Sunday 19th August 2018,
Federatia Romana de Rugby

COMUNICAT WORLD RUGBY: Meciul de calificare la Cupa Mondiala 2019, Belgia vs Spania

5 aprilie 2018 #RWC2019

World Rugby va convoca un comitet independent care sa examineze toate aspectele rezultate din editia 2017/2018 a Rugby Europe Championship, partide care au avut rol in procesul de calificare pentru Cupa Mondiala de Rugby 2019.

World Rugby a fost profund ingrijorat de circumstantele desfasurarii meciului Belgia – Spania din Rugby Europe Championship, un meci decisiv in contextul calificarii la Cupa Mondiala. Cele mai importante au fost aspectele legate de procedura si perceptia asupra desemnarii oficialilor de meci de catre Rugby Europe, care nu au fost neutri in contextul calificarii, cat si faptul ca Rugby Europe nu a tinut cont de ingrijorarile Spaniei referitoare la cei desemnati.

Recunoastem ca este responsabilitatea Rugby Europe de a analiza evenimentele survenite in propria competitie, insa dat fiind contextul si importanta partidei, World Rugby a luat imediat atitudine cerand informatii legate de caz la Rugby Europe si federatiile implicate. Luand in considerare toate informatiile disponibile, Comitetul Executiv al World Rugby si cel al Rugby World Cup au concluzionat ca rejucarea meciului este cea mai buna solutie.

De la momentul exprimarii acestei opinii, noi informatii legate de eligibilitatea jucatorilor in Rugby Europe Championship au fost prezentate catre World Rugby de catre federatiile participante. Avand in vedere ca aceste informatii fac referire la o posibila incalcare a Regulamentelor World Rugby si avand in vedere complexitatea si interconectivitatea aspectelor, o analiza independenta, de ansamblu, este necesara. Aceasta este spre binele rugbyului, al echipelor si al suporterilor si este sustinuta de Rugby Europe.

Presedintele Comitetului independent de judecata al World Rugby, Christopher Quinlan, a fost rugat sa formeze si sa convoace de urgenta un comitet, asa cum este stipulat in Termenii de participare in procesul de calificare la Cupa Mondiala de Rugby 2019, pentru a putea avea o concluzie sigura in cel mai scurt timp posibil.

Un comitet separat de judecata a fost numit de Rugby Europe pentru a evalua comportamentul jucatorilor dupa fluierul final al meciului Belgia – Spania.

FOTO: www.worldrugby.org

16,182 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

86 Comments

  1. Floare 16 aprilie 2018 at 12:30

    …bineinteles, sa-i zica „Hiper-Liga”.

  2. Alex 16 aprilie 2018 at 12:45

    @Floare

    Citisem undeva (BBC sau Telegraph) ca World Rugby a setat la o luna termenul limita de solutionare a cazului…..daca e adevarat (si se pare ca da, au trecut deja 3 saptamani) , termenul ,,urgenta” nu avea ce cauta in comunicat.

    Referitor la Super Liga, eu as infiinta un campionat cu echipe din Romania, Georgia, Rusia, Spania si eventual Belgia, doar asa cred ca putem creste valoarea echipelor interne. Modelul asta a fost implementat de Tier 1 nations cu success: Irlanda, Scotia, Tara Galilor, Italia, Africa de Sud, Noua Zeelanda, Australia si Argentina.

  3. Floare 16 aprilie 2018 at 13:11

    @Alex
    Ar fi spectaculos asa un campionat international, poate asa am putea da o replica mai frumoasa si in Challenge Cup, dar ma tem ca ideea ar esua datorita costurilor de zbor… (Probabil de-aia nu se vrea nici un 6 Nations cu Georgia)

  4. dan 17 aprilie 2018 at 0:50

    Interesanta idee…Pro14 parca au echipe 2 echipe italiene si 2 sud-africane…

    Pentru a realiza ceva asemanator ar insemna un effort enorm din partea unor echipe care n-au supportul commercial la dispozitie.

    Probabil ar trebui gasita o structura commerciala care sa poata suporta acest cost…de unde?..ai nevoie de citiva miliardari , est-europeni, care sa construiasca asa ceva…slabe sperante cred eu…!

