Monday 21st September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii au ocupat pozitia a cincea la Campionatul European U20

14 aprilie 2018 NATIONALA

In ultima partida disputata in cadrul Campionatului European U20, Stejareii au invins la Coimbra pe Ucraina cu rezultatul de 76-13 dupa un joc dominat cu autoritate de echipa noastra care a marcat nu mai putin de 12 eseuri si astfel in ierarhia finala a competitiei a terminat pe pozitia a cincea.

Inca din debutul partidei initiativa a apartinut Stejareilor care au deschis scorul in minutul 5, prin incercarea lui Barna, transformata de Grigore, pentru ca putin mai tarziu dupa o margine in 22-ul advers Dragos Lucan sa patrunda prin defensiva ucrainienilor si sa inscrie un nou eseu , transformat si acesta de Emanuel Grigore, 14-0.

In minutul 17 a venit randul lui Robert Murariu sa finalizeze in terenul de tinta al ucrainienilor, o reusita trasformata de acelasi mijlocas la gramada, Emanuel Grigore, moment in care s-a consemnat si replica adversarilor nostri cu o incercare apartinand aripii Dmytro Prodeus, transformata de Denys Primushenetski.

In a doua jumatate a primei reprize, Stejareii si-au trecut in cont alte patru incercari, Paul Herman dupa o cursa pe partea stanga, capitanul Vlad Neculau, Alexandru Gealapu care a surprins defensiva adversa cu o incursiune personala si Razvan Belehuz dupa o gramada in apropierea terenului de tinta, fiind autorii acestor reusite. La pauza rezultatul a fost de 45-7 in favoarea echipei noastre.

Repriza secunda a inceput cu eseul lui Tiberiu Both, dupa care a urmat o perioada de joc ceva mai buna a ucrainienilor, Denys Primushenetski avand la dispozitie doua tentative de tinta din care a concretizat una singura. Stejareii au revenit in ofensiva si Paul Herman a semnat dubla personala, apoi Vlad Neculau a reusit si el aceeasi performanta.

Denys Primushenetski a mai inscris o data din lovitura de pedeapsa, pana la final Adrian Tala si Razvan Belehuz ducand numarul eseurilor marcate de Stejarei la 12 pentru o victorie care in clasamentul final al competitiei pozitioneaza Romania pe locul cinci.

Coimbra, Campionatul European U 20: Romania-Ucraina 76-13 (45-7)

Romania
1. Valentin Matache, 2. Dragos Lucan, 3. Laurentiu Nica, 4. Robert Murariu, 5. Peter Chiriac, 6. Alexandru Gealapu, 7. Vlad Neculau (C), 8. Razvan Belehuz, 9. Emanuel Grigore, 10. Vlad Leica, 11. Paul Herman, 12. Tiberiu Both, 13. Claudiu Grad, 14. Codrin Bercu, 15. Daniel Barna Rezerve: 16. Adrian Tala, 17. Iulian Hartig, 18. Rares Straja, 19. Stefan Iancu, 20. Andrei Ballok, 21. Ovidiu Sarpe, 22. Cosmin Iliuta, 23. Alexandru Craciun

Ucraina:
25. Yevheni Prydybailo, 4. Serhi Liutyi, 1. Rostyslav Arestov, 23. Stanislav Bondarenko,5. Klym Zarovnyi, 6. Bohdan Kachurovskyi, 17. Dmytro Beresenko, 24. Vladyslav Hryva, 22. Vadym Sivak, 12. Denys Primushenetskyi, 9. Mykola Bratushchyk, 21. Yevheni Hlushkov, 15. Dmytro Muliarevych, 14. Dmytro Prodeus, 8. Denys Matkivskiy Rezerve: 3. Artem Karapetian, 20. Kostiantyn Andriievskyi, 27. Ivan Miahkolov, 13. Bohdan Khankov, 26. Serhii Lypetskyi, 18. Andrii Tsariuk

3,039 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

5 Comments

 1. dan 14 aprilie 2018 at 22:01

  Felicitari pentru victorie…diferenta de clasa e mare intre noi si Ucraina…
  Chestia e ca am fi vrut sa vedem cum ne comparam cu Rusia, Portugalia sau Spania,,,(ruta probabila)… asa ca nu prea am vazut prea multe despre noi la aceasta competitie…Sa speram ca mai prindem niste meciuri tari in viitor…pina atunci success…hai Stejarei!

 2. jean valjean 15 aprilie 2018 at 10:43

  Buna ziua prieteni,

  Cu acest super rezultat din “Finala” locurilor 5-6 aflam ca si Ucraina are echipa de rugby!!!! Deci aceasta tara ocupata si in “razboi” cu rusii,au reusit totusi sa se califice pt “FINALA” si au ocupat doar locul 6. Acum ce scoatem in evidenta? Locul lor bun obtinut sau slabul nostru rezultat?
  O duminica buna tuturor

 3. Dan Apostol 15 aprilie 2018 at 11:55

  A fost un campionat ratat – faptul ca am ajuns sa jucam cu Ucraina si o selectionata regionala din Portugalia spune multe. Obiectivul nostru este sa jucam la mondialele U20 cu Noua Zeelanda, Franta, Anglia, Georgia, etc. Noi nici la U20 Trophy nu ne calificam (Portugalia castigatoare U20 Europe se califica pentru U20 Trophy). Sunt 12 echipe in World Rugby Under 20 Championship si 8 echipe in World Rugby Under 20 Trophy. Ultima participare a Romaniei la World Rugby Under 20 Trophy a fost in 2010 (locul 4 Rusia ne-a invins in meciul pentru locul 3). In 2009 am castigat World Rugby Under 20 Trophy. Din 2010 nu ne-am mai calificat la U20 pe plan mondial. Nu poti sa te uiti la televizor cand echipe cu bugete mai mici decat FRR sunt prezente la competitii. Este al optulea an cand am esuat sa ne calificam. Spune multe despre conducerea federatiei, nu? Petrache se aude? Ce ai degand sa faci? Cat timp trebuie sa treaca sa fim si noi prezenti macar in grupa a doua valorica la U20?

 4. Nick 16 aprilie 2018 at 9:56

  @Dan, @Dan Apostol

  FRR are un raspuns suntem calificati sa jucam World Rugby Trophy U20 ca tara organizatoare, am postat si pe pagina FB al FRR:

  aici confirmarea la pag. 9 http://www.rugbyeurope.eu/…/180117_re_staff_u20_manual… daca voi nu spuneti, FRR, … o spune Rugby Europe … So … Romanian Rugby Federation will held and #Oaks U20 play World Rugby Trophy U20 2018.

  Keep Up Oaks U20!
  Go Oaks U20!

 5. Dan Apostol 16 aprilie 2018 at 22:55

  @Nick – fantastic sa organizam o astfel de competitie – important este ca si TVR-ul sa fie implicat si sa vedem cati mai multi copii ca iau drumul cluburilor de rugby. Avem nevoie de cluburi puternice viabile din punct de vedere finaciar si cu cati mai multi suporteri in tribune

Leave A Response