Wednesday 21st April 2021,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii ocupa pozitia a sasea la Campionatul European U18

31 martie 2018 U18

Stejareii si-au incheiat participarea la competitia Rugby Europe Championship U18, care a avut loc in Polonia, la Szamotuly, in finala locurilor 5-6, echipa noastra a fost invinsa de Rusia cu rezultatul de 33-7, insa si in viitorul sezon la aceasta categorie de varsta vom evolua tot in esalonul de elita.

Partida a inceput foarte bine pentru Stejarei, care au deschis scorul prin eseul lui Alin Toma, transformat de Danut Jipa si avanatajul pentru echipa noastra s-a mentinut pana in minutul 22 cand Timur Maslov a culcat balonul in terenul de tinta si tot el a transformat pentru ca egalitatea sa fie restabilita pe tabela de marcaj.

O incursiune a lui Darin Ont a dus jocul in apropierea 22-ului rusilor insa adversarii nostri au interceptat balonul si ultimele minute ale primei reprize s-au jucat in jumatatea noastra de teren, presiunea constanta a ursilor aducand alte doua incercari reusite de Maksim Kemaev si Aleksei Bernauchis, ambele transformate de Timur Maslov.

Partea secunda s-a reluat de la rezultatul de 21-7 in favoarea Rusiei care dupa o actiune la mana s-a desprins , Ivan Chepraga fiind cel care a finalizat in terenul de tinta, de acesta data Timur Maslov irosind transformarea.

Au urmat minute in care s-a jucat pe contre, Paul Popoaia a fost oprit dintr-o incursiune dupa care in ciuda faptului ca am avut posesia nu am stiut sa gestionam momentele favorabile, in schimb am blocat contrele ursilor, deosebit de periculoase. Tabel de marcaj a ramas astfel nemodificata pana in minutul 67.

Dupa ce Timur Maslov a ratat o lovitura de pedeapsa, a venit insa eseul lui Vladimir Glotov pe care acelasi Timus Maslov l-a transformat si cu toate ca pe final am incercat sa mai inscriem un eseu, rusii s-au aparat foarte atent la limita propriului teren de tinta.

Cu acest rezultat Stejareii au ocupat pozitia a sasea la Rugby Europe Championship U18, loc care echivaleaza cu o noua participare si in sezonul viitor in esalonul de elita al acestei categorii de varsta.

Rugby Europe Championship U18, Finala locurilor 5-6
Szamotuly: Romania-Rusia 7-33 (7-21)

Romania: 1. Alexandru Vara, 2. Florian Ciocoiu, 3. Georgian Dumbrava, 4. Virgil Ghenea, 5. Andrei Cabason, 6. Alin Toma, 7. Darius Vulturar, 8. Anton Radu (C), 9. Catalin Tudorache, 10. Danut Jipa, 11. Rares Ciudin, 12. Cristian Bumbac, 13. Sebastian Munteanu, 14. Darin Ont, 15. Paul Popoaia
Rezerve: 16. Rares Preluca, 17. Ionut Virag, 18. Alexandru Parjolea, 19.Marius Andrei Ferariu, 20. Iustinian Panaite, 21. Ioan Claudiu Serban, 22. Bogdan Moraru, 23. Laurentiu Pocovnicu, 24. Ionut Harasim, 25. Costin Adomnicai

Rusia 1. Stanislav Akulov, 2. Nikita Skorodumov, 3. Aleksandr Riabov, 4. Daniil Suksov, 5. Bogdan Kireev, 6. Ivan Chepraga, 7. Kiril Panarin, 8. Maksim Kemaev, 9. Kirill Dombrovskiy, 10. Timur Maslov, 11. Aleksandr Davydov, 12. Aleksei Bernauchis, 13. Ilia Chernyshov, 14. Artem Rovskii, 15. Daniil Semenov
Rezerve 16. Aleksander Nekrasov, 17. Valeriy Kondrashin, 18. Dmitrii Sipkin, 19. Aleksandr Melekhov, 20. Aleksei Turbovskii, 21. Vladimir Glotov, 22. Vladimir Geraskin, 23. Maxim Avdeev, 24. Maksim Shevtsov, 25. Nikita Mozol, 26. Nikolai Sadzhaia

4,829 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

7 Comments

 1. dan 31 martie 2018 at 17:30

  Fara busola, fara lideri, fara idei…

  Lipsesc lucruri de baza mental si tehnic: : organizarea, competivitatea jucatorilor, tehnica slaba, fara nici un fel de automatisme create la acest group de virsta…

  Dupa prima incercare tinerii nostri rugbisti probabil se vedeau deja invingatori…chestia e ca era doar minutul 4-5!…Dupa ce rusii au inscris si egalat meciul, ai nostri au cazut total si rusii au controlat meciul comfortabil

  Am rezistat sa privesc pina prin minutul 60 dupa care am renuntat si m-am uitat finala Cupei…un meci echilibrat dar …cu foarte putini jucatori romani pe teren….adevarul…”the future looks bleak!”

  Recomand federatiei sa introduca a School & College Cup dupa un regulament usor adaptat si care sa puna accent pe anumite aspecte ale jocului – care sunt mai aproape de rugby league – dar care lipsesc in jocul nostru la toate categoriile de virsta…viteza de joc si controlul balonului sub presiunea de contact.