    O alta problema este sezonul rugbystic – la noi nimic nu se face de prin Nov pina in Martie; presupun la fel in Rusia si poate Georgia si Germania…Nu stiu cite cluburi la acest nivel au stadioane cu teren incalzit pentru sezonul rece…

    Deci sa faci o liga cu 10-12 echipe, fiecare sa joace cu fiecare, iar primele 4 jucind un ‘play off’ pentru titlu ar insemna 20-22 rounds sau aprox 5 luni…nu gasesti acest timp in calendarul sportiv, in plus loturile echipelor participante trebuie sa ajunga aproape de 40 jucatori ca sa poti face fata.
    Inca ceva, aceste echipe nu vor putea juca si in campionatele nationale…care vor scadea valoric, nu!

    Alternativa ar fi reducerea numarului de echipe la 8 max (7-9 games fiecare dar care ar fi la un nivel peste cel national) + condensarea meciurilor in 2 luni…o luna toamna Oct/Nov si o luna March/Apr…cu un top 4 play off si o finala.

    Dar asta estein Continental Shield competition, nu?…Deci ideal ar fi ca aceasta competitie sa fie cea care sa creasca in numar de echipe, valoare comerciala, prestigiu…si poate ar iesi ceva.

  5. Frankie 17 aprilie 2018 at 21:36

    Jucatorii francezi ai Spaniei au fost suspendati. 5 la numar, habar n-am daca sint cei mai buni sau nu, dar probabli sint cei care meritau si s-au comportat ca la ……… fotbal.
    Interesant, toti francezi naturalizati.
    http://www.rugbyeurope.eu/decision-rugby-europe-judicial-committee

  6. Frankie 17 aprilie 2018 at 21:51

    https://youtu.be/TMwPawRXXjk
    Interesant!
    A propos, s-au trezit federalii nostrii?
    Cred ca dorm inca.
    Poate ca e mai bine asa ca sa nu se apuce sa mai spuna vreo prostioara. Tacerea e de aur!

  7. Floare 24 aprilie 2018 at 13:20

    19 zile de la ultimul comunicat al WR… nici macar un termen limita pentru decizie. Fani rugby din 5 tzari stau cu sufletul la gura, daca echipa lor merge mai departe sau nu, si WR ne tine în ceatza… Rusine!
    (Sper ca WR nu asteapta o pozitionare a FRR…)

  8. dan 27 aprilie 2018 at 16:38

    …As crede ca saptamina viitoare e termenul limita…vom intra in Mai, iar cu ‘mid-year rugby union internationals’ programate in Iunie trebuie sa fie clarificate lucrurile…!
    In plus timpul face lucrurile mai limpezi si reduce din sentimentalismul aratat de toate partile…

    Problema de fond a rugby-ului romanesc va ramime oricare ar fi verdictul… daca ne calificam, va fi permanent patat de acest eveniment – criza se amina un an/doi…daca nu ne calificam, intram intr-un process mai lung care incepe dupa re-calificari pe care nu cred ca le vom trece (50/50 chance)…fara banii de la WR, vor veni schimbari si in FRR si in Superliga, viitorul rugbyului va depinde de cei care vor ramine alaturi de acest sport si suportul intern…

  9. dan 27 aprilie 2018 at 16:47

    …apropo, 9Iunie (in Suva) Fiji – Romania…iar noi tot nu avem o echipa tehnica care sa pregateasca ceva…Macar sa se anunte o echipa interimara cu scopul precis de a gestiona testele din Iunie si recalificari (daca e cazul)…tocmai am vazut ca s-a postat detaliile sedintei Biroului Federal, dar nimic pe ordinea de zi referitor la acest lucru….Ciudat!…Este interesant faptul ca aceste subiecte / detalii au fost facute publice, dar care a fost scopul / strategia FRR – nu e prea clar…!

  10. Floare 5 mai 2018 at 20:45

    Ce naiba face WR, deja e o lună si n-au mai dat nici un semn. O fi de bine?

  11. Mihai 7 mai 2018 at 1:41

    Din Georgia vin zvonuri că România, Belgia și Spania vor fi descalificate din procesul de calificare pentru CM din Japonia. Georgia cere că România să piardă și titlul din 2017. Anunțul se va vace pe 10 Mai.

  12. Mihai 7 mai 2018 at 2:01

    România a fost deja exclusă / sa retras din Pacific Nations Cup la care participă și echipă Georgiei:
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/2018_World_Rugby_Pacific_Nations_Cup

  13. Floare 7 mai 2018 at 9:49

    Alo, FRR? Trebuie sä afläm asta din wikipedia? No comment?

