Monday 10th December 2018,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii pierd la Tbilisi, insa se califica direct la Cupa Mondiala din Japonia prin prisma rezultatelor, Belgia invingand Spania

18 martie 2018 First XV

Pe stadionul Dinamo din Tbilisi, Georgia si Romania s-au intalnit in ultima etapa a editiei 2018 din Rugby Europe International Championship, dupa o partida in care Stejarii au avut momente bune de joc, victoria a revenit totusi georgienilor, rezultat 25-16, care astfel au intrat in posesia titlului de campioana a competitiei si a Cupei Antim Ivireanul. In urma rezultatului inregistrat in meciul Belgia – Spania, 18-10 si a rezultatului cumulat in editiile 2017-2018, Stejarii au obtinut calificarea directa la Cupa Mondiala din Japonia, terminand in clasament inaintea Spaniei.

Inca din primele minute Georgia s-a instalat in jumatatea noastra de teren declansand cateva atacuri periculoase pe treisferturi, insa deschiderea scorului a venit din piciorul aripii Soso Matiashvili care in minutul 7 a concretizat o lovitura de pedeapsa. Replica echipei noastre nu s-a lasat asteptata si putin mai tarziu Florin Vlaicu a restabilit egalitatea tot dintr-o tentativa de tinta.

Georgia si-a intensificat apoi presiunea si dupa mai multe gramazi ordonate la cinci metri de terenul nostru de tinta, cu Ionel Badiu trimis pe banca pedespelor pentru zece minute dupa un cartonas galben, a venit si primul eseu al partidei, autor Lasha Lomidze care a fructificat efortul inaintarii, Soso Matiashvili a transformat si scorul devenise 10-3.

Chiar si in situatia in care Stejarii au fost condusi si in inferioritate numerica, totusi acestia au revenit in joc si Johannes Van Heerden a fost aproape de eseu . Pana la pauza echipa noastra a ramas in jumatatea de teren adversa, Giorgi Nemsadze a vazut si el cartonasul galben pentru ca Florin Vlaicu sa stabileasca scorul primelor 40 de minute, 10-6 in favoarea Georgiei.

Repriza secunda a debutat cu atacuri sustinute ale elevilor lui Milton Haig si dupa un balon de urmarire a lui Lasha Khmaladze pe care Catalin Fercu nu a reusit sa-l intercepteze, Anzor Sitchinava a marcat al doilea eseu, transformat de Soso Matiashvili. A venit randul lui Johannes Van Heerden sa paraseasca terenul pentru zece minute, insa Stejarii nu au primit puncte in ciuda cursei spectaculoase a lui Anzor Sitchinava.

Au urmat momente mai bune de joc ale Stejarilor insa defensiva gazdelor nu a cedat, astfel ca Florin Vlaicu a redus diferenta dintr-o lovitura de pedeapsa. In finalul jocului s-au consemnat alte doua eseuri, Kakha Asieshvili pentru Lelos respectiv Andrei Radoi in contul Stejarilor, incercarea talonerului nostru anuland astfel georgienilor sansa de a se alege si cu punctul bonus ofensiv.

Georgia este noua campioana in Rugby Europe international Championship si detinatoarea trofeului Cupa Antim Ivireanul, in timp ce Romania prin victoria Belgiei in partida cu Spania a obtinut calificarea directa la Cupa Mondiala din 2019.

In urma rezultatelor cumulate in sezonul 2017-2018 al Rugby Europe International Championship, Romania se califica in postura de Europa 1 la Cupa Mondiala din Japonia. Stejarii se vor afla in Grupa A, cu Irlanda, Scotia, Japonia si castigatoarea play-off-ului.

18.03.2018, REIC, Cupa Antim Ivireanul: Georgia-Romania 25-16 (10-6)
Stadion Dinamo, Tbilisi
Arbitri: Ludovic Cayre-Nicolas Datas, Sebastien Boyer(toti Franta)
Au marcat:Lomidze-e, Sitchinava-e,Asieshvili-e, Matiashvili-2tr,2lp respectiv Radoi-e, Vlaicu-tr,3lp
Cartonase galbene: Nemsadze respectiv Badiu si Van Heerden

