Monday 10th December 2018,
Federatia Romana de Rugby

Federatia Romana de Rugby asteapta concluziile Rugby Europe si World Rugby

27 martie 2018 INTERN

Federatia Romana de Rugby are incredere in cele doua institutii abilitate sa analizeze cu celeritate situatiile particulare referitoare la echipele participante in Rugby Europe Championship. Punem la dispozitia Rugby Europe si World Rugby toate informatiile solicitate, astfel incat aceasta perioada sa se incheie cu o serie de concluzii clare si cu proceduri bine stabilite pentru viitor.

Federatia noastra nu este in postura de a se pronunta in vreun fel cu referire la aspectele evaluate in acest moment de forul continental si cel mondial. Dorim sa multumim celor care sustin acest sport. Increderea voastra, coroborata cu atasamentul nostru pentru valorile rugbystice, ne vor ajuta sa depasim aceste momente.

4,846 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

19 Comments

  1. Floare 28 martie 2018 at 11:38

    Dar de Fakaosilea-gate nu ziceti nimic?

  2. Virgil 28 martie 2018 at 14:28

    Comunicatul se refera la tot rahatul din ultimele zile cu Romania, Spania si Belgia, inclusiv Faka’osilea.

  3. Alex 28 martie 2018 at 15:06

    @Floare

    Din cate am inteles, FRR a submis catre World Rugby si Rugby Europe toate documentele solicitate, inclusive cele referitoare la eligibilitatea lui Faka’osilea. Forul mondial i-ar fi dat unda verde sa joace pt Romania si nu am vazut precizandu-se nicaieri ca este anchetat cazul tonganului (adica site-urile RE si WR), e posibil sa fie apa de ploaie.

  4. Floare 28 martie 2018 at 15:34

    Asa sa fie cu Faka’osliea! Desi dupa Midi Olympique, World Rugby ar tinde spre rejucarea meciului Belgia-Spania. Si asta ar fi cam nasol… în fine, emotii mari pâna joi seara…

  5. Alex 28 martie 2018 at 16:25

    @Floare

    Nu stiu ce sa zic, cred ca asta depinde de ceea ce decide Rugby Europe si de argumentele pe care le vor aduce. World Rugby a cerut doar explicatii cu privire la meci, nu stiu daca se vor baga peste forul european….acest lucru ar naste un precedent periculos si ar duce la o ruptura intre cele doua organizatii. Coordonatorul francez al nationalei Spaniei a declarat pt Midi Olympique ca sunt sanse foarte mici ca meciul sa se rejoace, deci parerile sunt impartite. Oricum, nu cred ca se pune problema rejucarii, e mult prea complicat, in cel mai rau caz s-ar acorda victoria Spaniei la masa verde, desi trebuie sa existe dovezi concrete ca fost intentie din partea arbitrului.

  6. Alex 28 martie 2018 at 16:30

    @Floare

    Si inca un aspect important: World Rugby e implicate in acest scandal deoarce spaniolii au facut o sesizare oficiala catre ei, spunand ca nu au incredere in Rugby Europe datorita lui Morariu…deci nu s-au autosesizat. Pe site-ul lor nu apare nimic legat de meci, au emis doar un scurt comunicat acum o saptamana in care spun ca au cerut informatii suplimentare.

  7. Tu 28 martie 2018 at 21:57

    Ar fi complicat să se rejoace. Mai ales că nu se știe cu ce jucători. Cu neciopliții ăia care sar la gâtul arbitrului? Dacă pierd iar ce se întâmplă, bat la arbitrii până iese cum vor ei?

    Pentru mine singura necunoscută e ce pedeapsă primesc jucătorii sau întreaga echipă spaniolă.

  8. Mihai 29 martie 2018 at 10:53

    Vad multi comentatori care invoca posibilitatea rejucarii meciului Belgia-Spania. Ok, sa se rejoace, dar cum? Se poate sa se stearga toate evenimentele scandaloase de dupa meci, agresiunile la care a fost supusa brigada de arbitri, linsajul mediatic etc si meciul sa se reia ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat? Pai daca s-ar da pedepse disciplinare pt jucatorii spanioli implicati in circul ala de dupa meci, Spania n-ar mai putea gasi alti francezi pe care sa-i naturalizeze asa repede. Rejucarea implica multe, ar avantaja in plan mediatic Spania, care si-a construit deja imaginea de victima, ar dezavantaja flagrant nationala Romaniei, care n-a fost parte din acel meci, ci doar a fost avantajata de jocul rezultatului si ar lasa posibilitatea ca la toate meciurile in care si altii se simt nedreptatiti, sa se solicite rejucarea. Daca tot se doreste rejucarea a ceva, sa se joace un meci de baraj intre Romania si Spania. Asa ar fi cel mai fair, chiar daca nu regulamentar! Hai Romania!

