Monday 28th September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii vor disputa finala locurilor 5-6 la Campionatul European U20

11 aprilie 2018 NATIONALA

La Coimbra in Portugalia, Stejareii si-au continuat parcursul in competitia Rugby Europe Championship U20, in cadrul semifinalelor locurilor 5-8 echipa noastra impunandu-se cu rezultatul de 41-11 in fata selectionatei Portugalia Centro-Norte, dupa un joc pe care l-am dominat in mare parte, problema invingatoarei nefiind pusa la indoiala in acesta partida.

Stejareii au inceput in forta si in minutul 15 tabela de marcaj indica rezultatul de 12-0 in favoarea echipei noastre dupa doua eseuri, primul marcat de Andrei Ballok , dupa un mol de margine, respectiv Razvan Belehuz, acesta finalizand in terenul de tinta advers superioritatea pe inaintare dupa o gramada la cinci metri. Andrei Ballok a transformat una dintre aceste reusite.

In minutul 33, Stejareii s-au desprins tot in urma unui mol de margine, autorul incercarii fiind Vlad Visan, cel care, ceva mai tarziu, a vazut cartonasul galben si pana la pauza am fost nevoiti sa evoluam in inferioritate numerica insa fara a primi puncte. Dupa primele 40 de minute, Romania se afla in avantaj cu rezultatul de 17-0.

Imediat dupa reluare a venit si al patrulea eseu al Stejareilor, autor Paul Herman, o incercare transformata de Cosmin Iliuta. Au urmat momente mai bune de joc ale portughezilor care insa in ciuda fanteziei aratate pe treisferturi nu au reusit sa depaseasca defensiva noastra, astfel ca Tiago Rocha a concretizat doua lovituri de pedeapsa.

Replica noastra nu s-a lasat asteptata si din nou,gratie inaintarii, ne-am masat adversarul la limita propriului teren de tinta, in urma unei gramezi ordonate Razvan Belehuz trecandu-si in cont dubla personala. Finalul a fost interesant, portughezii izbutind o incercare prin Riu Sousa, iar Stejareii, un eseu de penalizare, respectiv o incercare a lui Claudiu Grad dupa o cursa spectaculoasa semnata de Vlad Leica.

Cu acest succes, Stejareii s-au calificat pentru finala locurilor 5-6 din cadrul Campionatului European U20 din Portugalia in care vor intalni pe Ucraina, cea care a dispus de Polonia cu rezultatul de 42-15.

Coimbra, Campionatul European U20: Romania-Portugalia Centro-Norte 41-11(17-0)
Semifinalele locurilor 5-8
Au marcat: Ballok-e,tr, Belehuz-2e,Visan-e,Herman-e,Gard-e, eseu de penalizare respectiv R.Sousa-e, T.Rocha-2lp

Romania:
1. Iulian Hartig, 2. Adrian Tala, 3. Rares Straja, 4. Stefan Iancu, 5. Vlad Visan, 6. Alexandru Gealapu, 7. Vlad Neculau, 8. Razvan Belehuz, 9. Andrei Ballok, 10. Ovidiu Sarpe, 11. Paul Herman, 12. Cosmin Iliuta, 13. Claudiu Grad, 14. Alexandru Tudose, 15. Alexandru Craciun Rezerve: 16. Dragos Lucan, 17. Valentin Matache, 18. Laurentiu Nica, 19. Peter Chiriac, 20. Robert Murariu, 21. Emanuel Grigore, 22. Vlad Leica, 23. Codrin Bercu, 24. Tiberiu Both, 25. Daniel Barna Antrenor: Fergus Pringle

Portugalia Centru-Nord:
1. Tiago Quaresma, 2. Luis Moutinho, 3. Rafael Almeida, 4. Vasco Faustino, 5. Vitor Santos, 6. Nuno Macedo, 7. Paulo Rebelo, 8. Tito Pereira, 9. Jose Borralho, 10. Tiago Rocha, 11. Bernardo Patricio, 12. Tiago Tenente, 13. Tomas Marrana, 14. Rui Sousa, 15. Francisco Galveias Rezerve: 16. Tiago Andre, 17. Lino Temido, 18. Leandro Lopes, 19. Luis Sousa, 20. Francisco Rodrigues, 21. Goncalo Carvalho, 22. Antonio Fagulha, 23. Fabio Marques, 24. Joao Sousa, 25. Francisco Nascimento, 26. Francisco Curica Antrenor: Joao Pinto

2,579 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

2 Comments

  1. Dan Apostol 12 aprilie 2018 at 0:09

    Am mai spus-o dar repet – numai analfabetii scriu: “finala locurilor 5-6”. Intr-un turneu nu exista decat o finala! Castigatoarea finalei este castigatoarea turneului. Simplu. Ca buna ziua. Nu poate exista o finala pentu locul 5. Pentru locul 5 este un meci de clasificare. Sunteti angajati pe banii statului (pe banii nostri) si ati ajuns in federatie prin pile nu pe cunostinte sau valoare. Rusine sa va fie.

  2. gogu ruigbistul 14 aprilie 2018 at 14:08

    Dar de semifinale locul 5-8 ???? ce zici ? Semifinale 1-4 apoi finala.
    Meci de clasament 5-8 asa se scrie.
    Mai studiati habar nu aveti de sport.

Leave A Response