Georgia: 1.Mikheil Nariashvili(Montpellier), 2.Shalva Mamukashvili(Lokomotive), 3.Levan Chilachava (Toulon), 4.Giorgi Nemsadze(Bristol), 5.Nodar Cheishvili(Chambery), 6.Giorgi Tkhilaishvili(Batumi), 7.Vito Kolelishvili(Clermont), 8.Lasha Lomidze(London Irish), 9.Vasil Lobzhanidze(Brive), 10.Lasha Khmaladze(Batumi), 11.Soso Matiashvili(Krasny Yar), 12.Giorgi Kveseladze(Armazi), 13.David Kacharava(Yenisey), 14.Anzor Sitchinava(Akademia), 15.Merab Kvirikashvili(Lelo Saracens)
Rezerve: 16.Badri Alkhazashvili(Toulon), 17.Kakha Asieshvili(Brive), 18.Giorgi Melikidze(Stade Francais), 19.Shalva Sutiashvili(Angouleme), 20.Mikheil Gachechiladze(Yenisey), 21.Gela Aprasidze(Montpellier), 22.Lasha Malaghuradze(Krasny Yar), 23.Sandro Todua(Lelo Saracens)

Romania: 1.Ionel Badiu(Timisoara Saracens), 2.Eugen Capatana(Timisoara Saracens), 3.Alexandru Tarus(Sale Sharks), 4.Johan Van Heerden(CSM Bucuresti), 5.Valentin Poparlan(Timisoara Saracens), 6.Mtya Dumani(Stiinta Baia Mare), 7.Kuselo Moyake(Steaua Bucuresti), 8.Stelian Burcea(CSM Bucuresti), 9.Florin Surugiu(Steaua Bucuresti), 10.Jack Umaga(Timisoara Saracens), 11.Ionut Dumitru(Steaua Bucuresti), 12.Florin Vlaicu(Steaua Bucuresti), 13.Paula Kinikinilau(CSM Bucuresti), 14.Tangimana Fonovai(Timisoara Saracens), 15.Catalin Fercu(Timisoara Saracens)
Rezerve: 16.Andrei Radoi(Timisoara Saracens), 17.Mihaita Lazar(Castres), 18.Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 19.Adrian Motoc(Racing 92), 20.Cristi Chirica(Stiinta Baia Mare), 21.Valentin Calafeteanu(CSM Bucuresti), 23.Sione Fakaosilea(Stiinta Baia Mare), 22.Marius Simionescu(Timisoara Saracens)

 

 

5,107 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

18 Comments

  1. u 18 martie 2018 at 17:48

    belgia a castigat in fata spaniei dupa un meci condus de o brigada romanesca, la centru fiind vlad iordăchescu. am urmarit doar repriza a doua, si in afara unei lovituri de pedeapsa la scorul de 15-10, care a salvat victoria belgienilor, n-am observat nimic suspect. belgienii s-au apărat eroic de parca ei luptau pentru calificare, iar spaniolii, pe un teren ingust si plin de noroi, n-au jucat nimic. la sfarsitul meciului, jucatorii spanioli l-au lovit si alergat pe iordachescu.
    presa de la madrid fierbe, este acuzat arbitrajul si este amintit faptul ca presedintele federatiei europene este tot un roman (Morariu) si se intreaba de ce la acest meci a fost delegat un arbitru din romania, tara care era in competitie directa cu spania pentru calificare la mondiale. totusi, jurnalistii spanioli recunosc ca spania nu a jucat mai nimic!
    un mare scandal a izbucnit si, in aceste conditii, eu nu pot sa ma bucur de cum s-a calificat romania. cred ca rugbyul romanesc are nevoie de o alta viziune, pe care petrache si gasca lui nu au capacitatea sa o aplice!

  2. florin ioan 18 martie 2018 at 18:15

    foarte suspecte aceste rezultate…. Sunt multumit ca ne-am calificat,dar ceva e putred acolo.. Unele rezultate sunt incredibile.. ca infrangerile noastre cu germania si spania, dar mai ales infrangerea spaniei cu belgia de azi, belgia carora le-am dat 62 de puncte acum o saptamana…. iar la meciul Spaniei de azi ,un arbitru roman??????????? cumva se pot juca la pariuri aceste meciuri? Pacat ca ne-am pierdut antrenorul.. Merita si el sa mearga in Japonia

  3. florin ioan 18 martie 2018 at 18:19

    cei din federatie ,daca ati avea onoare ,ar trebui sa faceti orice sa aduceti antrenorul inapoi. Ar fi o mare nedreptate ca altineva sa mearga in Japonia in locul lui