  9. Vali 29 martie 2018 at 14:03

    Nu se rejoaca nimic. Am aflat interesant articolul asta privind eligibilitatea lui Faka´osilea: http://www.rugbyworld.com/tournaments/world-cup/eligibility-controversy-world-cup-2019-qualifying-90980
    Risk: sa fim descalificati ( noi, belgienii si spaniolii, posibil) ca si Tahiti?!!

  10. Ion 29 martie 2018 at 14:17

    Nu mai credeti toate dezinformarile mediatice ale spaniolilor .Vicepresedintele WR a declarat ca nu exista nici o plangere oficiala depusa de rusi asupra eligibilitatii centrului tongolez .La nivelul asta e greu de crezut ca noi belgienii sau spaniolii nu avem avizul WR pentru jucatorii naturalizati .Azi speram sa se termine povestea meciului Belgia Spania ca deja e tiganie tot ce se intampla

  11. Alex 29 martie 2018 at 16:53

    Federatia spaniola a anuntat pe site ca intalnirea de astazi a Rugby Europe s-a amanat pentru saptamana viitoare, motivul fiind acela ca au nevoie de mai multe informatii inainte de a lua o decizie. Insa pe site-ul RE inca nu apare inca niciun comunicat. Aveti vreo veste?

  12. ursu 29 martie 2018 at 17:25

    Agerpres – amanare pe saptamana viitoare .
    Deja Moraru se acopera de penibil – nu a avut curajul la inceput sa intervina – era atat de greu de aratat tabela la pauza , 12 la zero pentru Belgia ?
    Nu puteau interveni sustinand arbitrii romani in loc sa-i lase singuri si sa-i indeparteze din meciurile programate in Franta ( chipurile pentru ” securitatea lor ” ?
    Acum se ascunde ca strutul ?
    Lipsa asumarii raspunderii nu face decat sa atate si mai mult isteria spaniola .
    Si avem surprize care ies fabricate de neprieteni , ca oceanicii de la noi chipurile ilegali …
    Daca se intampla o nenorocire pentru noi frica lui de raspundere si lasitatea lui sunt de vina !

  13. Bulan 29 martie 2018 at 22:28

    Am citit (cu translate) de pe siteul federatiei ruse de rugby ca au depus (sau vor depune) o cerere la WOrld Rugby in legatura cu Fakaosilea.

    Cica au auzit ei din presa ca nu e eligibil, asa ca fac o cerere la plezneala, poate iese ceva.

  14. Alex 30 martie 2018 at 0:19

    Da, rusii au anuntat azi ca au depus o sesizare oficiala catre World Rugby si Rugby Europe, este posibil ca decizia sa fi fost amanata din aceasta cauza. E o mizerie fara margini, in locul FRR as face un scandal monstru, nu putem accepta asa ceva. Chiar ne iau toti de prosti?

  15. Alex 30 martie 2018 at 0:22

    @ursu

    Ne-au reclamat acum si rusii, eu cred ca din aceasta cauza au amanat…..deja e penibil, aceste natii nu merita sa joace rugby.

  16. ursu 30 martie 2018 at 9:21

    Asa e cand ramai ca prostul in mijlocul drumului , mut si idiot …
    Ceilalti te pleznesc fara mila .
    Si cine in rugby ?
    Rusia si Spania ?
    Adica sefii federatiilor lor , cine stie ce derbedei .
    Petrache si Moraru sunteti sefi de nimic .

  17. Bulan 30 martie 2018 at 10:01

    Nu cred că au vreo legătură. Comunicatul RE face referire strict la jocul Belgia Spania. Mai trebuie să avem răbdare. Și mai ales trebuie să avem încredere în forurile abilitate, altfel ajungem ca fanii spanioli care văd conspirații împotriva lor peste tot. Eu am încredere că se vor lua deciziile corecte atât în cazul meciului Belgia Spania cât și în cazul eligibilității lui Fakaosilea. Dacă FRR a greșit, echipa va suferi, dar ăsta e regulamentul. Sper că nu suntem totuși Tahiti…

  18. Eric 30 martie 2018 at 16:01

    Culmea ca spaniolii nu s-au plâns la RE nici la WR
    de arbitrajul din meciul in Rusia unde au câștigat doar mulțumită arbitrului, care le-a anulat rușilor 2 eseuri perfect valabile… se vrea cu tot dinadinsul scoaterea României din campionatul Mondial?
    E de-adevăratelea hilar si in același timp si extrem de trist, ce se întâmpla… si încă odată in plus, cei care ar putea apăra drepturile Stejarilor, nu au coloana vertebrală sa o facă!
    FOARTE TRIST!

  19. Bulan 31 martie 2018 at 16:52

    Dacă se adeverește știrea cu Sione Fakaosilea, ne-am scos singuri de la Mondial. Trebuie să recunosc că rușii au fost șmecheri să aștepte până după terminarea calificărilor. Dacă scoteau informația după primul meci în care a jucat Sione, pierdeam doar acel meci, așa s-ar putea să fim descalificați din toate competițiile în care a jucat, inclusiv Rugby Europe Championship 2017, pe care România a câștigat-o. FRR tace însă…