  14. Floare 7 mai 2018 at 9:54

    …ca idee: Hong Kong sunt si ei în calificäri, tocmai au bätut Malaezia. Dacä vreti sä vedeti câti hongkongezi sunt în echipä, uitati-va la poza de aici: https://www.hkrugby.com/national/national-team/mens-national-15s
    Nimic dubios?

  15. Alex 7 mai 2018 at 22:23

    @Mihai

    Samoa oricum nu poate participa la acel turneu , trebuie sa joace meciul de baraj pt cupa mondiala. Deci e clar ca cineva a trecut niste balarii acolo.

  16. ursu 9 mai 2018 at 17:04

    Da , e clar , vom fi descalificati pentru Sione .
    Excelenta idee , naturalizarile oceanicilor .
    Botezatu , Fercu , Simionescu , Capatana nu faceau la fel de bine ca oceanicii ?
    Acum avem Sione , sa ne ajunga .
    Era normal ca armata de francezi din Spania sa antreneze descalificarea Spaniei .
    Pretext ideal pentru Pichot si Beaumont de a evita circul cu rejucarea meciului – in care Spania risca sa fie batuta din nou .

  17. Floare 10 mai 2018 at 18:47

    Aoleu, ursule, vezi ca te face Nick si pe tine xenofob 😉 Dar asa e, pe vremea când nu aveam pacifici la nationala nu ne bateau nemtii si spaniolii…

  18. adrian 10 mai 2018 at 21:32

    Spaniolii si nemtii nu ne-au batut din cauza jucatorilor veniti la nationala din insulele pacifice – probabil, fara ei ne-ar fi batut si mai rau. Spaniolii si nemtii ne-au batut pentru ca rugbyul in tarile lor, ca de altfel si in multe alte tari, evolueaza pe cand la noi, in cel mai bun caz, bate pasu pe loc casa nu zic ca mergem in jos ( vezi cupele europene U18 si U20). A propos , stiati ca Scotia merge in august sa joace in Georgia si in septembrie vor merge georgienii sa joace la ei? Si toate astea in timp ce noi tremuram fara sa stim daca vom participa la cupa mondiala sau nu, daca vom participa la turneul din pacific sau nu etc etc. Un lucru e cert, cu sau fara participare la mondial, rugbyul romanesc sufera si sufera mult din cauza ca altii isi fac treaba foarte bine pe cand noi o facem cum o facem , daca o facem.

  19. Crisan 11 mai 2018 at 1:34

    @Mihai

    Hai ca a trecut si 10 Mai si tot nu s-a facut anuntul. Daca tot credeti in zvonuri, postati si sursa lor ca asa pot si eu sa zic ca se zvoneste la mine la Vascauti ca vom fi campioni mondiali dar nu inseamna ca zvonul asta are o baza solida.

  20. Crisan 11 mai 2018 at 1:40

    @ursu

    Nu stiu daca ai observat, dar naturalizarile sunt in general in posturile la care romanii nu prea performeaza (3 sferturi). Gramada a fost mereu punctul forte al Romaniei, nicidecum 3 sferturile.

    Capatana de exemplu joaca in gramada si a facut-o foarte bine in meciurile de acasa cu Rusia si Belgia. Nu mai jucase de o vreme pentru ca fusese accidentat.

    Nu avem traditie cu 3 sferturile si de asta s-a facut, cred eu, infuzia de oceanici care stau foarte bine la partea asta.

    Nu s-a dat inca decizia, de ce muscam acum pe toata lumea? Daca Sione e OK si suntem calificati mai devreme decat in precedentele campanii de calificare? Sa ramanem optimisti!

  21. ursu 11 mai 2018 at 9:30

    Venirea oceanicilor in masa a adus eliminarile in preliminarii ale Timisoarei si infrangerile rusinoase cu Spania si Germania .In plus de catastrofa descalificarii noastre , anuntata in cateva zile .
    Inaintea puhoiului de oceanici asa ceva nu s-a intamplat .
    Chiar daca unul sau doi din ei fug de doua ori pe meci cu mingea pe extrema si inscriu defectele lor in rezistenta , disciplina , plasament , angajare , seriozitate costa mult mai mult .
    Lemnaru , Botezatu , Fercu , Simionescu nu sunt aripi bune ?