  4. ive 18 martie 2018 at 18:19

    Am urmarit jocul in direct si il voi revedea cand va fi disponibil.Adevarat Belgia a jucat ca si cand miza era calificarea proprie si nu sunt sigur ca romanii mei ar fi avut aceeasi atitudine intr+o situatie similara.S-a făcut dreptate pentru că spaniolii au câştigat total ruşinos cu rusia în deplasare.Nu am înţeles de ce nu a fost schimbat arbitrul când a devenit incompatibil fiind roman ca şi concurenţii spaniei.România nu merită suspiciunile cu privire la calificare.Belgia ar fi câştigat şi cu alt arbitru pe teren.

  5. Liviu 18 martie 2018 at 18:28

    Subscriu la comentariul de mai sus. Si eu am vazut meciul Belgiei cu Spania. Belgia a jucat cu inima si cu capul. Spania n-a jucat nimic. Victoria Belgiei nu poate fi pusa la indoiala. Prestatia arbitrului nu a influentat rezultatul meciului, desi poate fi criticata. Nu are rost sa ne autoflagelam pentru nimic. Sa construim mai departe. Romania a jucat totusi ceva rugby la Tbilisi si inca mai putem progresa. Pe asta sa ne concentram nu pe plangerile spaniolilor. Mr. Lynn Howells ar trebui pastrat. O schimbare ar fi oportuna dupa Mondial.

  6. uvertura 18 martie 2018 at 19:06

    am postat primul comentariu cu numele u. revin:
    un arbitru francez a scris pe forumul ziarului spaniol marca ca arbitrul roman a gresit si in defavoarea belgienilor. referitor la delegarea lui iordachescu, am inteles ca aceasta ar fi fost stabilita inca de la inceputul preliminariilor. oricum, acuzatia spaniolilor ca trebuia inlocuit este contrazisa de practica din six nation.
    oricum, spaniolii ne fac albie de porci. totusi, vocile neutre (franta) si rautacioase (argentina) le reamintesc de victoria obtinuta de spania in rusia, cu ajutorul arbitrilor, si ca incidentele de la sfarsitul meciului cu belgia nu sunt tolerate in rugby.
    oricum, toata lumea, inclusiv spaniolii, este de acord ca spania a jucat foarte prost si a fost de nerecunoscut. un gest elegant: regele le-a trimis un mesaj incurajator, spunînd ca victoria va veni in meciurile urmatoare.
    raman cu amaraciune si cu semnul de intrebare al infrangerii cu germania si al esecului obtinerii punctului bonus in spania, sau la cluj, cu rusia. daca am fi obtinut macar doua puncte in plus, am fi evitat un scandal care ii afecteaza pe toti romanii!

  7. Nick 18 martie 2018 at 19:16

    Sa nu ne imbatam cu apa rece FRR.
    Pentru calificare eu zambesc … pentru un loc. 3 pool A #RWC2019 trebuie sa jucam si mai bine de atat, cu mult mai superior … avem nevoie de aceasta performanta. A juca cu Japan si Samoa la 3 zile distanta, pt. o echipa Tier 2 e criminal. Nu avem doua echipe, bune, foarte bune, care sa bata cele doua adversare la o distanta atat de mica, 3 zile.

    Bigrada de arbitri se stabilesc inainte de inceput de sezon, de primul meci al sezonului pt. toate partidele ale sezonului – deci inainte de cunoasterea rezultatelor jocului. Faptul ca Vlad a fost stabilit/numit la centru la inceput de sezon asa a fost sa fie, iar faptul ca rezultatele in urma jocurilor din sezon pana pe finalul ei a iesit ca acest meci capital pt. iberici nu a facut sa fie unul si mai greu pt. Vlad si brigada sa de arbitraj … So … Deci … asa a fost sa fie … Rugby is not soccer mate … ar trebui sa stii acest fapt daca esti cu adevarat fan al rugby-ului (for @U si @florin ioan) . Nu este cea mai buna calificare pt. #Oaks dar asa e sportul, asa e rugby-ul nu poti avea randament maxim peste tot, nici #AllBlacks nu poate castiga la nesfarsit dupa 10-15 partide victorioase mai vine si 1-2 infrangeri extrem de amare.