 2. dan 31 martie 2018 at 18:30

  ..te uiti la meciul georgia-franta u18, si vezi exact diferenta viitoare intre noi si elite rugby…gruzinii victorie meritata…francezii la citi-va metri de terenul de incercare si fara minute pe ceas…pese 20 ‘pick&go’ si nu reusesc sa inscrie…

 3. Dan Apostol 31 martie 2018 at 18:47

  Cu o treime din jucatorii de la nationala mare adusi de pe alte meleaguri (dar jucatori de mana a treia – cincea in tara de origine) este foarte greu sa vezi un viitor pentru rugby-ul romanesc. Dpdv fizic rusii ne-au dominat categoric dar cel mai trist este ca si tehnica noastra a fost mult sub a rusilor. Noroc ca la U20 nici francezii, nici gruzini nu participa pentru ca ei participa la mondialul U20 (au participat anul trecut). Au ramas turneele de mana a treia sa ne consolam – dar cand ai la conducerea federatiei o echipa de mana a saptea de la PSD, cand nepotismul este in floare la federatie e greu sa produci o strategie la nivel de juniori si copii.

 4. Dan Apostol 31 martie 2018 at 18:52

  Am uitat sa mentionez analfabetismul autorului: “finala locurilor 5-6”. Nu este o finala este un meci pentru locurile 5-6. Exista doar o finala la un turneu; pentru locul 5-6 este un “meci de clasificare” dar in nici un caz o finala. Cand esti fiul lui cutarescu nu te intreaba nimeni cum ai ajuns in federatie si de ce esti in stare.

 5. uvertura 1 aprilie 2018 at 11:06

  cand te bat rusii la o asa diferenta…
  bine ca federatia e optimista, cica si in viitorul sezon la aceasta categorie de varsta vom evolua tot in esalonul de elita!!!

 6. jean valjean 1 aprilie 2018 at 17:51

  Ufff, in sfarsit cineva care are idee despre rugby si spune lucrurilor pe fata si aici ma refer la dl Dan Apostol. Sunt foarte multe de spus despre rugby-ul romanesc si din pacate nu lucruri incurajatoare pt viitor, dar cum nimeni din federatie nu citeste si nu asculta parerea adevaratilor oameni de rugby cred ca ne facem sange rau degeaba. Adevarat ca avem o “academie de rugby” care scoate antrenori pe banda rulanta si stafuri ca la fotbal american dar de o SLABA calitate. Despre o eventuala experienta nici nu mai aduc vorba, daca citim CV-urile antrenorilor te apuca “amocul” citez un mare antrenor(Théo Radulescu). La federatie este destul sa fii fiul cuiva si prietenul altcuiva cu anumiti prieteni in PSD si devii un mare manager sau antrenor federal , nimeni nu poate contesta trecutul lor fiindca nu mai sunt fosti rugbysti cu galoane, au fost toti inlaturati. Am mai spus dar nimeni nu a incercat sa ridice idea ca dl Petrache sa plece macar din bun simt si solidaritate cu fostul sau staff sportiv. Din toate echipele lumii care au manageri straini la echipa suntem singurii care am dat afara ultimul autohton, pe M Tincu si l-au adus pe Cutita(nimeni nu-l vroia, nici macar italienii). N-au comunicat nimic pe acest subiect, probabil nu era important.Ca jucatori au adus a doua sau chiar a treia “lama” din insule defavorizand jucatorii romani de valoare apropiata si perspective reale de viitor. Va spun din nou cu toata dragoastea si respectul pentru sarbatorirea Centenarului ca puteau sa faca un tricolor mai mic pe pieptul tricourilor si sa pastreaze ultimul semn de respect pe care il mai aveam in lume in fata anonimatului. Ma refer la echipament care este de o uratenie surprinzatoare, nu aveti decat sa vedeti fotografii anterioare, cand toate natiunile ne recunosteau, acum parca suntem echipa Ucrainei de fotbal (si aici nu vreau sa-i supar cu nimic)!!! Inca o data ma rog Domnului sa nu ne elimine de la WC2019 din cauza unor greseli administrative de care bineanteles ca suntem capabili, si in acelasi timp daca mergem la aceasta cupa mondiala va fi o reusita pt Mr. Petrache si ai sai. Deci alegeti daca puteti intre tifos si holera!!! Cat despre meciul stejareilor, au facut ce i-au invatat cascadorii lor de antrenori, cu toate ca nu am vazut niciunul sa se implice sau sa rabufneasca la un moment dat cand scorul lua proportii. Un ultim cuvant despre jurnalistii care au acoperit acest eveniment, habar nu au cu ce se mananca acest sport. Ei au mers la cumparaturi inainte de Paste. va doresc la toti multa sanatate, si o saptamana buna.

 7. Adrian 1 aprilie 2018 at 21:01

  Din păcate, viitorul rugbylui românesc nu arată bine. Ar fi trebuit sa fim măcar la nivelul Spaniei care a terminat pe locul 3, nu să ne bucuram ca vom continua în “elită” . Suntem la mare distanță de Spania ( în direcțial rea) și, din păcate, suntem la mare distanță și de Rusia, cea care s-a clasat cu un loc înaintea noastră. Am avut impresia ca acei tineri au fost trimiși în Polonia drept carne de tun, total nepregătiți ( nici nu au arătat că i-ar fi deranjat prea mult asta). Nu știu dacă domnul Alin Petrache realizează dimensiunea acestui eșec și nu știu dacă are demnitatea să renunțe la postul pe care-l ocupa pentru nivelul deplorabil la care a ajuns viitorul rugbylui românesc în timpul domniei sale. Și, dacă tot a avut înțelepciunea sa se lege de ” pensionarul” care a adus Angliei cupa mondiala, acea Anglie care ne-a produs cea mai crâncenă infringere din istorie, ar trebui sa aibă înțelepciunea sa înțeleagă ca el ar putea ajunge la vârsta lui Sir Clive Woodward sa fie pensionarul care a ruinat rugbyul românesc. Puțin realism și demnitate nu strica. Funcția presupune și responsabilitate nu doar privilegii.

Leave A Response