  22. dan 11 mai 2018 at 10:16

    Absolut nimic impotriva naturalizarilor unor jucatori buni care ar imbunatati jocul nostru – e clear ca e ‘short term’….problema e ca solutia nu e de perspectiva cind national jocul nu se dezvolta in ‘territory’ in mod stategic, sa nu depinzi de acest mod la nesfirsit…
    In viitor regulile de vor stringe ‘one Union rule’ e spiritul Regulamentului 8 din codul jocului de rugby.

    In ultimele 2 luni pe site-ul FRR am vazut cel putin 25 de articole postate …de mini rugby, tag rugby, gimnaziada, memorials pentru promovare a jocului la copii…
    De apreciat aceste initiative dar am inceput sa facem asta tirziu … efectele se vor vedea dupa 10-12 ani daca intensitatea de va mentine pe fundalul unui joc in cadere la nivel national… In plus cred ca e ‘praf in ochi’…;)
    E mare nevoie de o structura comerciala care as suporte dezvoltarea viitoare… pentru ca in urmatorii 8-12 ani nu vad cum vom trece de Russia, Spain si Germania (apropo 30 din cei mai buni jucatori nemti ‘professional corp’, inca nu raspund la chemarea federatiei lor… rezultatele de anul asta nu sunt ‘true’…). De Georgia nu mai vorbescc, e in alta clasa valorica….
    In plus World Rugby vor reduce fondurile pentru noi, dupa acest caz nefericit (adio RWC ‘19)…Am cheltuit nechbzuit fonduri importante in ultimii 10 ani fara sa aratam nimic ca rugby a evoluat pe aceste ‘plaiuri’…. e rindul altora…!
    Cei care conduc acum ar trebui sa se demita singuri…si sa lase pe altii, daca exista!!

  23. Floare 11 mai 2018 at 12:25

    Si mai e o chestie: îi zice „nationalä”. Cu care o natiune sä se poatä identifica, nu? Om fi mai buni cu 15 insulari în echipä, la ei rugbyul e mult mai avansat ca la noi, dar atunci nu mai e „nationala”.
    Mä gândesc cu invidie la tongani, fijieni, samoani etc, care se pot identifica cu zeci de „nationale” de pe tot globul…

  24. Floare 11 mai 2018 at 14:33

    Ce declara Alin Petrache acu 3 zile (sursa: agerpres.ro):

    Preşedintele Federaţiei Române de Rugby, Alin Petrache, a declarat, marţi, că este nevoie de răbdare pentru a afla dacă echipa naţională va fi exclusă de la Cupa Mondială din 2019, ca urmare a folosirii neregulamentare a jucătorului de origine tongană Sione Faka’osilea, precizând că joi este chemat la audieri de către World Rugby, federaţia internaţională de specialitate.

    „Joi suntem chemaţi la o audiere, la fel ca majoritatea federaţiilor participante în Campionatul European. Sper ca vineri să revenim cu date şi să putem comenta lucrurile pe care le vom afla acolo. S-a discutat foarte mult despre aceste lucruri, dar eu sper ca vineri să putem vorbi şi să explic ceea ce nu am putut să fac o lungă perioadă de timp. Să avem răbdare şi să aşteptăm deciziile. Le vom primi cu siguranţă şi sper ca săptămâna viitoare cel mai târziu să oferim toate detaliile”, a spus Petrache.

    Întrebat dacă ar fi mai bine pentru prima reprezentativă să promoveze jucători tineri români decât să naturalizeze străini, Alin Petrache a răspuns: „Cu siguranţă că şi partea cu naţionalismul face bine, dar şi ‘petele de culoare’ pe care le-am integrat în echipa naţională au adus de fapt ceea ce noi nu puteam aduce. Iar eu cred că această naturalizare a unor străini care vin să joace pentru România este un lucru binevenit”.

  25. Floare 14 mai 2018 at 12:21

    Tot nimic? A trecut joia, a venit lunea… Nici un comentariu al d-lui Alin Petrache despre audierea de joi?