    Acum sa o spunem pe aia dreapta … Comercial vorbind pentru niponi si WR mai bine suna Japan vs. Oaks, decat Japan vs. Spain.
    Bani astia … e bine sa-i ai dar iti mai aduce si mici suparari.

    Aceste rezultate pe alocuri nepotrivite vine si din politica, sistemului de calificare pus de WR … Unele echipe sunt puse in grupa prin tragere la sort, altele isi pot alege, desigur prin jocul sau, in ce grupa doreste sa faca parte. Romania avea de ales, asa:

    1) Pool A ca echipa Europe 1
    2) Pool A ca echipa venita din Play-offs.
    3) Pool B ca echipa venita din recalificari.

    Ca echipa Europe 1- Romania, care joaca 2 meciuri in 3 zile distanta una de alta, cu Japan (meci de deschidere) iar dupa 3 zile cel mai probabil vom juca cu Samoa.
    Ca echipa Play-offs – Romania, putea juca meciurile din grupa la o distanta de minim 5 zile. Primul meci ar fi fost cu Europe 1 care venea la 3 zile cu Japan. Apoi echipa Play-offs juca cu Japan dupa meciul cu Scotland la o distanta de 5 zile.
    Ca echipa recalificata in pool B – Romania, ar fi avut cel mai bun calendar al meciurilor in grupa, pt. o echipa de Tier 2, un meci la fiecare 5-6 zile distanta. Primul meci al echipei recalificata este cel cu Italia, dupa ce acesta venea la 3 zile de meciul cu Namibia (Africa 1 – cel mai probabil), iar ultimul meci al echipei recalificata este cel cu Namibia (Africa 1) la o distanta de 6 zile cu Springkboks.

    Va las pe voi sa ganditi unde era mai bine pt. noi, Oaks, in ce grupa ar fi fost mai bine sa jucam. Desigur ca sportiv nu e corect. Unele echipe sunt trase la sort nu pot decide in ce grupa, ce adversar sa aibe la RWC, iar altele echipe prin sistemul pus de WR isi poate decide ce adversar, ce grupa sa joace.

    Romania are nevoie de o performanta la RWC, avem nevoie de un loc. 3 in grupa. A juca in pool A RWC2019 ca Europe 1, in acel calendar de 3 zile doua meciuri, care sunt singurele in care putem pune sperante pt. un loc. 3 in pool este extrem de dificila, pt. o echipa de Tier 2. Noi nu avem doua echipe capabile, in meciuri de Cupa Mondiala (ritmul de joc este infernal, intensitatea uriasa, concentrarea este de 80+ min.) face grea obtinerea acestei performante.

    Oaks putea, trebuia sa castige acest meci cu gruzini.
    Puteam obtine victoria. Gresim mult, f. mult. Nu am jucat in viteza, cand am facut gruzinii abia respirau.Nu am folosit tot latul terenului. Jocul de rugby modern pleaca din breakdown … noi nu am jucat aici mai in viteza, am pus prea multi oameni decat ei, gruzini au avut doar scrum mai buna atunci cand trebuia si un plus nu f. mare la viteza in breakdown … dar si asa #Oaks putea obtine victoria printr-un joc mai inteligent, trebuia sa fie asa, avem jucatori care pot face asta. Nu toti au simtit pulsul meciului.

    Sa vedem cum va arata in perioada urmatoare partitura.

    Keep Up Oaks!
    Go Oaks!

  8. Eu 18 martie 2018 at 19:45

    Am urmarit prima repriza a meciului Belgia – Spania in reluare iar arbitrajul mi s-a parut corect, Vlad Iordachescu fiind un arbitru bun.

    Tot el a arbitrat si meciul de anul trecut Spania – Belgia : https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Rugby_Europe_Championship

    Romania s-a calificat prin munca la Cupa Mondiala si merita sa fie acolo.

    Domnul Lynn Howells si stafful sau merita sa conduca nationala in Japonia.

  9. adrian 18 martie 2018 at 20:40

    Spaniolii au facut o reclamatie la Rugby Europe si la World Rugby importiva arbitrajului din partida lor cu Belgia. Pe de alta parte, comportamentul jucatorilor spanioli cred ca le va aduce suspendari enorme pentru cel putin jumatate de echipa.

