Wednesday 17th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

Belgia a produs surpriza, Romania se califica direct la Cupa Mondiala

18 martie 2018 RUGBY EUROPE CHAMPIONSHIP

Alaturi de intalnirea Georgia-Romania, in ultima etapa a editiei 2018 din Rugby Europe International Championship, Belgia a intalnit Spania pe care a invins-o surprinzator, in timp c e Rusia a reusit scorul rundei cu cele noua eseuri marcate in Germania.

La Bruxelles, pe stadionul Roi Baudouin, Belgia a primit vizita Spaniei, Los Leones avand neaparata nevoie de victorie pentru a-si consolida succesul impotriva Romaniei si a obtine calificarea directa la Cupa Mondiala din 2019. Inca din startul partidei s-a vazut ca leii iberici sunt apasati de miza acestui joc si diavolii negri au preluat initiativa.

Astfel dupa o prima jumatate de repriza Belgia a deschis scorul prin lovitura de pedeapsa a lui Vincent Hart, iar apoi, cateva minute mai tarziu acelasi Vincent Hart a majorat diferenta dupa ce in prealabil Jens Torfs a avut o buna oportunitate de a marca un eseu. Scorul a devenit 9-0 gratie jocului pragmatic al gazdelor, moment in care ibericii au irosit o tentativa de tinta.

Pana la pauza acelasi Vincent Hart a marit ecartul la 12-0 si Spania se vedea nevoita sa alerge dupa rezultat in partea secunda. Dupa reluare, Benat Auzqiu a vazut cartonasul galben si din nou Vicent Hart s-a afirmat din fata butului. Spanilolii au avut o tresarire de orgoliu prin eseul lui Gauier Gibouin dar tot Vincent Hart a stabilit scorul final.

Belgia s-a impus cu rezultatul de 18-10, obtinand astfel a doua victorie in istoria participarilor in Rugby Europe International Championship, reusind in premiera sa evite retrogradarea, in timp ce Spania a irosit sansa calificarii directe la Cupa Mondiala, acolo unde pe baza clasamentului editiilor 2017-2018 va fi prezenta Romania.

Pe stadionul din Koln, Germania nu a putut face fata nici Rusiei, ursii impunandu-se cu rezultatul de 57-3. Noua eseuri au fot trecute in dreptul echipei antrenate de Mark McDermott, autori Valery Tsnobiladze dubla, Anton Rudoy hat-trick, Dmitry Krotov, Alexander Budychenko si Alexy Mikhaltsov dubla, astfel ca Germania se vede obligata sa dispute barajul pentru evitarea retrogradarii impotriva Portugaliei.

Clasament Rugby Europe international Championship editia 2018:
1.Georgia-24p
2.Romania-14p
3.Spania-13p
4.Rusia-11p
5.Belgia-9p
6.Germania-0p

Clasament calificari Cupa Mondiala 2019:
1.Romania-29p-Calificata direct
2.Spania-26p-Calificata pentru Play-Off
3.Rusia-20p
4.Belgia-11p
5.Germania-8p

FOTO: ferugby.es

4,024 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

14 Comments

  1. dan 19 martie 2018 at 0:06

    …cel putin mentionati evidentul…!!! ..meciul Belgia-Spania arbitrat (slab, foarte slab, controversial.!) de o echipa de arbitri din Romania…

  2. dan 19 martie 2018 at 0:43

    https://www.telegraph.co.uk/rugby-union/2018/03/18/spain-furious-romanian-referee-defeat-means-romania-qualify/

    De ce in urma unei cerinte valabile a Spaniei catre Rugby Europe sa se puna o echipa de arbitri neutra nu a fost acceptata?…presedintele Rugby Europe – O. Murariu ( sa speram ca are miinile curate!)
    Exista un panel pentru numirea arbitrilor in Rugby Europe….cu siguranta vor fi nevoiti sa iasa public cu detalii, nu?

    La meciul England – Ireland, arbitrul de linie sud-african planificat initial, a trebuit sa renunte pentru ca a acceptat sa ia parte la o sedinta de antrenament a englezilor…schimbat in pre-ziua meciului cu un galez…fair, nu?

