Wednesday 18th July 2018,
Federatia Romana de Rugby

Irlanda este noua campioana a Emisferei de Nord

12 martie 2018 6 NATIONS

Desi mai este de disputat o etapa din actuala editie a Six Nations, competitia etalon a Emisferei de Nord, se cunoaste deja castigatoarea, aceasta fiind Irlanda care a dispus de Scotia, victorie cu punct bonus ofensiv in timp ce Anglia a pierdut oarecum surprinzator pe terenul Frantei, cocosii avand una dintre cele mai bune evolutii din ultimul timp.

Pe Aviva Stadium din Dublin, Scotia venise impulsionata dupa succesul in Calcutta Cup impotriva Angliei, insa Irlanda a reusit sa taie elanul ciulinilor care in prima repriza au izbutit sa puncteze doar prin tentativa de tinta a lui Greig Laidlaw, in timp ce Jacob Stockdale a batut de doua ori defensiva vizitatorilor si a ajuns la un total de sase eseuri in aceasta editie a competitiei.

In partea secunda, Conor Murray a semnat desprinderea trupei antrenate de Joe Schmidt, la care scotienii au raspuns prin Blair Kinghorn, insa Sean Cronin si Jonathan Sexton au asigurat victoria cu bonus ofensiv si dupa doi ani Irlanda castiga un nou nou trofeu , in ultima etapa miza fiind doar Grand Slamul in partida cu Anglia.

Asa cum se putea anticipa Franta-Anglia a fost ca intotdeauna o partida a marilor orgolii si chiar daca trandafirii porneau ca favoriti, pe teren lucururile au stat altfel. La pauza a fost egalitate pe fondul unui joc incrancencenat iar apoi in partea secunda un eseu de penalizare i-a desprins decisiv pe Les Bleus , infrangere care Angliei i-a anulat orice speranta de a cuceri a treia oara consecutiv coroana cu lauri a Emisferei de Nord.

Pe Millennium Stadium , Tara Galilor a avut nevoie de numai sase minute pentru a marca doua incercari insa Italia a rezistat, mai mult chiar a dat o replica curajoasa. Diferenta s-a facut intre minutele 66 si 71 cand George North si Justin Tipuric au culcat balonul in terenul de tinta al azzurrilor care nici in acesta editie nu vor putea evita nedoritul trofeu “lingura de lemn”.

Rezultatele etapei a 4-a:
Aviva Stadium, Dublin: Irlanda-Scotia 28-8 (14-3)
Au marcat: Stockdale-2e, Murray-e,Cronin-e, Sexton-4tr respectiv Kinghorn-e,Laidlaw-lp

Irlanda: 15 Rob Kearney, 14 Keith Earls, 13 Garry Ringrose, 12 Bundee Aki, 11 Jacob Stockdale, 10 Johnny Sexton, 9 Conor Murray, 8 CJ Stander, 7 Dan Leavy, 6 Peter O’Mahony, 5 Devin Toner, 4 James Ryan, 3 Tadhg Furlong, 2 Rory Best (c), 1 Cian Healy
Rezerve: 16 Sean Cronin, 17 Jack McGrath, 18 Andrew Porter, 19 Iain Henderson, 20 Jordi Murphy, 21 Kieran Marmion, 22 Joey Carbery, 23 Jordan Larmour

Scotia: 15 Stuart Hogg, 14 Blair Kinghorn, 13 Huw Jones, 12 Pete Horne, 11 Sean Maitland, 10 Finn Russell, 9 Greig Laidlaw, 8 Ryan Wilson, 7 Hamish Watson, 6 John Barclay (c), 5 Jonny Gray, 4 Grant Gilchrist, 3 Simon Berghan, 2 Stuart McInally, 1 Gordon Reid
Rezerve: 16 Fraser Brown, 17 Jamie Bhatti, 18 Willem Nel, 19 Tim Swinson, 20 David Denton, 21 Ali Price, 22 Nick Grigg, 23 Lee Jones

Stade de France, Paris: Franta-Anglia 22-16 (9-9)
Au marcat: Eseu de penalizare, Machenaud-4lp, Beauxis-lp respectiv May-e,Farrell-tr,2lp, Daly-lp

Franta: 15 Hugo Bonneval, 14 Benjamin Fall, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Geoffrey Doumayrou, 11 Rémy Grosso, 10 François Trinh-Duc, 9 Maxime Machenaud, 8 Marco Tauleigne, 7 Yacouba Camara, 6 Wenceslas Lauret, 5 Sébastien Vahaamahina, 4 Paul Gabrillagues, 3 Rabah Slimani, 2 Guilhelm Guirado (c), 1 Jefferson Poirot
Rezerve: 16 Adrien Pelissié, 17 Dany Priso, 18 Cedate Gomes Sa, 19 Romain Taofifenua, 20 Kélian Galletier, 21 Baptiste Couilloud, 22 Lionel Beauxis, 23 Gaël Fickou

Anglia: 15 Anthony Watson, 14 Jonny May, 13 Ben Te’o, 12 Owen Farrell (c), 11 Elliot Daly, 10 George Ford, 9 Danny Care, 8 Nathan Hughes, 7 Chris Robshaw, 6 Courtney Lawes, 5 Maro Itoje, 4 Joe Launchbury, 3 Dan Cole, 2 Jamie George, 1 Mako Vunipola
Rezerve: 16 Luke Cowan-Dickie, 17 Joe Marler, 18 Kyle Sinckler, 19 James Haskell, 20 Sam Simmonds, 21 Richard Wigglesworth, 22 Jonathan Joseph, 23 Mike Brown

 

Millennium Stadium, Cardiff: Tara Galilor-Italia 38-14(17-7)
Au marcat: Parkes-e,North-2e,Hill-e,Tipuric-e,Anscombe-3tr,lp,Halfpenny-2tr respectiv Minozzi-e,Bellini-e,Allan-tr, Canna-tr

Tara Galilor: 15 Liam Williams, 14 George North, 13 Owen Watkin, 12 Hadleigh Parkes, 11 Steff Evans, 10 Gareth Anscombe, 9 Gareth Davies, 8 Taulupe Faletau (c), 7 James Davies, 6 Justin Tipuric, 5 Bradley Davies, 4 Cory Hill, 3 Tomas Francis, 2 Elliot Dee, 1 Nicky Smith
Rezerve: 16 Ken Owens, 17 Rob Evans, 18 Rhodri Jones, 19 Seb Davies, 20 Ellis Jenkins, 21 Aled Davies, 22 Rhys Patchell, 23 Leigh Halfpenny

Italia: 15 Matteo Minozzi, 14 Tommaso Benvenuti, 13 Giulio Bisegni, 12 Tommaso Castello, 11 Mattia Bellini, 10 Tommaso Allan, 9 Marcello Violi, 8 Sergio Parisse (c), 7 Maxime Mbanda, 6 Sebastian Negri, 5 Dean Budd, 4 Alessandro Zanni, 3 Simone Ferrari, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Andrea Lovotti
Rezerve: 16 Oliviero Fabiani, 17 Nicola Quaglio, 18 Tiziano Pasquali, 19 Federico Ruzza, 20 Giovanni Licata, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Carlo Canna, 23 Jayden Hayward

Clasament:
1.Irlanda-19p
2.Tara Galilor-11p
3.Anglia-10p
4.Franta-10p
5.Scotia-8p
6.Italia-0p

FOTO: Irish Rugby Facebook

1,322 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response