Monday 24th September 2018,
Federatia Romana de Rugby

Scoala Gimnaziala Slatina -Timis din judetul Caras-Severin a castigat Gimnaziada la rugby-tag

9 mai 2018 RUGBY SCOLAR

Pe terenul din cadrul Complexului Sportiv „Sydney 2000”, la Izvorani, a avut loc intre 7-9 mai, etapa nationala a Gimnaziadei la rugby-tag. In finala competitiei, echipa Scolii Gimnaziale Slatina -Timis (pregatita de profesorul Adrian Neagu) din Caras-Severin  a invins echipa Scolii Gimnaziale „M.E.Epureanu” din Barlad (pregatita de profesor Bogdan Sorin Jora) din judetul Vaslui cu 5-4. Finala mica a fost castigata de Scoala Gimnaziala Stancuta (Braila) care a invins echipa Scolii Gimnaziale nr. 1 Buftea (Ilfov) cu 6-4.

Componenta campioanei nationale la Gimnaziada, Scoala Gimnaziala Slatina -Timis (Caras-Severin): Marian Babeu, Ana-Maria Banu, Marian Bunea, Ioan Bona, Alexandru Carimb, Robert Gherghinescu, Valentin Paulescu, Vichente Maritescu, Orlando Mutiu, Edena Ghera, Loredana Cimpoeru, Monica Oprea

Echipa medaliata cu argint, Scoala Gimnaziala „M.E.Epureanu” din Barlad (Vaslui) : Fabian Bunu, Stefan Popa, Andrei Roscanu, Alexandru Pomana, Stefania Mihok, Alexandra Antofi, Sebastian Bogdan, Rares Marzac, Paul Bucur, Ovidiu Pintea, Marian Pelin, Sebastien Tofan

Echipa medaliata cu bronz, Scoala Gimnaziala Stancuta (Braila): Elena Leoca, Daniela Ispilat, Ionela Lupu, Andreea Chiru, Florin Manolache, Iulian Ciuperca, Costel Manolache, Ionut Ispilat, Dragos Matei, Vasilica Draghici, Cristian Sandu, Alexandra Lungu

 

Rezultatele etapei nationale a Gimnaziadei la rugby-tag:

Echipele care s-au calificat in faza nationala a Gimnaziadei au fost:
Scoala Gimnaziala nr. 1 Tarian (Bihor) – profesor Delia Bodnar
Scoala Gimnaziala Stancuta (Braila) – profesor Costel Bogoi
Scoala Gimnaziala Halciu (Brasov) – profesor Calin Daniel
Scoala Gimnaziala Slatina -Timis (Caras-Severin) – profesor Adrian Neagu
Scoala Nr. 1 Mihai Viteazu Pucioasa (Dambovita) – profesor Vasile Leurzeanu
Colegiul National „George Cosbuc” Motru (Gorj) – profesor Cosmin Daraban
Scoala Gimnaziala nr. 1 Buftea (Ilfov) – profesor Bogdan Stoicescu
Scoala Gimnaziala „M.E.Epureanu” Barlad (Vaslui) – profesor Bogdan Sorin Jora

Grupa A
Brasov – Ilfov 6-7
Caras -Severin – Dambovita 4-2
Dambovita – Ilfov 3-8
Brasov – Caras -Severin 2-3
Caras-Severin – Ilfov 4-3
Dambovita – Brasov 6-3

Clasament Grupa A:
1. Caras – Severin 9 puncte
2. Ilfov 7 puncte
3. Dambovita 5 puncte
4. Brasov 3 puncte

Finala mica a Gimnaziadei la rugby-tag

Grupa B
Bihor – Gorj 7-6
Vaslui – Braila 5-5
Braila – Gorj 6-4
Bihor – Vaslui 5-8
Vaslui – Gorj 11-4
Braila – Bihor 7-6

Clasament Grupa B:
1. Vaslui 8 puncte (+10)
2. Braila 8 puncte (+3)
3. Bihor 5 puncte
4. Gorj 3 puncte

Finala mare a Gimnaziadei la rugby-tag

Finala mare a Gimnaziadei la rugby-tag

Meciuri clasament:
Semifinale:
Caras -Severin – Braila 4-3
Ilfov – Vaslui 5-6

Locurile 5-8
Dambovita – Gorj 5-4
Brasov – Bihor 5-3

Meciuri finale:
Locurile 7/8 Gorj – Bihor 3-6
Locurile 5/6 Dambovita – Brasov 7-8
Locurile 3/4 Braila – Ilfov 6-4
Locurile 1/2 Caras – Severin – Vaslui 5-4

4,749 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response