  3. gelu mihai 19 martie 2018 at 6:32

    Frumoasa calificare, dar am o intrebare?????????? DECE A DISPARUT DE PE SITE UL RUGBYEUROPE MECIUL BELGIA- SPANIA…………Vreo problema TEHNICA…?????????

  4. Rasvan Antonescu 19 martie 2018 at 7:36

    Basi nene. Da va intreceti In prostii greu de crezut!!

  5. Florin 19 martie 2018 at 11:19
  6. Aron Tataru 19 martie 2018 at 12:11

    Cred ca in acest moment ar trebui sa felicitam echipa noastra pentru calificare si sa fim alaturi de ei, la fel ca pana acum (cei care suntem cu adevarat)!

    Comportamentul Spaniei este rusinos si nu are nicio legatura cu valorile rugby-ului! De cate ori si noi nu am fost dezavantajati in meciuri internationale? E ok sa arunci vina pentru o infrangere rusionoasa pe un arbitru, sau, mai urat, pe romani in general?

  7. Ion 19 martie 2018 at 12:14

    Hotii striga hotii ….la cat fura Real si Barca in fotbal nici un spaniol nu tipa ….hai sa analizam meciul sa vedem si ce au jucat…in prima repriza nu au jucat nimic nimic cu ce ia furat arbitrul?…in a doua. e clar ca arbitrul a dat mult avantaj gazdelor dar pe fondul aceluiasi joc haotic submediocru al lor ….la fiecare 3 pase o scapau inainte ….. Nu au facut fata presiunii meciului si in plus au intrat cu nasul pe sus (sa nu uitam ca in saptamana meciului erau la emisiunile tv vorbind despre calificarea la mondial desi inca nu erau calificati ) Au crezut ca doar intra pe teren si Belgia se preda si asta ia costat enorm .E clar ca nu putem fi ipocriti sa negam ca ai nostri nu i au motivat pe belgieni ,ca au jucat pe viata si pe moarte un meci fara miza pentru ei ;la fel de adevarat si ca arbitrul nu trebuia sa fie roman si ca arbitrul ia ciupit exact cand a fost nevoie ca sa nu pericliteze victoria Belgiei……As ridica insa aceiasi problema si eu la meciul nostru de la Madrid …cum e posibil sa fim arbitrati de un francez cand 14 jucatori din selectionata spaniola erau francezi? Atunci de ce nu au tipat? In secunda 30 aveam om eliminat si asa am luat 2 eseuri si sa terminat. povestea ….cati arbitri ne au furat pe noi in general in sport …..roata se mai intoarce ….acum la munca sa pregatim mondialul ….Forta stejarii!

  8. uvertura 19 martie 2018 at 13:13

    federatia romana de rugby nu este implicata, deci nu are ce comenta. totusi, ar putea propune, in mod public, introducerea obligatorie a probei video, cu referire la esurile clare refuzate rusiei in meciul cu spania!

  9. Nick 19 martie 2018 at 14:24

    @Aron Tataru @Ion Absolut de acord!

    @Aron Tataru asa este, ei deja faceau campanie de promovare la RWC ne fiind calificati.

    Ibericii s-au comportat tipic țăgăniei latină … anti fair play in rugby game. A lovi un arbitru nu trebuie sa scape fara sanctiune. Soccer-ismul nu are ce cauta in jocul de rugby … faptul ca ei au crezut ca o pot importa au gresit si vor gresi toti cei care spera la asa ceva.

