Frankie, optimismul de EU aici. Ia baga te rog o poezie acum ca nationala s-a calificat. Si ramai te rog realist!

  31. Frankie 28 martie 2018 at 20:55

    He, he,
    Calificare? Da
    Noroc? Cu caru’
    Doar atit? Nu stim inca.
    Progresam? Nu cred.
    Ne miscam? Cam ca PSD-ul
    Dar inca respiram.