Tuesday 26th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii inving Belgia la Campionatul European U18 din Polonia

28 martie 2018 U18

La Szamotuly, in Polonia, Stejareii au intalnit Belgia in semifinalele locurilor 5-8 din cadrul competitiei Rugby Europe Championship U18, dupa o partida in care echipa noastra a avut initiativa in majoritatea timpului de joc , s-a impus cu rezultatul de 27-5 calificandu-se pentru finala locurilor 5-6.

Inca din primul minut, Stejareii au aratat ca sunt decisi sa obtina victoria in aceasta partida, chiar daca pana in minutul 5 jocul s-a desfasurat cu precadere in jumatatea noastra de teren. A venit insa o cursa impetuoasa a lui Cristian Bumbac si pe fondul presiunii inaintrii noastre, la limita terenului de tinta advers, Alexandru Vara a deschis scorul.

Ofensiva Stejareilor a continuat, Florian Ciocoiu si Paul Popoaia dovedindu-se greu de oprit de apararea belgienilor pentru ca in minutul 14 eseul lui Virgil Ghenea, transformat de Catalin Tudorache sa duca scorul la 12-0. Ecartul ar fi putut sa cresca insa Cristian Bumbac a ratat o lovitura de pedeapsa, distanta fata de butul advers fiind insa una considerabila, aproximativ 45 de metri.

Pana la pauza echipa noastra a controlat la fel de autoritar ostilitatile din teren si astfel a venit o noua incercare, autor Catalin Tudorache, astfel ca la sfarsitul primei reprize Romania se afla in avantaj cu rezultatul de 17-0, o diferenta linistitoare pentru soarta partidei.

Stejareii au inceput bine si repriza secunda, iar Catalin Tudorache din lovitura de pedeapsa a modificat tabela de marcaj pentru 20-0, dupa care Belgia a incercat sa revina in joc si minute bune s-a aflat in jumatatea noastra de teren, ceea ce a dus la un prim cartonas galben vazut de Iustinian Panaite.

Inferioritatea numerica a Stejareilor a fost exploatata de belgieni cu un eseu reusit de Alpha Omba, singurele trecute in dreptul acestora in acest meci. Scorul final a fost stabilit de incercarea lui Darin Ont dupa un balon de urmarire trimis inteligent de Danut Jipa, in timp ce Darius Vulturar a vazut si el cartonasul galben.

Cu acest succes Stejareii si-au asigurat prezenta in finala locurilor 5-6 in care vor intalni invingatoarea partidei dintre Rusia si Olanda.

Rugby Europe Championship U18, Szamotuly: Romania-Belgia 27-5 (17-0), semifinalele locurilor 5-8

Romania: 1. Alexandru Vara, 2. Florian Ciocoiu, 3. Georgian Dumbrava, 4. Virgil Ghenea, 5. Andrei Cabason, 6. Alin Toma, 7. Marius Andrei Ferariu, 8. Anton Radu (C), 9. Catalin Tudorache, 10. Danut Jipa, 11. Rares Ciudin, 12. Cristian Bumbac, 13. Sebastian Munteanu, 14. Darin Ont, 15. Paul Popoaia Rezerve: 16. Rares Preluca, 17. Ionut Virag, 18. Alexandru Parjolea, 19. Darius Vulturar, 20. Iustinian Panaite, 21. Ioan Claudiu Serban, 22. Bogdan Moraru, 23. Laurentiu Pocovnicu, 24. Ionut Harasim, 25. Costin Adomnicai

Belgia: 1. Charles Henri Berguet, 2. Alexis Choda, 3. Benjamin Bus, 4. Antoine Michel, 5. Chergui Jad Salek, 6. Alpha Omba, 7. Stellio Pelardi (C), 8. Gilles Harte, 9. Gauthier Petit, 10. Adrien Monat, 11. Matteo Trentesaux, 12. Henri Dequenne, 13. Samuel Ekfeldt, 14. Faysal Ouargil, 15. Sajid Zekhnini Rezerve: 16. Brandon Faddar, 17. David Upton, 18. Hadrien Mehrez, 19. Hadrien Woods, 20. Jordy Van den Bossche, 21. Curtis Moucheron, 22. Philippe Meirlaen, 23. Remy Driesen, 24. Pierre Delvaux, 25. Valery Dulieu, 26. Alexandre Hubin

1,548 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

3 Comments

 1. Nick 28 martie 2018 at 15:38

  Good job Oaks U18!
  Well done!

  Trebuie sa castigam si partida cu Rusia, mai mult ca sigur cu ei ne vom lupta pt. loc. 5.
  Avem nevoie de un joc mai bine structurat in special in aparare, jocul fara balon, placaje bine initiate si finalizate. Jocul de atac este ceva mai bine definitivat la aceasta categorie de varsta. Mai trebuie lucrat, destul de mult, cu aceasta categorie U18.

  Keep Up Oaks U18!
  Go Oaks U18!

 2. dan 28 martie 2018 at 21:56

  Success in meciul urmator…!..

 3. dan 28 martie 2018 at 23:48

  …am urmarit meciul Georgia-Portugalia si se vede ca si la U18 gruzinii pun mare accent pe aparare….perfect organizata, niciodata nu pun mai multi jucatori la contact decit trebuie, iar linia de aprare se grupeaza imediat. Purtughezii au atacat mai toata prima repriza, iar Georgia ia tinut intr-un sector de 20-30m la linia de centru..in cele 3-4 atacuri in prima repriza au marcat 2 incercari…va fi interesant meciul lor contra Frantei

Leave A Response