    Legat de TMO … sa stiti ca Rugby Europe isi doreste ca toate partidele din REC sa fie oficiate si cu TMO … situatie este ca nu toate Unions din REC isi doresc acest lucru, pur si simplu nu vor. NO TMO. Alte Unions ar dori dar logistica partenerului media nu o pot asigura, ori a partenerilor media al Rugby Europe. Romania intotdeauna si-a dorit ca partidele sa fie si cu TMO … gruzini sustin doar ocazional, restul Unions din REC sunt/au fost impotriva … deci nu exista o majoritate care sa o impuna … atunci Rugby Europe a spus fara TMO … Partenerul media al FRR atat cel actual, dar si cei mai vechi, in meciurile de acasa, partenerul media, a asigurat logistica/tehnologia necesara pt. TMO, fani din fata TV au putut primi faze prin TMO-chiar daca arbitri din partidele noastre de acasa nu au apelat la el … dar Comisia Arbitrilor din Rugby Europe nu le-a permis arbitrilor sa apeleze la TMO, nefiind o decizie majoritara a Unions participante in REC. D.p.v sportiv, intr-o competitie, toti participanti vor fi judecati in timpul jocului conform regurilor acceptate de toti … nu ca unii se supun unor reguli in plus (chiar daca isi doreste) si alti judecati dupa alte reguli pt. ca refuza sa adopte o regula uzuala in lumea rugby-ului. Obligativitatea pt. acest fapt, TMO, din partea Rugby Europe ar putea exista … dar atunci care ar fi sanctiunea pt. Unions care refuza ostentativ asa ceva … eliminare din REC?! … Hmm … trimis in Trophy … amenda de min. 50.000 euro … e dificil.

  10. uvertura 19 martie 2018 at 14:58

    d-le nick, spania vrea TMO?

  11. Nick 19 martie 2018 at 16:28

    @uvertura pana in prezent, din info. mele, NO TMO.

    pana la țăgănia lor tipic latină cel cu Belgia … nu au spus ca isi doresc TMO. La inceput de REC 2017 nici inceput de REC 2018.

    Vom vedea ce va fi de acum incolo.

  12. presa germana 20 martie 2018 at 16:09

    http://www.totalrugby.de/content/view/9356/36/

    Spaniens WM-Qualifikation schien beschlossene Sache – nach den Siegen über Russland und Rumänien,
    sowie dem Heim-Triumph über unsere DRV XV schien das Japan-Ticket der Leones nur noch Formsache zu sein.
    Doch dann folgte gestern das Skandal-Spiel von Brüssel – Spanien verlor völlig überraschend gegen Belgien,
    womit sich Rumänien das direkte Japan-Ticket sicherte.
    Doch die Tatsache, dass ein rumänisches Schiedsrichter-Gespann die Spanier pfiff und dabei mehrmals krasse
    Fehlentscheidung zu Ungunsten der Gäste machte, hinterlässt mehr als nur einen bitteren Beigeschmack.
    Der rumänische Hauptschiedsrichter musste nach dem Abpfiff von Security-Kräften vom Platz eskortiert werden.
    Ein wirklich dunkler Tag für den Rugbysport.

    Allein die Tatsache, dass ein Rumäne dieses Spiel pfiff, ist ein Skandal an sich.
    Erst vergangene Woche hatte World Rugby den Linienrichter beim Spiel England-Irland gewechselt,
    nachdem dieser unter der Woche beim Training der Engländer gepfiffen hatte.
    Der Weltverband wollte jeglichen Eindruck von einem Geschmäckle vermeiden.
    Ganz anders Rugby Europe unter der Führung des rumänischen Präsidenten Octavian Morariu.
    Spanien insistierte bereits am Montag, dass die aktuelle Konstellation einen Wechsel des Gespanns erfordere.
    Denn mit einem Sieg hätte Spanien das Ticket für die WM sicher,
    während Rumänien auf belgische Schützenhilfe angewiesen war.
    Doch bei Rugby Europe stieß man dabei auf taube Ohren,
    der europäische Verband schickte dennoch Vlad Iordăchescu und seine Assistenten nach Brüssel.

    Über die 80 Minuten im kleinen Heysel-Stadion hinweg erwuchs mehr und mehr der Eindruck,
    dass Referee Iordăchescu die Spanier systematisch benachteiligte.
    Waren es am Anfang nur die 50/50 Entscheidungen waren, die zu Gunsten der Belgier ausfielen,
    fällte Iordăchescu am Ende gleich mehrere groteske Entscheidung zu Gunsten der Belgier und damit auch zu Gunsten seines Heimatlandes Rumänien.
    Eine unterlassene gelbe Karte für die Belgier, Spanien den Vorteil gleich zwei Mal auf dem Weg zu einem sicheren Versuch zu Gunsten eines Straftritts
    weg zu pfeiffen und zahllose andere Entscheidungen lassen nicht nur den Verdacht aufkommen, dass hier ein abgekartetes Spiel ablief.