  10. Nick 18 martie 2018 at 20:54

    @adrian foarte bine sa o faca. la meciul cu rusii s-au facut ca ploua, pentru ca rezultatul le-a multumit … chiar daca rusii au fost nedreptatiti. La meciul cu noi au fost la fel de avantajati … sa nu ne ascundem. Nu cerem mila, nici compasiune. Asa a abitrat brigada respectiva. Este altcineva in masura legala si sportiva sa-i avertizeze si nu le vor mai oferi meciuri tari, puternice pana nu ei isi vor corecta, vor intelege cum au gresit si de ce.

    Ibericii nu trebuie sa scape usor pt. ceea ce au facut dupa meci. Rugby is not soccer. Trebuie sa fie sanctionati exemplari, corecti si ferm. Asa ceva nu se accepta in rugby. Sa lovesti (fizic) brigada de arbitri. Rugby Europe si World Rugby nu trebuie sa stea pasiv la asa ceva. Masuri pe masura. Țăgănia latinilor cere pedeapsa fermă.

    Să se faca dreptate!

  11. dan 18 martie 2018 at 21:18

    Daca ne referim doar la rezultat, pare a fi onorabil (doar pare!)…dar Georgia nu cred ca a mai fortat dupa minutul 50-60, rezultatul final era evident…
    La noi, din nou multe greseli individuale si mult prea lent.
    La viteza asta de joc gruzinii puteau juca pina miine si tot nu treceam prin ei …!
    Am fost in jumatatea lor de teren portiuni bune de timp, dar jucatorii asteapta pasa pe linie static nereusind sa patrunda linia defensiva adversa…E bine ca se cauta marginea, unde cu putina inteligenta ii puteam surprinde azi.

    Nu pot sa nu remarc ca am jucat ca fratii, ca si cum am juca cu niste amici…fara agresivitate si incredere ca ii putem bate.

    Altfel, ma bucur pentru jucatori ca au ajuns sa se califice (sa joci la un RWC e motivul pentru care unii jucatori straini decid sa joace pentru Romania!!…si este de referinta pentru cariera lor), dar avem nevoie de mai buna calitate.

    For FRR…trebuie o echipa technica noua repede care sa poata ridica, din nou credibilitatea rugby-ului romanesc. Get it right, or get out and let others try!

    Nici nu vreau sa comentez alegerea unei echipe de arbitri romanesti la Belgia-Spania…why?…Faptul ca a fost nominalizata de la inceputul editiei nu tine…iar greselile facute ar fi fost intortdeauna interpretate emotional…exact ceea ce sa intimplat…! result: they now have to get a day job!;)

  12. Catalin 18 martie 2018 at 21:45

    Felicitari Stejari!
    Multumim Lynn Howells!
    Nu as fi asa aspru cu ai nostri si nici nu le-as plange de mila Leilor…, pana la urma aceasta calificare s-a obtinut, respectiv pierdut, in urma rezultatelor echipelor obtinute pe parcursul a doi ani competitionali.
    Totusi, in 5 ani petrecuti aproape de Stejari, Howells a adus un suflu nou in joc si rezultatele confirma.
    M-am uitat in paralel la cele doua meciuri si nu mi s-a parut ca Vlad Iordachescu a influentat rezultatul, astfel incat cerd ca nu ne ramane decat sa ii felicitam pe baieti si sa le tinem pumnii in Japonia!

  13. Nick 18 martie 2018 at 22:54

    Sa nu uitam … iberici imediat dupa victoria contra noastra mass media lor la conferinta de presa a ibericilor prin intrebari catre echipa lor nationala au pus presiune pe brigada de arbitri romani.

    Ce sa intelgem de aici … ca inca de atunci ei cu mentalitatea lor soccer-ista cum este si la noi, cei care sunt pro-soccer, arbitri sunt corupti, fac jocuri murdare … Fake news.

    Rugby is Rugby dear Iberians.

    Vlad a condus jocul asa cum il stim noi, cei care suntem mult mai aproape de rugby, asa cum face el in SuperLiga, sau cele din Cupele Europene, Challenge Cup. Corect, ferm, cinstit. Erori sunt in orice meci de rugby … dar, au fost altele mult mai disputate de nivel mondial, vezi Scotland vs. Wallabies, So … jocul ibericilor au dus la un asa rezultat chiar si cu 24 de penalitati contra lor, chiar daca unii frustati ar zice ca e de carte recordurilor.