  26. Alex 14 mai 2018 at 13:44

    @Floare

    Din articol reiese ca nu i s-a dat voie sa comenteze subiectul pana cand nu apare decizia oficiala a WR si RE, a spus ca spera sa poata comunica ceva saptamana asta cel tarziu. Probabil ca zilele astea vom afla ceva, dar nu cred ca lucrul asta depinde de Alin Petrache. In Agerpres a mai fost un interviu cu Stelian Burcea, care declara ca Romania nu rateaza cupa mondiala si ca e sigur de o decizie favorabila…..acum nu stiu daca are informatii din interior sau e vorba doar de optimism.

  27. dan 14 mai 2018 at 17:08

    Probabil din cauza asta, aici pe site au fost publicate vreo 15 articole cu mini-rugby / rugby scolar si memoriale..in ultimele 3 saptamini…!!!…Presupun, nu e prea mult de facut… decit de asteptat….Apropo, oare doar eu ma chinui sa gasesc o logica in postarea acestor articole pe site-ul FRR?…Nu exista o cronologie sa poti vedea inapoi articolele in ordinea publicarii, mergind inapoi pe paginile precedente.

    Stie cineva daca exista vre-un plan legat de viitoarea echipa technica?…sau prezenta la RWC19 va reprezenta ‘morcovul’ pentru viitorul tehnician …iar fondurile de la WR vor decide calitatea numirii!..:)

  28. Rasvan Antonescu 15 mai 2018 at 16:15

    Apropos de Pacific Nations Cup. Nici o vorba despre Samoa in locul nostru pe siteul IRB. Treaba aia cu Wikipedia e cioaca. https://www.worldrugby.org/tournament/1857

  29. Floare 15 mai 2018 at 16:23

    Ba eu cred ca asta e inertia WR: nu decide, nu comunicä si nu actualizeazä nimic.
    Pe ce loc în lume e Tahiti, si le-au trebuit 7,5 luni sä decidä ceva. Darämite la 3 federatii implicate, de pe locuri mult mai sus…
    Sau poate comitetul s-a retras într-un hotel de lux pe vreo insulä tropicalä, si asteaptä/cântäreste cadourile primite pe rând de la implicati, si nu se poate decide – mare, soare, distractie – care-i graba?

  30. Rasvan Antonescu 15 mai 2018 at 16:42

    Eh, se pare ca Wikipedia are dreptate, iar pe World Rugby nu se misca nimic pina nu anunta astia ceva oficial. Pentru ca site-ul federatiei Fijiene zice clar ca Samoa e prezenta. Si ca orice in Romania, Federatia noastra merge pe burta dupa ce face numai prostii. Incredibil cum sintem in stare sa ne batem joc de tot si de toate! Halal natiune…

    http://www.fijirugby.com/tournaments/world-rugby-tournaments/pacific-nations-cup/

  31. adrian 15 mai 2018 at 20:14

    Romania nu merge la mondial

  32. adrian 15 mai 2018 at 20:19

    apare in pagina oficial WR https://www.worldrugby.org/news/334795

  33. Sorin 16 mai 2018 at 14:21

    Salut
    Sa semnaleze cineva federatiei , cazul David Smith, jucator samoan care a jucay rugby in 7 pt noua zeelanda si selectionat de franta pt anumite actiuni…
    Poate fi o idee buna

  34. Mihai 17 mai 2018 at 22:08

    @Sorin. David Smith nu a putut juca pentru Franța pentru că a fost folosit deja de NZ pentru rugby in 7. Exact că la noi, doar că francezii sau trezit cu puțin mai devreme. Oricum, aceste circumstanțe sunt un c

  35. Mihai 17 mai 2018 at 22:09

    … coșmar pentru jucători.

  36. ive 13 iulie 2018 at 11:38

    Vad ca nu a mai reveni tnimeni la fata locului totusi incerc sa semnalez si eu ceva.
    A fost hotarat ca turneul de calificare pt al 20 lea loc la mondiale-repechge sa aiba loc la Marsilia.Asadar fara prostiile puse la cale de Morariu si Iordachescu pt Belgia -Spania Romania venea pe 2 si in cel mai rau caz ajungea la repechage unde vor fi jucat cu HK,KENIA, CANADA.perfect abordabil.Asa s-a rascolit rahatul nu s-a dus Spania dar nu ne-am dus nici noi in schimb contrar rezultatului pe teren sportiv se va duce Rusia care sa fim seriosi nu va face fata cat noi in grupa.Germania nu va reface handicapul de 51 pcte dar nici la repechage nu va fi mare branza.