    Insgesamt kassierten die Leones 28 Straftritte von Iordăchescu, während die wie immer nickelig und am Rande der Legalität agierenden Belgier mit acht davonkamen.
    Am Ende stand ein 18:10 für die Belgier auf der Anzeigetafel, für die diese Partie fernab von Abstiegssorgen oder WM-Hoffnungen eigentlich bedeutungslos war.
    Spanien entschied sich, wenig verwunderlich, offiziell Protest gegen die Wertung dieser Partie einzulegen.

    Ein schottischer Referee hat eine sehenswerte Analyse der Schiedsrichter-Leistung online gestellt (VIDEO – ín articol – cu analiza arbitrajului – din partea unui arbitru scotian )

    Doch die Spanier taten sich nach dem Abpfiff selbst überhaupt keinen Gefallen mit ihrer Treibjagd auf den rumänischen Schiedsrichter.
    Spaniens offizielles Presse-Statement bedauerte die Spieler „die ihre Emotionen nicht unter Kontrolle hatten“.
    Und irgendwo hat man sicher als Rugby-Spieler bzw. Fan Verständnis für die Frustration, wenn ein Offizieller den Leones so offensichtlich den Traum von der WM mit der Pfeife nimmt,
    den diese sich auf dem Feld ehrlich erarbeitet hatten.

    Doch der Schiedsrichter ist im Rugby nun einmal sakrosankt, selbst wenn er so offensichtlich mit der Pfeife zu den eigenen Ungunsten agiert.
    Zum Glück ist Schiedsrichter Iordăchescu schlussendlich unversehrt in die Kabine gekommen. Dennoch werden einige Spanier für die nun wohl anstehenden
    Spiele gegen Portugal und Samoa gesperrt werden und ob Iordăchescu noch einmal ein Spiel auf diesem Niveau pfeift dürfte ebenso fragwürdig sein.

    Wenig verwunderlich ist ebenso, dass sich World Rugby in den Fall eingeschaltet hat.
    Der Weltverband stellte am heutigen Morgen zu aller erst klar, dass man mit der Ansetzung des Schiedsrichters nichts zu tun habe und man von Rugby Europe Aufklärung fordere.
    Dies wird auch dringend nötig sein, denn Funktionärs-Korruption und Spieleschiebung gilt im Rugby eigentlich bis dato nicht als Problem.
    Der Blick herüber zum Rundball mit der skandalumwitterten FIFA sollte abschreckend genug sein.

  13. Alex 20 martie 2018 at 16:29

    @presa germana

    Adevarul e la mijloc, insa e clar ca spaniolii fac in lobby extraordinar, au mobilizat intreg mediul online si au obtinut asa zise declaratii de la fosti jucatori si antrenori de rugby, toti spunand ca a fost viciere de rezultat. Interesant e ca in presa de vest (exceptand Spania, bineinteles), nu se mentioneaza nimic de asa ceva, ziarele din UK, Franta si Irlanda precizeaza doar faptul ca spaniolii acuza arbitrajul si ca exista o controversa legata de delagarea unui arbitru roman. Insa am vazut destul meciuri de cupa mondiala si Six Nations in care s-au luat decizii controversate, dar nicaieri nu s-a facut in asemenea scandal. Spaniolii deja exagereaza cu aceasta cruciada, hai sa asteptam decizia Rugby Europe si mai discutam. Tare imi e ca vom fi huiduiti la Cupa Mondiala…FRR trebuie sa adopte o pozitie mai agresiva si spele imaginea echipei, pana la urma juctorii nostri nu au nicio vina.

  14. ALEX 20 martie 2018 at 17:07

    Cu tot respectul, nu ma uit la rugby si nici nu ma intereseaza dar sa te „prostituezi” pt 1.5 mil de euro….E cam trist. Si da, vb de arbitrajul roman. Si apoi si reactia Federatiei…