  14. olivu 18 martie 2018 at 23:46

    nu am vazut meciul belgia-spania asa ca nu ma pronunt. as fi preferat sa nu existe niciun dubiu privind rezulatele din teren.
    pe de alta parte, in sfarsit si-a amintit si foarte competenta presa sportiva din romania ca exista si un sport numit rugby. poate ca in felul acesta se va apropia si spectatorul roman de stadionul de rugby. poate vom vedea odata un stadion din romania cu 30.000 spaectatori, cum a fost azi la tbilisi.

  15. gelu mihai 19 martie 2018 at 6:38

    Frumoasa calificare, dar am o intrebare?????????? DECE A DISPARUT DE PE SITE UL RUGBYEUROPE MECIUL BELGIA- SPANIA…………Vreo problema TEHNICA…?????????

  16. jean valjean 19 martie 2018 at 11:24

    Dumnezeul rugby-ului exista pentru Romania, si cu aceasta ocazie cred ca ne-a „daruit” aceasta calificare miraculoasa pentru toata „activitatea anterioara si contributia adusa de rugby-ul romanesc”pe plan mondial (in special inainte de anii 2000). Am incercat sa privesc meciul cu Georgia si de 3 ori dar am dezertat pt alte programme tv dezamagit de prestatia baietilor nostri care trebuiau sa joace cu „cutitul la gat”(o imagine) pentru calificare directa. Dar nu a fost cazul !!! Neputinta,valoare individuala slaba, lipsa de lideri carismatici, organizare aleatorie si nu in ultimul rand electrosocul dorit de staff prin demisie nu a avut loc. Concluzia este ca jucatorii au acceptat sau recunoscut faptul ca acest staff a ajuns la sfarsitul misiunii sale si nu este nici o rusine de a lasa locul. Sper ca presedintele AP sa aiba acea demnitate de fost jucator de rugby si sa nu faca sezonul „in plus” care sa mature tot ceea ce a reusit sa construiasca de cand a venit la federatie (pt ca a facut lucruri bune) si sa….Demisioneze din functie macar din solidaritate cu tot staff-ul sportiv. Sincer sper ca demisiile au fost acceptate!!! Nu este tarziu ca cineva „apolitic si fara datorii” fata de nimeni sa prezinte un proiect rezonabil pe un termen scurt, pentru a da un nou suflu rugby-ului romanesc. Fiti convinsi ca IRB ne vor ajuta in continuare daca avem idei clare si proiect viabil. Dar, din pacate cred ca nepotismul, lipsa de orgoliu,” datoriile fata de conducatori” si lehamitea oamenilor cu adevarata experienta in rugby-ul romanesc vor face ca actuala conducere sa ramana „pe viata” si sa conduca interesele unui sport in pierdere de valori individuale, morale si spirituale….in Romania. Nu fac nici un appel, nu am nici un gand ascuns, sunt doar trist si ingandurat pt viitorul sportului care mi-a „dat totul in viata”, si din aceste motive i-mi permit sa scriu aceste cateva randuri, anonime pt a nu exista insinuatii. Le doresc jucatorilor pretendenti la echipa nationala sa traga concluziile adecvate dupa aceasta calificare miraculoasa si sa produca schimbarea care sunt sigur ne va face sa fim in continuare mandri ca suntem romani, fosti Stejari si sa strigam din inima: HAI ROMANIA

  17. Alex 20 martie 2018 at 10:02

    @jean valjean

    Meciurile cu Georgia nu sunt luat in considerare pentru calificarea la RWC, deoarece gruzinii si-au asigurat deja prezenta de la editia anterioara. Automat, punctele contra Georgiei nu erau cumulate in clasamentul pentru cupa mondiala, pentru noi nu mai conta rezultatul cu ei (poate doar din orgoliu). Jucatorii nostri deja stiau rezultatul meciului Belgia – Spania, cred ca si din aceasta cauza a aparut o oarecare relaxare in jocul lor.

  18. PazValiente 22 martie 2018 at 11:16

    Cînd Spania a jucat cu Germania, cu o săptămînă înainte de Belgia – Spania, arbitrul a fost tot un român (Marius Mitrea). E drept că omul arbitrează sub culorile Italiei, dar tot român este, născut și crescut pe plaiuri mioritice pînă pe la 18 ani. Mă întreb cum de a reușit atunci Spania să se impună la scor, dînd mise pare vreo 80 de puncte? acolo nu i-a măcelărit arbitrul?!?